Co čeká Řecko v neděli?

Stojí tak proti sobě Tsipras (Syriza) a Meimarakis (Nová demokracie). Tsipras, který kromě slibů Řekům nic nového nepředvedl, proti Meimarakisovi, který patří do starých struktur Nové demokracie a pohybuje se v nejvyšší politice pěknou řádku let. Argumentují v souladu se svojí politickou historií. Syrizovské zatím nic neříkající a nic neřešící „ne“ proti heslům Nové demokracie, která vyzývají k zastavení „pokusů Syrizy“ (slova Meimarakise na závěrečném volebním mítinku na aténském náměstí Omonia).
Jediným překvapivým zjištěním, které ovšem nezaznívá oficiálně, je, že velká část středolevých voličů se přiklání na stranu Nové demokracie. Jedná se většinou o dnes již bývalé voliče socialistického Pasoku, kterému v průzkumech zbývá pouhých 5 %, což není ani jeho tvrdé voličské jádro.
Podle řecké pobočky agentury Bloomberg jsou možné tři volební scénáře.
„Dobrý scénář“ předpokládá proevropskou vládní koalici Syrizy nebo Nové demokracie s některou ze středových stran.
„Špatný scénář“ předpokládá vládu pod vedením Syrizy bez podpory Nové demokracie a Potami. Ve vládě by naopak zasedl Anel (Nezávislí), ale měla by pouze těsnou většinu. Tudíž by Řecku stabilitu nepřinesla.
„Nejhorší scénář“ by pak viděl vládu sestavenou ze 4 stran nebo vládu Syrizy, která by musela spoléhat na stranu Laiki enotita, která nově vznikla v srpnu 2015 rozkolem s mateřskou Syrizou.
(Autorka čerpala z To Vima, Kathimerini, Bloomberg, NEWS247)
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 2261x přečteno
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.