Další vývoj amerických zločineckých gangů a mafií

miroslav němec
25.3.2017 04:58
Po zrušení prohibice v USA se věnovaly zločinecké gangy a mafie, zejména Cosa Nostra, zvýšenou měrou obchodu s heroinem, pročež navázaly kontakty s jeho dodavateli.

Americké gangy navázaly spolupráci s francouzskou French Connection, která dopravovala opium z Turecka přes Sýrii a jižní Francii do USA. Během druhé světové války tato činnost ustala, ale byla obnovena hned v padesátých letech 20. století a rozšířena v šedesátých letech na bývalou francouzskou Indočínu, a to až do roku 1968 (French Connection skončila v letech 1971 -- 1972).

Poté zapojila Cosa Nostra do obchodu s libanonským heroinem sicilskou ,,Pizza Connection". Podle odhadů z roku 1960 činil roční obrat organizace Cosa Nostra okolo 50 miliard dolarů. Cosa Nostra měla v polovině sedmdesátých let asi 1 700 - 2 000 členů složivších krevní přísahu a přibližně 20 000 dalších spolupracovníků.

La Cosa Nostra (LCN)

La Cosa Nostra operuje po celém území USA a má spojení i s ostatními skupinami organizovaného zločinu v USA i jinde. Doslova přeloženo La Cosa Nostra znamená ,,Tato naše věc". Je známa též jako ,,mafie", ,,outfit", ,,mob". Je organizována v několika regionálních skupinách, známých jako ,,rodiny", ,,brugads, nebo ,,borgatas". Dominantní rodinou je rodina v Chicagu a pět rodin (Bonanno, Colombo, Gambino, Genovese a Luchese) v New Yorku. Kromě nich působí dalších 19 rodin La Cosa Nostry. Odhaduje se, že na přelomu století měla La Cosa Nostra asi dva tisíce základních (pokrevních) členů.

Násilí těchto zločineckých organizací (zejm. vraždy, únosy, vydírání aj.) bývá zaměřeno:

- vůči konkurenčním kriminálním organizacím bojujícím o sféry vlivu a o nová teritoria,

- vůči členům vlastní kriminální organizace, je-li třeba prosadit disciplínu či potrestat provinilce,

- vůči policejním a justičním orgánům tím, že je a jejich rodiny zastrašují, kladou ozbrojený odpor při pronásledování, zatýkání, a podobně.

Za prezidenta Ronalda Reagana (1981 - 1989) byl veden účinný boj s organizovaným zločinem, zejména italsko-americkou organizací Cosa Nostra. Celkem bylo zatčeno přes 1 000 jejích členů a spolupracovníků, přesto však ,,LCN" zůstává nejsilnější zločineckou organizací v USA. Současně vznikaly nové zločinecké organizace: latinskoamerické a asijské (korejské, vietnamské, japonské a zejména gangy čínské, které neustále bojují o sféry vlivu a o nová teritoria.

Doc. JUDr. Miroslav NĚMEC, Ph.D.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.