Anschober: Očkovaní proti koronaviru začne v Rakousku v lednu

vakcína c19
2.9.2020 11:25
Spolkový ministr zdravotnictví za Zelené Rudolf Anschober zahájil další fázi boje proti pandemii koronaviru s překvapivým prohlášením, že očkování proti němu bude zahájeno v zemi již v lednu. Stalo se tak jen několik dnů poté, co lidovecký spolkový kancléř Sebastian Kurz prohlásil, že vidí světlo na konci koronavirového tunelu a příští léto se všechno vrátí k normalitě.

„V tuto chvíli to vypadá docela dobře, že na přelomu roku by mohlo být 300tisícům občanů podáno na 600tisíc dávek vakcín“ prohlásil  Anschober. Předpokladem však je, aby závazky a souhlasy farmaceutických společností pro jejich použití byly vydány včas.  Celkem je  k dispozici  pět vakcín od různých výrobců a  první dávky by byly použity k očkování zaměstnanců ve zdravotnictví a v ošetřovatelství. V létě  by mohli následovat všichni, kdo by chtěli být očkováni, přičemž podle průzkumu by mohlo se to týkat poloviny obyvatelstva.

Do té doby zbývá několik měsíců, které budou obzvláště náročné. Hygienická opatření a rouška budou důležitými společníky, protože podle Anschobera chrání také před jinými infekčními chorobami.  Člověk se také musí snažit udržet chřipku pod kontrolou, aby nepřetěžoval zdravotní systém. V neposlední řadě bylo očkování proti chřipce zahrnuto do bezplatného očkovacího programu pro děti.

Hlavními důvody současného  rostoucího počtu vznikají na menších oslavách v  rodinném kruhu. Počty cestujících, kteří se vracejí ze zahraničí nejsou sice prioritním důvodem zvýšeného počtu, ale vzhledem k rostoucímu počtu infikovaných lidí, kteří se vracejí z Chorvatska, musela být zatažena nouzová brzda, prohlásil ministr zdravotnictví.

Jaká bude situace o Vánocích, nelze v současné době říci, také  s ohledem na vánoční trhy a plesy. I při větších akcích - 5 000 diváků pro vnitřní a 10 000 pro venkovní akce - které jsou nyní opět možné, je třeba velmi pečlivě sledovat, jak implementace funguje. Podrobnosti o zpřísnění opatření, o kterých se hovoří už nějakou dobu, však Anschober   odložil až do prohlášení vlády očekávané koncem tohoto týdne.

Opoziční strany vidí v strategických rozdílných prohlášení v boji s virovou  pandemii mezi lidoveckým spolkovým kancléřem a zeleným ministrem   jako rozporuplné a matoucí  signály. Vidí v tom konkurenční boj mezi dvěma vedoucími politiky v žebříčku oblíbenosti podle výzkumů veřejného mínění. Sociálně demokratický mluvčí pro zdravotnictví Philip Kucher prohlásil, že občané si konečně zaslouží konkrétní jasnost v současné situaci a nikoliv černo-zelené vládní  show.  

 

 

 

        


 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.