Brusel chce, aby Řekové předali Turecku část ložisek ropy a plynu

Çavuşoglu Borrell
10.7.2020 10:27
Vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku a místopředseda Evropské komise Josep Borrell podle řeckého webu pronews.gr počátkem týdne při jednání v Ankaře prohlásil, že „EU má v úmyslu rozdělit řecké uhlovodíky (ropu a plyn) ve východním Středomoří a v Egejském moři mezi Řecko a Turecko“. Na tiskové konferenci po jednání s tureckým ministrem zahraničí Mevlütem Çavuşogluem sdělil, že „toho bude dosaženo pouze prostřednictvím dialogu a vyjednáváním.“ Šéf unijní diplomacie (na obrázku vlevo) spolu s tureckým ministrem zahraničí (na obrázku vpravo) podle řeckého webu poslali Řecku společný vzkaz, aby se posadili k jednacímu stolu s Tureckem a dohodli se o rozdělení národní bohatství Řecka. Cílem má být, aby poté EU a Turecko mohly podepsat komplexní dohodu o normalizaci vztahů.

Postoj Bruselu, který je fakticky zradou členského státu EU – Řeck - Borrell na tiskovce vysvětlil tím, že „Turecko je důležitým partnerem, kandidátskou zemí a spojencem NATO“. Představitel EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku navíc verbálně napadl i obranné kroky, které řecká armáda a námořnictvo podnikají k ochraně národní suverenity a územní celistvosti Řecka. "Dynamika odvetných opatření nečiní Středomoří bezpečnější a stabilnější zónou," řekl Borrel na tiskovce v Ankaře. Dodal, že "Současný negativní trend v našich vztazích se musí zastavit a zvrátit."

Při svém prohlášení v Ankaře hlavní unijní diplomat přiznal, čím EU Turecko úspěšně vydírá. "Turecko projevilo solidaritu a štědrost vůči 3,6 milionům syrských uprchlíků a poskytlo přeshraniční humanitární pomoc těm, kteří byli vysídleni nedávnými brutálními boji v Idlíbu," řekl Borrell na tiskové konferenci v Ankaře. Jaksi přitom zapomněl dodat, že uprchlickou vlnu z Idlíbu vyvolaly právě boje, které tam proti legální syrské vládě prezidenta Bašára Asada vede turecká armáda s podporou džihádistů z Islámského státu (ISIL). Pomlčel i o tom, že za rozpoutáním občanské války v Sýrii stojí právě turecká tajná služba MIT. Stejně jako o faktu, že Turecko vyzbrojovalo džihádisty z ISIL.

Řecký web upozornil, že Borrellovo prohlášení není „bleskem z čistého nebe“. Minulý týden vyslovil německý ministr zahraničí Heiko Maas po jednání s Çavuşogluem podporu tureckému požadavku na předání části řeckých ropných a plynových ložisek pod mořským dnem kolem řeckých ostrovů Turecku. Německo přitom právě nyní na půl roku předsedá Evropské radě. De facto tak vlastně řídí EU.

Z Ankary letěl Borrell na Kypr, který je rovněž členským státem EU, a v jehož pobřežních vodách rovněž turecké vrtné lodi kradou ropu a plyn. V kyperském hlavním městě Nikósii se kyperskou vládu snažil chlácholit prohlášeními, jak je EU „odhodlána chránit zásady a hodnoty, vnější hranice a svrchovaná práva nebo členské státy“. Na tiskovce po jednání s kyperskou vládou tvrdil, že EU ukazuje neochvějnou solidaritu“.

Včera se ze svého chování vysoký představitel Vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrel zodpovídal před plénem Evropského parlamentu. Svou zprávu z jednání zahájil větou, že „se právě vrátil z intenzivních rozhovorů v Turecku a na Maltě a minulý týden navštívil Řecko a Kypr, aby ukázal neochvějnou solidaritu EU“. Dalších několik minut různými frázemi obhajoval nutnost spolupráce s Tureckem, které je podle něj „významným obchodním partnerem EU“. Poté však od poslanců dostal „kartáč“, jaké ve své dlouhé politické kariéře ještě asi nezažil. Francouzský kolega z frakce Identita a demokracie (ID), v níž působí i čeští europoslanci zvolaní za SPD, jeho postup přirovnal k Mnichovské zradě v roce 1938. „Vaše chování v Ankaře připomíná jednání Daladiera a Chamberlaina, kteří v roce 1938 v Mnichově předali Hitlerovi československé pohraničí“, řekl při svém vystoupení jménem frakce ID.

Ve dvouapůlhodinové rozpravě Borrellův postup tvrdě zkritizovali zástupci všech frakcí. Proti zradě Řecka se z vystupujících nevyslovil pouze jediný poslanec- zástupce německých Zelených. Ten ve svém projevu kritizoval Řecko, že brání migrantům přicházet z Turecka přes Řecko do EU. Ostatní řečníci všech národností a bez rozdílu stranické příslušnosti se Řecka zastali a Borrellův postup odsoudili. Při diskusi padaly výzvy k okamžitému končení přístupových rozhovorů s Tureckem. „Turecko se nikdy nemůže stát členem EU. Prostě proto, že jeho režim nesplňuje požadavky na členství.“, konstatoval rakouský lidovecký europoslanec.

