Biden vadne, v rezervě je Bloomberg

Bloomberg
13.11.2019 07:30
Vedení Demokratů má strach z vítězství levých radikálů v primárkách a chce vsadit na bývalého miliardářského starostu New Yorku, aby vystřídal nevýrazného bývalého viceprezidenta.

Michael Bloomberg, úspěšný podnikatel ze skupiny miliardářů a bývalý starosta New Yorku má být dalším uchazečem Demokratické strany pro nominaci na prezidentského kandidáta? Prý ho k tomu přemlouvá vedení strany. On sám váhá, ale už si vyplnil přihlášku pro primárky v Alabamě. Důvod, proč vedení Demokratů Bloomberga nadhání, prý spočívá v obavě, že pokud by primárkách uspěli Elisabeth Warrenová nebo Bernie Sanders, kteří prý jsou radikálně nalevo, nezískají dost středových voličů, aby mohli porazit republikánského prezidenta Donalda Trumpa.

Za umírněného je považován bývalý viceprezident Joe Biden, ale před měsícem už Warrenová jeho preference vyrovnala. Možná to byl jen výkyv, Biden už má znovu mírný náskok, avšak trajektorie jeho preferencí je velmi nejistá. V televizních debatách si moc nepomohl, brebtá, nevzpomíná si, a jednou mu málem vypadly zuby. To je lidské. Horší je, že se stále více zamotává do problémů se synem Hunterem. Jeho královský plat v ukrajinské plynařské společnosti Burisma, který dosahoval až 166 tisíc dolarů měsíčně, přestože v oboru nikdy nepůsobil, mohl být všimným, aby zprostředkoval přístup k tátovi. Navíc se kolem toho točí pokus svrhnout Trumpa impíčmentem, neboť požádal ukrajinského prezidenta Zelienského, aby věc vyšetřil.

Demokraté mají snahu mluvit jen o Trumpově telefonátu Zelienskému jako o pokusu získat „špínu na soupeře“ ve volbách. Bidena samotného zcela vynechávají. S tím však dlouho nevydrží, obavy jsou namístě. Ale plynou z toho také obavy o výsledek prezidentských voleb? Biden zatím vede celostátně nad Trumpem o 17 bodů, avšak vede nad ním i Warrenová o nemalých 15 bodů a Sanders o 14 bodů. Takže i kdyby Biden odpadl, stále tu jsou kandidáti Demokratické strany, kteří by mohli republikánského prezidenta porazit.

Nejistotu do toho vnáší jen pár drobností. Volby jsou až za rok, a to se může hodně stát. Prezident Spojených států také není volen přímou volbou, i když to tak vypadá, ale je volen sborem volitelů. Úspěšný kandidát proto musí tedy vyhrát v potřebném počtu států, zejména v těch velkých, kde je volitelů nejvíc. Poslední průzkumy přitom ukázaly, že v šesti nerozhodných státech by Donald Trump soupeře porazil i s Bidenem. A drobnost nakonec, Trump nevypadal jako favorit ani v minulých volbách, jeho vítězství bylo překvapením.

Pokud jde o křečovitý impíčment, ten Trumpovi spíš pomáhá. Může se to klidně obrátit proti strůjcům, protože nese rysy spiknutí pod hesly obrany demokracie. Média se konečně chopila skutečnosti, že předseda sněmovního výboru pro zpravodajské služby Adam Schiff, který to organizuje, měl předtím schůzky s operativcem CIA Anthonym Scaramuccim. Ten pak vystoupil jako anonymní „whistleblower“, přestože u kritického telefonátu Trumpa se Zelienským přímo nebyl. Nesmíme zapomenout, že souběžně probíhá vyšetřování federálních úřadů, jak vzniklo umělé podezření z ruské podpory Trumpova štábu při prezidentských volbách roku 2016. Také tady vedou stopy na Ukrajinu, kde by dali přednost vítězství Hillary Clintonové. A také zde byla nejspíš na začátku CIA. Tady jde opravdu o všechno.

To však neznamená, že když padne Biden, uspěje Bloomberg. Jistě, může si kampaň dovolit. I kdyby do ní vložil sebevíc, nemá šanci prošustrovat celých 53 miliard dolarů, na které odhadován majetek tohoto jednoho z nejbohatších mužů světa. Je to další stařík, ale nevypadá na svých 77. Sanders je ostatně ještě o rok starší.

Bloomberg je uznávaný manažer, to nepochybně, jeho agentura přinesla přelomovou inovaci, když zasadila data z burz a finančních trhů do srozumitelných grafů a modelů. Uspěl i jako starosta New Yorku. Znepřátelil si však barevnou část obyvatel šikanózními prohlídkami a zadržováním, přestože zbraně či drogy našli jen u jednoho nebo dvou procent z těch, které sebrali na ulici. Když skončil, bezpečnost prý stoupla.

Je to však hlavně miliardář, a americká společnost si začíná stále více uvědomovat, že bohatství teče jen jedním směrem. Nebude vnímán jako představitel umírněných, ale jako obhájce establishmentu. Jak připomíná list RealClearPolitics, v sestavě uchazečů o demokratickou nominaci je víc centristů, ale moc se jim nedaří.

Warrenová i Sanders jsou nastaveni jednoznačně proti miliardářům, spolupracují s nejlepšími ekonomy, aby našli nástroj, jak je vydatněji zdanit. Sami odmítají velké dárce peněz, jejich kampaň je financována z drobných příspěvků, a přesto mají násobek toho, co Biden. Bloombeg peníze nepotřebuje, síť aktivistů ano. Nic takového nemá, žádné místní struktury. To není okrajový problém. Aby mohl vstoupit do příští televizní debaty, musí mít 4 procenta preferencí a peníze od 200 tisíc dárců. Historická zkušenost přitom potvrzuje, že neuspěli kandidáti, kteří vstoupili do volební vřavy později.

Média stranící Demokratům mu radí, aby se spokojil s tím, že bude stranu podporovat finančně. Nebo aby usiloval o funkci viceprezidenta. Další předpovídají, že se soustředí až na „superúterý“ 3. března, kdy se volí ve 14 státech včetně Kalifornie a dojde na masívní (a drahou) televizní reklamu. V každém případě to bude zajímavé zpestření boje.

(zf)

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Jak vypadaly průzkumy před posledními prezidentskými volbami? Kandidát Donald Trump neměl údajně žádnou šanci, aby se stal alespoň republikánským vyzývatelem. Demokraté vytrvale tlačí do souboje vykopávky, které jsou daleko za zenitem své kariéry a které se velmi podobají neúspěšné Hillary. 

Být jejich poradcem, tak jim připomenu film, kde sebrali na ulici Edieho Murphyho, který se překvapivě osvědčil. Zkrátka stačí vzít některou mladší zastupitelku se zjevnám podílem afroamerické krve a nemohou prohrát. Duch Obamy kráčí dál.