Chce se pravice zbavit odpovědnosti za předraženou solární elektřinu?

obrazek
6.2.2013 17:49
Média v posledních dnech plní informace o auditu Energetického regulačního úřadu (ERÚ), který ukázal podezření, že bývalí pracovníci tohoto úřadu postupovali nezákonně při stanovování výkupních cen fotovoltaické elektřiny. Škody prý mohou jít až do desítek miliard korun. Vysoké výkupní ceny měly samozřejmě vliv na cenu elektrické energie obecně. Jak audit ukázal, klíčovým momentem v celé věci bylo zdvojnásobení výkupních cen ze solárních elektráren samotným ERÚ z 21. listopadu 2006, tedy z dob první vlády Mirka Topolánka. Pravice však, jak se zdá, se chce odpovědnosti za celou věc zbavit.

Předseda národních socialistů a expremiér Jiří Paroubek včera na jednání sněmovny navrhnul bod "Vymezení odpovědnosti za vysoké ceny elektrické energie obecně a ze solárních panelů zvlášť". Jak Jiří Paroubek svůj návrh odůvodnil? To si můžete přečíst v jeho projevu:

Vážená paní předsedkyně, vážená vládo, dámy a pánové, 

chci navrhnout zařazení mimořádného bodu "Vymezení odpovědnosti za vysoké ceny elektrické energie obecně a ze solárních panelů zvlášť". Dnes se prakticky ve všech českých médiích objevily informace o tom, že pracovníci Energetického regulačního úřadu svými rozhodnutími připravili stát o desítky miliard korun. Výsledky údajného auditu, které zatím veřejnost nezná, na Energetickém regulačním úřadě jsou prý zcela alarmující.

Již před třemi měsíci jsem na tuto problematiku upozornil ve svých článcích, nicméně dnes se dozvídáme, že prý kvůli pochybení několika úředníků došlo ke zbytečným nárůstům cen elektrické energie, alespoň tak to vidí ředitelka úřadu Alena Vitásková. Jenže do celé kauzy okolo obnovitelných zdrojů energie to vnáší podle mého názoru pouze další zmatek. Poněkud se zapomíná na to, že za dnešní vysokou cenu elektřiny je odpovědný v první řadě někdejší ministr průmyslu Říman, který prosadil, aby se cena elektřiny určovala na burze. Pokud by stát využil svých zákonných možností, mohla by být cena elektřiny včetně doplatků za obnovitelné zdroje energie mnohem nižší. Proč? Zákon předložený na konci roku 2005 vládou pod mým vedením nebyl ani s nakonec schválenou změnou, která připouštěla možnost snížení o 5 % ceny v každém roce, špatný. Nástroj pro zlatokopy z něj udělalo až razantní zvýšení výkupní ceny elektřiny ze solárních panelů regulačním orgánem státu, čili ERÚ, k němuž došlo nečekaně jedenáct měsíců od zahájení platnosti zmíněného zákona, konkrétně 21. listopadu 2006, tedy třetí měsíc existence Topolánkovy vlády - jen tak mimochodem, tehdy již vlády v demisi. Výkupní ceny pro výrobu elektřiny využitím solárního záření pro zdroj uvedený do provozu se touto zpětnou úpravou výkupních cen zvýšily o cca 7 000 korun za megawatthodinu, z původních 6 410 korun za megawatthodinu na 13 460 korun za megawatthodinu.

Že by to ERÚ dělal z vlastní iniciativy, tomu nevěřím. I když ředitelka Energetického regulačního úřadu je dnes v nezáviděníhodné pozici, řeší problémy svých předchůdců, nelze odpovědnost rozmělňovat. Je třeba jasně pojmenovat viníky a hnát je k odpovědnosti. Této problematice jsem se podrobně věnoval ve svém článku "Kdo je odpovědný za promarněných 500 miliard" z počátku listopadu loňského roku, který vyšel v deníku Mladá fronta Dnes a v nezkrácené verzi je na mém blogu na serveru iDnes a také na serveru Vaše věc. Kdo se s touto problematikou chce detailně seznámit, má možnost.

Dámy a pánové, navrhuji zařazení tohoto mimořádného bodu na schůzi této Poslanecké sněmovny na pátek ráno v 9 hodin.

Návrh sněmovnou neprošel, bylo potřeba 96 hlasů, nicméně pro hlasovalo jen 91 poslanců. Proti byla pochopitelně většina poslanců z ODS (pro byl jen jeden z nich - poslanec Rádl) a rovněž téměř celý poslanecký klub TOP 09 (pro byli z tohoto klubu jen čtyři poslanci včetně ministra financí Kalouska). Pro návrh se vyslovila většina poslanců ČSSD, čtyři z nich se však zdrželi, včetně předsedy strany Sobotky.

Jak se zdá, pravice se chce v tomto směru vyhnout odpovědnosti. Je škoda, že jim v tom někteří levicoví poslanci pomáhají...


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Jsem přesvědčen, že je třeba tuto záležitost NEODKLÁDAT !!!!!!!!! To hlasování nedopadlo vůbec špatně a pokud se pravici naznačí, že se to dá i využít před volbami, tak možná někteří ptáci přelétnou.

Nejde pouze o to, aby se zjistil víník. Pochopitelně, možná nějaké organizované spolčení či podobná kvalifikace by mohla pomoci k opatřením typu "ex post". V našich luzích a hájích se asi těžko někdo přizná. Ale mělo by se přikročit k rozebrání celé té "minulosti tohoto případu". Jak to všechno pokračovalo, krok za krokem.

Ale  kromě toho by bylo zapotřebí DÁT HLAVY DOHROMADY a najít způsob, aby se v těch nemravných ziscích nepokračovalo. Pod pojmem "dát hlavy dohromady" může být např. poslanecká komise, podání k Ústavnímu soudu, veřejné slyšení či cokoliv jiného.

PROSTĚ TO NEVZDÁVAT. Jde o příšerně velké peníze. Proboha, to už se tady vytratil zdravý rozum? V krajním případě - dát to na pořad dne i za rok a něco, když levice vyhraje volby.

stvan

Možná jsem právně naivní když si myslím, že pokud by se relevantně zjistilo, že k razantnímu navýšení výkupní ceny za solární energii došlo díky šibalským , tedy nezákonným dohodám, že by mohlo dojít ke změně k lepšímu bez hrozby arbitráží, neboť mám pocit, že pokud byla jakákoliv smlouva uzavřena nezákonným způsobem, že je od počátku, tedy i zpětně, neplatná.