Babišovo hnutí Ano 2011 je mladší sestrou Věcí veřejných

obrazek
16.12.2011 10:40
Podnikatel A. Babiš, majitel zemědělského a potravinářského holdingu Agrofert, se pokouší prorazit do politiky. K tomuto účelu založil spolu s bývalou novinářkou a mluvčí vlády A. Veverkovou hnutí nazvané ANO (Akce nespokojených občanů), které bude kandidovat do příštích senátních voleb. Pokud by uspělo, bude transformováno ve standardní politickou stranu, jak informoval veřejnost Babiš. Slovenskočeský podnikatel, který dlouhé roky prohlašoval, že nechce mít s politikou nic společného, se rozhodl do ní aktivně vstoupit a bojovat proti korupci. Otázkou je, zda je Babišovo uskupení životaschopné a má šanci u veřejnosti uspět jako nové hnutí, jež bude chtít vymýtit korupci v naši zemi.

Sociologické průzkumy mnoho šancí Babišově hnutí nedávají. Podle internetového průzkumu, který proběhl v listopadu tohoto roku, považuje ANO 2011 za důvěryhodné pouze 28, 9% respondentů, podle 53, 7% lidí je osoba A. Babiše nedůvěryhodná.

Co je vlastně projekt ANO 2011 ve skutečnosti? Nejde o nic jiného než o další marketingový projekt, který chce jeho ,,tvůrce“ přelakovat na politickou stranu a pod touto ,,slupkou“ pak vystupovat. V žádném případě by se však nejednalo o standardní politický subjekt, Babiš chce podobně jako V. Bárta dosáhnout na výhodné státní zakázky a má samozřejmě jako podnikatel vlastní ekonomické zájmy. Jeho primárním cílem tak není vymýcení korupce, boj proti rozkrádání země, ale výhodné hospodářské napojení jeho firem na ,,penězovody“ státní kasy podle vzoru Věcí veřejných (viz například ,,tunelování” VZP v režii R. Johna).

Sám Babiš je kontroverzní osobou, která sice usiluje o vyrovnané hospodaření státu, na druhé straně jeho firmy en bloc vykazují dluh zhruba 23 miliard korun. Byl i údajným spolupracovníkem StB s krycím jménem ,,Bureš“. Nejprve jako důvěrník, pak jako agent. Ke spolupráci měl být získán řídícími důstojníky StB v roce 1982, jak vyplývá z konkrétních dokumentů Ústavu pamäti národa v Bratislavě. V posudku, který byl na něho veden, se mimo jiné píše: ,,Při schůzkách vyjádřil přesvědčení o nutnosti boje proti vnějšímu a vnitřnímu nepříteli." A na jiném místě se píše, ,,že že má ,,kladný vztah k našemu socialistickému zřízení". Mimochodem, sám Babiš, který brojí proti předlistopadovému režimu, byl v Komunistické straně Slovenska stejně jako jeho otec, a jeho matka pracovala nějaký čas v Ústavu marxismu – leninismu.

Babišovo vystupování na veřejnosti je neomalené, často vulgární a hraničí až s komičností, které postrádá racionální podklad. Babiš se nechává strhávat emocemi a podle toho jeho veřejná vystoupení vypadají. V pořadu ,,Otázky Václava Moravce“ nebyl schopný věcně argumentovat, pouze se čílil. Zatím neznáme ani jeho názory na zásadní politická témata současnosti – zdravotní, sociální reformu, zavedení školného na vysokých školách atd. Nikde jsme ani neměli možnost zaslechnout, jestli vůbec nějaké stanovisko k výše uvedeným tématům zastává.

Celý mediální humbuk okolo Babiše začal po jeho vystoupení v televizním pořadu Hyde park v září tohoto roku. Babiš zde ostře kritizoval korupční prostředí a praktiky, které se u nás dějí. Zejména si vzal na paškál M. Topolánka a jeho věrného přítele M. Dalíka a prohlásil, že se nejvíce kradlo právě za Topolánkovy pravicové vlády. Hnutí ANO 2011 chce primárně učinit přítrž korupčnímu prostředí, což je jeho ústřední prioritou. Jakými nástroji se tak má stát, ale zatím nevíme.

Iniciativa ANO 2011 spíše budí nedůvěru, její cíle jsou totiž výhradně svázány s ekonomickými zřetely a nikoliv politickými, jak už jsme uvedli. Boj proti korupci a rozkrádání veřejných prostředků je pouze nablýskanou vějičkou, která ukrývá poněkud jiné záměry. ANO 2011 tedy můžeme označit jako další bezprogramový marketingový projekt č. 2 (prvním byly Věci veřejné) v čele s výrazným, leč kontroverzním podnikatelem, jehož reputace může být do budoucna významně narušena podezřením ze spolupráce s StB.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

novotny

Tento "politik" s image baviče Markoviče ještě něco dokáže. Hodně lidem bude sympatický, zejména ženám. Typický vyčůraný Slovák, který má štěstí v podnikání v Česku. Choť do riti ty kokot drevený...

klokan

    K zajištění efektivní koncepce obchodní politiky firmy bezesporu patří i placená inzerce. Kromě kol štěstí, nejvyšších jackopot(ů) i PF 2012 od VV s ujištěním spoluobčanům, že do nového roku nemusí vstupovat s obavami a nejistotou. Tento blahopřejný inzerát má zřejmě na mysli spoluobčany z podnikání v politice, vždyť nejrůznější penězovody, se jim již podařilo odklonit tím patřičným směrem a rovněž politickou situaci v ČR, mají mít pod kontrolou. Drzé čelo lepší poplužního dvora.

antoninsebek

Obávám se, že název článku je zcela přesný: "Babišovo hnutí Ano 2011 je mladší sestrou Věcí veřejných". VeVerky (což byla svého času sexypartaj) se stačily naštěstí hodně rychle "historicky znemožnit" (jak pravil už Jan Werich). Co bude dál? Nastoupí mladší sestra. Zdravotnice z patologie.

Pomohu si dalším citátem: "A pak jdu na odpočinek a přijde novej. Mladej. Ale to bude sekáč, pánové! Ne jako já. Ten se nezakecá ..." (Smrtka - z díla Járy Cimrmana)

Ano, už těch amatérských problémů á la Veverky nebude. Kromě jistého zápisu v Cibulkových seznamech. Ale pan Babiš se nezakecá z trochu jiného důvodu: on totiž už "zakecaný" je. Jeho opasek je zakecaný krví z likvidovaných českých masokombinátů a dalších potravinářských podniků. Každý se nějak bavíme. Někdo se poučil z filmu Pretty Woman. Jak parcelovat, až je vše rozporcováno, na padrť. Babiš-ka ze Starého Bělidla udělala v českých jatkách jatka.  Dobrou chuť při konzumaci ZATÍM LACINĚJŠÍCH potravin z dovozu. Pokud vás nevaroval česnek, máslo a cukr, je mi to líto.   

rku

Nemám v úmyslu se Johna zastávat, ale pro přesnost, s tím tunelováním přestal už před vstupem do politiky.

pudlikmaxik

na stránkách VZP je stále vedena jako ředitelka odboru, takže dvojí  zaměstnání ? inu, vyvolení......

petr-duchoslav

Je to přesně ona, pane Filipe - nejdříve redaktorka ČT, pak mluvčí vlády a posléze ředitelka odboru komunikace VZP.

pudlikmaxik

to je stejná Veverková A. z ČT a poté ředitelks odboru PR na VZP ? Takže VZP a vláda a Babiš ? zajímavá konspirace.........