Cassis se vyslovil ke vztahu mezi Švýcarskem a EU

swiss mapa
13.1.2022 09:37
Je v zájmu obou stran zahájit dialog o tom, co bude dál s EU bez rámcové dohody, prohlásil nový švýcarský spolkový prezident a informoval odpovědnou parlamentní komisi. Je to jedna z největších vnitropolitických otázek nového roku, kdy bude Spolková rada jednat o cestovní mapě a diskutovat o dalších krocích, které by mohly být navrženy EU.

Samotný Ignazio Cassis je už deset dní nejen ministrem zahraničí, ale i spolkovým prezidentem na letošní rok. V této dvojí roli nastínil v zahraniční komisi Národní rady, jak lze stabilizovat vztah s EU. "Spolková rada je v současné době v procesu definování švýcarské agendy," řekl Cassis. "Až bude tato práce hotová, bude švýcarská agenda porovnána s agendou EU a z překrývání vzejde společná agenda." Četné nápady jsou již na stole, ale co přesně by mělo Švýcarsko a EU vyjednat, který spis by měl být řešen jako první? Spolkový prezident k tomu sice nechtěl nic říkat, ale to upřesnil jeho stranický kolega Hans-Peter Portmann z liberálních Svobodných. " Teď vlastně vidím paralely, podobnosti s mými návrhy, s návrhy z kuchyně FDP, a to je vlastně vertikální vyjednávání jednotlivých spisů."

Plán FDP předpokládá sepsání vzorové smlouvy a následné individuální sjednání bilaterálních dohod. Spolková rada má pro takový přístup zjevně pochopení, ale prověřuje i nápady jiných stran. „Je tu téměř kakofonie myšlenek,“ říká Elisabeth Schneider-Schneiter, členka Ústřední národní rady, ale musíme si vysvětlit, které jsou také schopné národní většiny." Cassis by pak představil nejpopulárnější nápad místopředsedovi Evropské komise Maroši Šefčovičovi. Naplánováné setkání v Davosu bylo však zrušeno a nyní se hledá nový termín v zájmu obou stran zahájit politický dialog, který se však rozběhne pouze tehdy, pokud Švýcarsko předloží EU velmi konkrétní návrhy.

Cassis se poprvé setkal s místopředsedou Evropské komise Šefčovičem, který je od září zodpovědný za vztahy se Švýcarskem ještě v minulém roce ve své funkci ministra zahraničí. Poté, co byla přerušena jednání o rámcové dohodě, švýcarská ekonomika nyní doufá v obnovení rozhovorů s EU. Vzhledem ke složitému vztahu mezi Bernem a Bruselem Christoph Mäder, prezident obchodní asociace Economiesuisse prohlásil, že je velmi rád, že se opět rozbíhají politická jednání. Rovněž Valentin Vogt, prezident pro zaměstnavatele, si také myslí, že dialog je důležitý.

Pro Daniela Lamparta ze Švýcarské federace odborových svazů je nutné, aby Cassis vysvětlil zástupci EU, proč je ochrana mezd pro Švýcarsko tak důležitá. Ostatně při tak významných návštěvách jde hlavně o to vzbudit pochopení pro vlastní postavení druhé straně, což chce čas a vytrvalost, než se vztah zase stmelí. V souladu s tím prezident obchodního sdružení Fabio Regazzi konstatoval, že současné spojení mezi Švýcarskem a EU v tuto chvíli funguje." Jsou však i jiní, kteří poukazují na přerušenou výzkumnou spolupráci, překážky pro průmysl lékařských technologií nebo hrozící nedostatek energie. Zde jsou potřeba rychlá řešení a proto je nyní dialog důležitý, konstatuje Economiesuisse, protože je Švýcarsko pro EU mimořádně důležitým obchodním partnerem.

Podle Christopha Mädera prezidenta Economiesuisse pokud opadne hněv z upuštění od jednání o rámcové dohodě ze strany Spolkové rady, je opět možný konstruktivní dialog. A tak všichni doufají, že se spolu zase domluví a Švýcarsko a EU spolu zůstanou.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.