Co čeká Řecko v neděli?

obrazek
18.9.2015 13:44
V neděli 20. 9. proběhnou mimořádné parlamentní volby. Řekové jen kroutí hlavou nad tím, po kolikáté za poslední rok jdou zase k urnám. Populistická vláda pod vedením předsedy Syrizy Tsiprase musela odstoupit a Řecko mělo poprvé ve své historii premiérku. Ovšem pouze v čele úřednické vlády. Tento víkend stojí Řecko před velkým rozhodnutím. To nakonec ukazují i předvolební průzkumy, které dávají populistické Syrize a pravicové Nové demokracii přibližně stejné šance na vítězství (největší rozdíl ve volebních preferencích je 0,7%; 29 % Syriza a 28,3 % Nová demokracie podle průzkumu zveřejněného 17. 9. v řeckém deníku To Vima, v ostatních průzkumech jsou si strany ještě blíž). Ani jedna ze stran se však nepřibližuje 38 % potřebným pro vytvoření jednobarevné vlády.

Stojí tak proti sobě Tsipras (Syriza) a Meimarakis (Nová demokracie). Tsipras, který kromě slibů Řekům nic nového nepředvedl, proti Meimarakisovi, který patří do starých struktur Nové demokracie a pohybuje se v nejvyšší politice pěknou řádku let. Argumentují v souladu se svojí politickou historií. Syrizovské zatím nic neříkající a nic neřešící „ne“ proti heslům Nové demokracie, která vyzývají k zastavení „pokusů Syrizy“ (slova Meimarakise na závěrečném volebním mítinku na aténském náměstí Omonia).

Jediným překvapivým zjištěním, které ovšem nezaznívá oficiálně, je, že velká část středolevých voličů se přiklání na stranu Nové demokracie. Jedná se většinou o dnes již bývalé voliče socialistického Pasoku, kterému v průzkumech zbývá pouhých 5 %, což není ani jeho tvrdé voličské jádro.

Podle řecké pobočky agentury Bloomberg jsou možné tři volební scénáře.

„Dobrý scénář“ předpokládá proevropskou vládní koalici Syrizy nebo Nové demokracie s některou ze středových stran.

„Špatný scénář“ předpokládá vládu pod vedením Syrizy bez podpory Nové demokracie a Potami. Ve vládě by naopak zasedl Anel (Nezávislí), ale měla by pouze těsnou většinu. Tudíž by Řecku stabilitu nepřinesla.

„Nejhorší scénář“ by pak viděl vládu sestavenou ze 4 stran nebo vládu Syrizy, která by musela spoléhat na stranu Laiki enotita, která nově vznikla v srpnu 2015 rozkolem s mateřskou Syrizou.

(Autorka čerpala z To Vima, Kathimerini, Bloomberg, NEWS247)


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.