ČSSD hájí navýšení platů politiků. Paroubek: Je to výsměch občanům!

obrazek
8.12.2012 12:33
Poslanecká sněmovna se na svém pátečním jednání zabývala mj. návrhem zákona o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce zákonodárců. Jinými slovy jde také o faktické navýšení platů poslanců, které vychází z toho, že by se tzv. poslanecké náhrady přestaly zdaňovat jako příjem. Poslanci by si tak ke svým platům přilepšili o tisícovky korun. Proti návrhu se postavil ministr financí Miroslav Kalousek a ostrý nesouhlas vyjádřil také předseda národních socialistů Jiří Paroubek. Sociální demokracie je však zřejmě jiného názoru a myšlenky na nadutější peněženku se jí naopak líbí, ač mnozí občané v současné době doslova třou bídu s nouzí. K řečnickému pultíku totiž ČSSD vyslala poslance Alfréda Michalíka, který faktické navýšení platů poslanců tvrdě hájil...

Celý problém se týká tzv. poslaneckých náhrad, kterými poslanci mají hradit své dojíždění do parlamentu, oblečení, telefony či nájem poslanecké kanceláře. Náhrady však chodí na účty poslanců současně s platem, není tedy možné kontrolovat, na co jsou fakticky využívány. "Pro politiky jsou náhrady standardním příjmem a v praxi je prokázáno, že s nimi politici jako se standardním příjmem nakládají. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka přiznal, že si z nich ušetřil na rodinný dům," říká ministr financí Miroslav Kalousek. Naráží tak na situaci z roku 2009, kdy se dnešní šéf sociální demokracie přiznal, že si nadstandardní byt za 7,1 milionu korun v pražských Stodůlkách koupil mj. díky poslaneckým náhradám. Řekl tehdy dokonce, že mu tento postup nepřijde nijak nekorektní.

"Chtěl bych říci, že po dlouhé době jsem téhož názoru - a je to snad první věc za hodně dlouhou dobu - jako ministr financí Kalousek. Neumím si představit v tuhle chvíli zrušení zdanění nezúčtovatelných náhrad ústavních činitelů," řekl na plénu sněmovny předseda národních socialistů Jiří Paroubek. "V situaci, kdy klesá české hospodářství a bude klesat i v příštím roce, kdy klesá reálná mzda, reálné důchody, tak si neumím představit, že by nám vlastně rostl čistý příjem. Řekněme si otevřeně, o co tady jde. A pro takovou změnu já hlasovat nebudu," doplnil Jiří Paroubek ve sněmovně.

Velmi výživný byl v tomto směru sněmovní projev poslance ČSSD Alfréda Michalíka. "Já bych prosil, opravdu slušně prosím, prosím vás, přestaňme lhát. Přestaňme lhát o tom, že diety jsou příjem. Diety jsou náhrady nákladů spojených s tím, že naši funkci vykonáváme mimo své bydliště. Takže prosím vás, nejedná se o příjem, jedná se o náhradu nákladů," obhajoval navýšení poslaneckých platů poslanec ČSSD Michalík. Návrh v druhém čtení pak sněmovnou prošel mj. i hlasy poslanců sociální demokracie, z nichž 18 hlasovalo pro, a to z 25 přítomných. Proti se postavili jen dva z nich, pět se pak hlasování zdrželo.

"Zvyšovat si platy v této době hospodářské recese není na místě. Je nepřijatelné, aby se politici na úrovni parlamentu, a to ať už ze strany vlády či politické opozice, podobným způsobem vysmívali občanům naší země. Bylo by to nejen neodpovědné, ale zejména pohrdající vážnou situací, do které se i v důsledku chybných kroků současné pravicové vlády dostala značná část českých občanů," řekl k celé věci Jiří Paroubek, který byl jeden z pouhých 12 poslanců v celé sněmovně, kteří hlasovali proti navýšení svých platů.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

karel-nizbor

Pane Šebku, máte částečně pravdu. Nicméně, když se podíváte na to, že poslanci dostávají na náhradách až milion korun ročně, jedná se tedy minimálně o 150 tisíc korun, o co by stát přišel na dani při současné sazbě. Krát 280 je to přes 40 milionů korun. Z hlediska rozpočtu je to sice nízká částka, ale co by za to mohlo být? Za to by vyžilo několik základních škol celý rok.

Jiří Paroubek má pravdu. Sociální demokracie hlásá, jak je s lidmi, jak hájí jejich zájmy. Tento příklad ale jasně ukazuje, o co politikům z ČSSD jde - o své pašalíky. Jiří Paroubek zřejmě jen z kolegiality neuvedl oněch 18 poslanců z ČSSD, kteří byli pro přijetí návrhu. Učiním to tedy sám. Byli to: Richard Dolejš, Vladimíra Lesenská, Jan Babor, Alfréd Michalík, Hana Orgoníková, Antonín Seďa, Jiří Zemánek, Jan Hamáček, Jaroslav Krákora, Václav Zemek, František Novosad, Ladislav Skopal, Dana Váhalová, Václav Votava, Pavel Holík, Václav Klučka, Stanislav Křeček a Lubomír Zaorálek. Abych byl korektní, proti byli Jiří Krátký a Miroslava Strnadlová. Zdrželi se: Roman Váňa, Jeroným Tejc, Jan Chvojka, Roman Sklenák a Jiří Petrů.

Je mi ze sociální demokracie na zvracení!!! Pevně věřím, že strana doplatí na svou blbost a po prezidentské volbě se rozštěpí. A jestli v druhém kole budou proti sobě J. Fischer a M. Zeman, a ČSSD podpoří Fischera (protože ji vedou lidé, kteří v roce 2003 při prezidentské volbě zradili M. Zemana a otevřeli dveře perokraďošovi Klausovi), budu to brát jako druhý největší průser sociální demokracie od doby jejího vzniku před více než 130 lety. Tím prvním je jejich naivita související s rokem 1948, kdy prakticky umožnili nástup komunistické strany (aby potom stovky sociálních demokratů zahynulo v procesech a komunistických lágrech).

antoninsebek

Jistěže, jde o částku, která nemůže naši ekonomiku svým objemem zachránit. JDE VŠAK O PRINCIP. Jak říkal Winston Ch. a po něm i jeden současný kandidát na prezidenta: "Když teče do lodi, musejí VŠICHNI k pumpám".