Včera byla bouřlivá debata přerušena. Nyní mají europoslanci možnost připravit na příští schůzi k hlasování návrhy rezolucí. Frakce ID nyní formuluje návrh, v němž bude požadavek nejen na ukončení přístupových jednání s Tureckem, ale i návrh na vypovězení celní unie EU-Turecko. Naši experti připravují i podklady k návrhu na zastavení vyplácení všech plateb z rozpočtu EU do Turecka. Nejen tzv. „migračního výpalného“, ale i plateb na projekty, za něž si turecká armáda kupuje vojenskou techniku, kterou letos na jaře nasadila proti řeckým pohraničníkům bránícím migrantům v pokusu o průnik do EU.

(Publikováno na Facebooku)

ivan david
Ivan David je lékařem s odborností psychiatr. Levicový politik a aktivista. V minulosti byl ředitelem psychiatrické léčebny v Bohnicích. V letech 1998 – 1999 ministr zdravotnictví. V roce 1999 ve vládě nepodpořil souhlas s agresí NATO proti Jugoslávii. Byl poslancem Parlamentu ČR za ČSSD. Je autorem projektu Nová republika a provozovatelem stejnojmenných stránek.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Bigo2
Musím podotknout, že text této zprávy se znovu a znovu opakuje na oblíbených zdrojích jako Parlamentní listy, Nová Republika, Vaše věc, České národní listy. Stejný článek je teď zde Samizdat (Facebook) v angličtině.
Když jsem se chtěl dovědět více, jako třeba kdy přesně byla vyřčena ona slova o rozdělení „řeckých uhlovodíků“ (v článku stojí, že se to stalo „začátkem týdne“), nenašel jsem na jiných českých médiích žádnou zmínku.
Přiznávám se ale, že jsem sice velmi důkladně nehledal, ale obvykle zmínky není problém vyhledat, ne však zde – pořád jen výše uvedený text, texty o této události z jiných zdrojů neexistují…
Ve zprávě se uvádí, že tento postup tvrdě kritizovaly všechny frakce na plénu Evropského parlamentu, kromě Zelených (kteří též zahrnují české Piráty), což by jistě bylo dobře...
antonin vaclav

Brusel svými rozhodnutími zásahuje to vnitřních záležitostí i jiných států než EU

 

Při deliktu mezi Tureckem a Řeckem je jasné, že se jedná o území státu a tady už je nutné zaujmout postoj, protože každý stát má právo bránit své území.

Jak uvedly PL hlasování  v EU na podporu protestů defakto proti Trampovi = Českých poslanců pro 17; proti 2; zdrželo se 2;.V závěru si stěžuje Zahradil s tvrzením, že se zdržel hlasování.

Podpora “Black Lives Matter” v ju es ej,  je sice namířená proti tvrdému postupu amerických represívních složek ale zároveň vede i k možnému politickému převratu danného státu. EU by svými jednáními či hlasováním ve svém parlamentu by neměla zasahovat do politického dění jednotlivých států a to nejen v EU.

Takhle to vypadá, že chce převzít úlohu světového biřice po juesej a chce rozhodovat svou vlastní, jak nám nejen novináři demagogicky tvrdí "demokratickou" vizí nad politickým uspořádáním států světa.

Doufám, že naše sněmovna se k podobným akcím nesníží i když jak víme, dokázala vítat i nepřímého vraha novinářů z Ukrajiny. O kvalitách našeho senátu netřeba se vyjadřovat. 

Dona

Pravoslávne Grécko vstúpilo do NATO v nádeji, že keď tam bude spolu s Tureckom, nemusí sa báť o svoju bezpečnosť. Druhým dôvodom bola vidina ekonomických a hospodárskych výhod z EÚ - pretože do EÚ je prijatý len ten štát, ktorý už je členom NATO, resp. musí najprv prijať členstvo v NATO. Z toho vyplýva jednoduchá rovnica : EÚ = NATO.

Zlatým teľaťom Severoatlantickej organizácie + EÚ je Turecko. Kto to dodnes nepochopil, nikdy nezavrie ústa od údivu, čo si Turecko dnes i v budúcnosti bude dovoľovať. Kto sa raz stane členom NATO, už nikdy nebude mať odvahu z tohto chomúta vystrčiť hlavu. Preto reči o vystúpení z EÚ pokladám za nevedomosť reality.

Kto by chcel vystúpiť z EÚ, musí najprv chcieť vystúpiť z NATO. Česká republika mala možnosť z NATO vystúpiť minulého roku - po 20 rokoch členstva môže dobrovoľne štát vystúpiť. Neurobila tak. Bič strachu z nepriateľa je silnejší, ako oprávnená kritika EÚ. A o to ide. Sústavne strašiť a strašiť - aby nikoho nenapadlo pochopiť o čom NATO je.  EÚ je len predĺžená ruka , príp. pravá ruka NATO.

Aktuálne rokovania len potvrdzujú môj  dlhoročný názor.