Berlínská konference o Libyi skončila vcelku úspěšně

obrazek
20.1.2020 12:36
Díky německému diplomatickému úsilí skončilo během neděle jednání deseti nejdůležitějších představitelů světových a regionálních mocností o situaci v Libyi. Součástí konference však nebyly obě konfliktní skupiny, mezinárodně uznaná vláda premiéra Fáiz Sarrádže , která má pod kontrolou pouze malou část území a druhá ovládající její většinu generála Chalifa Haftara. Obě byly přítomny v Berlíně, jednání se však neúčastnily a ani se nesetkaly. Byly však informovány, jak oznámila spolková kancléřka Angela Merkelová, o závěrech konference, se kterými její účastníci vyslovili jednoznačný souhlas.

Cílem konference bylo, aby se všechny strany konfliktu dohodly na základních opatřeních, která povedou k zastavení občanské války vyvolané po svržení tehdejšího dlouholetého vládce Muamara al-Kaddáfiho v roce 2011 za pomoci aliance Velké Británie a Francie a s pomocí Spojených států.

Jde především o dodržení embarga na dodávání zbraní stranám občanské války jejich podporovateli a tím donutit Libyjce k společnému jednání vedoucímu k trvalému příměří .To by umožnilo znovu výstavbu zpustošené země a obnovení příslušných vládních institucí. Závěrečné prohlášení přitom vyzývá k respektování humanitních zásad a práv člověka. Kdo útočí na civilisty obydleném území a je odpovědný za násilí musí být proto pohnán k odpovědnosti. Konference neopomenula i nutnost transparentního podílu obyvatelstva na přírodním bohatství, kterým je především nafta a zemní plyn.

Souhlas s tímto řešení vyslovili i představitelé Ruska, Turecka, Egypta a Spojených arabských emirátů, které dodávají zbraně a vojáky oběma válčícím stranám. Generální tajemník OSN António Guterres, který se účastnil jednání, zdůraznil, že tímto je nutno především zabránit nebezpečí regionální války obdobné jako v Sýrii. Bude však nutno současně vyřešit masivní dohled na dodržování přijatých podmínek, ale konference považuje nyní za předčasné se s tímto zabývat.

Příští měsíc se opět sejdou ministři zahraničí zúčastněných zemí, aby projednali s tím spojené podrobnosti. Zřejmě ještě kolem této otázky o vyslání dohlížejícího kontrolního aparátu nastanou diskuse v jednotlivých účastnících zemích. Naznačují to již první ohlasy v samotném Německu, kde liberální Svobodní a strana Levice odmítají přímou účast Bundeswehru v Libyi při zajišťování příměří.

Doporučují, aby místo toho bylo dáno k dispozici válečné loďstvo, které zabrání ilegální přepravě uprchlíků ziskuchtivými převaděči čekajících na libyjském pobřeží do Evropy.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

Pro pana Volného :

Máte úplnú pravdu. V komentári som schválne vynechala históriu bombarovania Lýbie Franciou.. lebo na berlínskej konferencii neriešili a ani slovom nespomenuli príčiny rozpadu Lýbie - to by museli priznať svoju vinu tí, ktorí tam sedeli. 

Riešia už len aktuálny stav, ktorý majú tiež na svedomí uznaním prozápadnej vlády proti väčšine Lýbye. Keďže sú " krytý " tým, že uznávajú " svoju " lýbijskú vládu, s ľahkým srdcom potláčajú Haftara a jeho podporovateľov. To extrémne vyhovuje Turecku.

 Inak, hneď v druhej vete som spomenula to, že tí istí, čo sedia na konferencii bombardovali Lýbiu - a písala som aj prečo. Dôvody pre verejnosť si našli iné, než bola pravda.

Dona

Keby to nebolo tragické, bolo by to komické :

1. / Účastníci konferencie najprv bombardovali a zničili Lýbiu - iba preto, lebo Kaddáfí chystal zlatý africký dinár a odmietal USD, lebo prestal vodcom Západu žrať z ruky. O idiotských argumentoch ako príčinu bombardovania a zabitia Kaddáfího  sa mi už hnusí aj napísať. Dnes, keď im horí prdel, sa tvária ako mierotvorcovia.

2. /  Všetci účastníci konferencie, vrátane OSN - sa v prvom rade zaslúžili o rozbitie Lýbie uznaním prozápadných lýbijských politikov ako oficiálnu vládu, pritom ignorovali väčšinový názor Lýbijcov na čele s generálom Haftárom. Tým definitívne rozložili systém štátu a rozdelili lýbijskú občiansku spoločnosť = postavili všetkých proti každému.

3. /  Účastníkov konferencie, vrátane OSN - vôbec nezaujíma obyvateľstvo Lýbie : chcú len plynulé dodávky ropy, poslušnú lýbijskú vládu a koniec príchodu migrantov do Európy. V Berlíne sa zišlo toľko pokrytcov, farizejov ako sa schádza len v Davose, alebo G20, alebo na hocijakej " mierovej, či klimatickej " konferencii pod taktovkou Západu.

4. /  Západ zakrýva všetky svoje skutočné záujmy krasorečnením o ochrane civilistov, humanizovanými frázami o ľudských právach..... pritom je to práve Západ , ktorý porušuje dennodenne minimálne Destoro.

5. / Ďalší dôkaz pokrytectva " mierotvorcov " je dvojaký meter na Lýbiu a Sýriu  : Lýbia je hneď na dvorku Európy, čoby kameňom sa dohodí. Má veľa ropy a plynu. Je bránou do Afriky. Keď ju bombardovali a zrovnali zo zemou - vtedy to " ešte " nevedeli ? Čo sú to za nevzdelané kreatúry v tej politike , keď pred bombardovaním sa nepozreli na mapu ?

Sýria je chudobná na ropu, leží oveľa ďalej od centra  - Nemecka, Francúzska, Británie...... - Európy. Sýria si dovolila drzosť, keď nedala súhlas na stavbu potrubia z Kataru do Turecka - Európy. Pritom dovtedy bol Assad lieblingsmensch pre Západ, podobne ako Kaddáfí, či Hussein. No a kvôli takej " maličkosti "  sa organizuje vojnový útok na štát, odpisujú a vraždia sa vodcovia, zabíjajú sa civilisti, ničí sa hospodárstvo neposlušného štátu.... 

Ak štát nemá " správnych " priateľov, ak štát nedovolí aby si na jeho území nechal postaviť základne, potrubie, laboratória na výrobu chemický, biologických zbraní, ak štát nechce predávať ropu za americký petrodolár - ako napríklad Irán - okamžite naši mierotvorcovia vytasia : európske hodnoty, ľudské práva, humanistické kydy, slová ako sloboda, demokraCIA, diktátor, autoritatívny režim, - ešte zopár slov, a dosť. Nič viac im netreba, aby mohli bombardovať, sankcionovať, vytvárať chaos a biedu v štátoch.