Ceny potravin - další důkaz neschopnosti Nečasovy vlády

obrazek
24.7.2012 21:11
Expremiér a předseda Národních socialistů – levice 21. století Jiří Paroubek minulý týden na své tiskové konferenci upozornil na rozdíl cen při nákupu u nás a v sousedním Německu. Na konferenci národní socialisté přinesli dva nákupní košíky, každý plný totožných potravin – jeden byl však nakoupen v Teplicích, druhý v německých Drážďanech, a to ve stejném obchodním řetězci. Rozdíl v nákupu činil celých 230 korun! Národní socialisté chtěli tímto upozornit na nesmyslnost zvyšování DPH u základních potravin ze strany koaliční vlády.

"Chtěl bych říci, protože jsem svojí původní profesí komerční inženýr, že z hlediska přesnosti to může být vnímáno, že je nákup v rozporu se zásadami statistiky," řekl na tiskové konferenci Jiří Paroubek. Narážel tak na to, že klasický spotřební koš má 45 položek. "My jsme vybrali 19, a to náhodně. Já se ale obávám, že kdybychom přivezli všech 45 položek, byl by rozdíl ještě mnohem větší," řekl expremiér s tím, že snížená sazba platná pro potraviny se od roku 2006, kdy byl předsedou vlády, zvýšila z pěti na současných čtrnáct procent. „Příští rok se má přitom ještě o jeden procentní bod stoupnout,“ dodal předseda národních socialistů.

Rozdíl cen potravin v Německu a Česku se přitom stále zvyšuje. Potraviny v českých obchodech jsou stále dražší. Určitou část této vysoké ceny jistě tvoří DPH, avšak objektivně celkově vyšší cenu potravin prodávaných v ČR nelze pouze na DPH svádět. Šokový růst, který ceny potravin od roku 2004, tedy od vstupu České republiky do EU, prodělaly, nemá v nových zemích EU obdoby.

Velmi diskutovaná bývá v této souvislosti i výše zemědělských dotací. Ta je zejména mezi původními státy EU mnohem vyšší než u zemědělců v nových zemích EU jako je Polsko, Slovensko, ale také Česko.

K objektivnímu porovnání je ovšem také třeba vzít v úvahu i stránku druhou, a to výdajovou. Přestože jsou totiž ceny vstupů do zemědělství (hnojiva, osiva, technologie, pohonné hmoty) díky bezcelnímu společnému evropskému trhu plus minus srovnatelné, zůstávají mezi západem a východem Evropy značné rozdíly v jiných položkách. Málokdo ví – a ještě méně lidí to říká – že například v ČR jsou oproti zemím EU zhruba desetkrát nižší ceny za pronájem půdy, téměř pětkrát nižší vlastní cena půdy a přibližně třikrát nižší mzdy. A právě toto vše mají zohledňovat dotace.

Kde je potom tedy onen slavný zakopaný pes?

Jednoznačně v neschopnosti chránit náš trh ze strany kompetentních orgánů ústřední státní správy - ministerstev. S tím i souvisí i zcela nerozvážné zvyšování DPH současnou koaliční vládou pravice, které již tak cenu za předražené potraviny každodenní spotřeby žene do astronomických výšek.

Kdo ještě stojí za vysokou cenou? Jednoznačně zahraniční obchodní řetězce, které mají nad maloobchodem naprostou kontrolu. Vědí, že nehorázné a nemravné zisky budou putovat do jejich centrál v každém případě. Buď si předražené potraviny koupíme u nás, nebo si dojedeme v průměru 60 km do nejbližšího hypermarketu za hranice, který patří stejným majitelům. Jenže pak DPH a ostatní daně z uskutečněného prodeje budou putovat mimo náš státní rozpočet a ministr financí Miroslav Kalousek tak bude mít další propad ve výběru daní. A jedinou věc, na kterou bude schopen přijít, bude další zvýšení daně na potraviny. Kocourkov? Nikoliv, realita.

Proč není důsledně uplatňován platný zákon o cenách? Proč nejsou zahraniční řetězce tlačeny do cen, které mají v zahraničí? Proč výše daní nutí naše občany nakupovat v zahraničí? Protože je vláda zaslepena vlastní neomylností a neschopností pochopit, že zákony ekonomiky jsou jako přírodní zákony? Že tak, jako nedokážeme poručit větru dešti, tak ani nedokážeme bez hlubšího pochopení souvislostí plnit příjmy státního rozpočtu.

Pánové Nečasi a Kalousku, přestaňte škodit a běžte do vámi opěvovaných a připravených předdůchodů už dnes, všichni si oddechneme!


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.