David Rath: Co takhle prezidentský systém?

obrazek
5.11.2012 11:24
Hodně lidí je nespokojeno s politikou a politiky. Baví se o změně a objevují se i různé návrhy, třeba ten, abychom volili poslance jednotlivě, jako se volí senátoři. Prý aby se oslabily strany a posílily nezávislé osobnosti.

Senát lepší Sněmovny

Je to naivní představa. Je Senát zásadně jiný a lepší než Poslanecká sněmovna? Je tam méně straníků? Zkušenost říká, že ne. Když tato cesta nevede ke změně, tak co by změnilo opakující se slabost vlády, její pády a rozklad rozhádané Sněmovny?

Prezidentský systém

Dávám za úvahu skutečné oddělení mocí ve státě. V našem systému je moc výkonná srostlá s mocí zákonodárnou. Vláda musí mít většinu ve Sněmovně, jinak zaniká. Pokud má vláda většinu, pak je zase Sněmovna jen bezduchý automat na zvedání rukou, jak vláda velí. Co zkusit oddělit exekutivu od moci zákonodárné třeba prezidentským systémem?

Větší vyváženost, dynamika

My začínáme volit přímo prezidenta s kompetencemi kladeče věnců a komplikátora. Může hodně věcí zkomplikovat, zdržet, ale prakticky nic sám nemůže vybudovat. Co jako v USA či Francii zkusit prezidenta jako hlavu moci výkonné, co jmenuje ministry a vládne zemi? Zákony by samozřejmě i nadále schvalovala Sněmovna a Senát.

Má to nějaké výhody?

Vláda a sněmovna by se staly rovnocennými partnery a muselo by se seriozně vyjednávat. Sněmovna by nemohla svrhnout vládu přes nedůvěru a vláda by zase nemohla Sněmovně diktovat, co musí schválit. Podle mého soudu by to mohlo vést k určitému uklidnění a zpřehlednění toho, co se v politice děje. Dnes je situace taková, že se poslanci přetahují, nakupují, zastrašují, zavírají, či jiní zase rebelují a svrhávají vládu.

Jak by to mohlo fungovat?

Přímo zvolený prezident si vybere svého premiéra a s ním ustanoví jednotlivé ministry. Mohou to být straníci, ale i nezávislí odborníci. Přímo volený prezident není vázán k nějaké politické straně. I když z nějaké vyšel, tak na ní není závislý. Nepotřebuje tolik krajské a jiné funkcionáře, aby jim musel propachtovat ministerstva. Návrhy zákonů však musí schválit Sněmovna i Senát. Ministři tak musí hledat podporu u jednotlivých stran a poslanců. Pokud většinu nevyjednají, zákon neprojde.

Vztahy Sněmovny s vládou.

Vedle zákonů by ministři i premiér museli poslancům odpovídat na dotazy a Sněmovna by mohla nadpoloviční většinou iniciovat odvolání konkrétního ministra. Pokud by návrh prošel i Senátem, pak by prezident musel vybrat jiného člověka. Sněmovna by tedy nemohla svrhnout celou vládu.

Je prezidentský systém lepší?

Mohl by být klidnější, efektivnější při řízení státu a méně závislý na pučích a turbulencích uvnitř jednotlivých stran. Na druhou stranu zůstávají politické strany základním stavebním kamenem Parlamentu. To by mohla být cesta ke změně, po které volá čím dál tím víc lidí.

david-rath
Lékař, bývalý poslanec a exministr zdravotnictví. Od listopadu 2008 do května 2012 také hejtman Středočeského kraje.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek
Tento "blogger" bude zřejmě nejčtenější. To není nic proti ničemu, jak myslím říkal také pan Jan Werich. Předpokládám tedy, že náš nejznámější obviněný má přístup k internetu. Pokud ne, tak se omlouvám za svoji naivitu. Obviněn jsem zatím bohudíky nebyl, tak neznám tamní poměry. Ale k věci: vybral jsem si jen některé krátké pasáže, kde o věci snad něco vím. Na některou problematiku nereaguji, protože bych měl moc dlouhou odpověď a nebo například o jiné zmíněné problematice moc nevím, případně to považuji za méně významné. Velmi souhlasím s tím, že jsme se (přeneseně v souladu s autorem řečeno) přímou volbou prezidentky/-a (jakéhokoliv původu) přiblížili Kocourkovu či Absurdistánu. Já prosím vím, že např. v Německu či Rakousku má prezident ještě méně pravomocí než zde, ale tyto bohaté země si prostě svého kladeče věnců do-volí. My, nebohatí, jsme to završili tím, že jsme novému prezidentu/-ce pravomoce ubrali... Už vůbec nesouhlasím, aby v době, kdy by byl "prezidentský stát", se nějak rozvinul Senát. Pryč jsou ty ideje, kdy Starý Veškrna snil o tom, že tu bývalou konírnu zaplní moudré a nepolitické OSOBNOSTI. Těch tam bylo, je a bude tak málo jako mezi lidem obecným. Coby částečný znalec zvířectva musím konstatovat, že v Senilátu nejsou koně, dnes už to není tedy konírna. Kůň totiž není přežvýkavec. A v Senilátu se znova přemílá, tedy přežvykuje už jednou natrávaná potrava. Hlavně seno. Pusťte si někdy v noci ČT24, oživuje to jen Dryml. Mezi přežvýkavce patří např. býk, kráva či vůl. V jakékoliv barvě zevnějšku. Česká republika je prosta národnostně zcela různých regionů et cetera. Senilát (PŘIZNEJME SI TO KONEČNĚ), vznikl POUZE A JENOM jako určité cukrátko pro bývalou Sněmovnu národu Federálního shromáždění ČSFR. Aby se snáze rozpustila. Když to tehdejší soudruzi spolkli i s navijákem, tak se sice Senilát do Ústavy dostal, leč nebyl. A NIC SE NESTALO, řečeno s básníkem. Několik let jsme Senilát neměli. A šetřili jsme tak 4 miliardy Kč ročně, tj. dvojnásobek církevních restitucí. To bychom si měli přiznat. Ať jsme členy jakékoliv partaje (já nejsem v žádné). Někteří z nás ty partaje trochu měnili, jako například právě pan doktor Ráth. Do třetice všeho nedobrého... Nebo třikrát a dost? Takže, aby existovala "prezidentská republika" a kromě toho současně současný Senilát, to už by byla kvadratura kruhu. Ta naštěstí zkonstruována dosud nebyla. Bohu díky.
Vladimír Štingl

Paní Kateřino, díky, velice zajímavé počtení. Nejlépe to vyjádřil Petr Cibulka, bohužel.... I dle přístupu k této "rádoby" zástupné problematice se velice rychle projeví i charakter .... viz moje "oblíbenkyně" Samková. U té i přímka má pravoúhlé zatáčky.... O těch, co nereagovali, je řečeno vše a téměř dokonale to souhlasí s jejich přístupem k čemukoliv, co se týká "obyčejných lidí"... Zdravím Vás.

Vladimír Štingl

Nelze, než NEVĚŘÍCNĚ ZÍRAT.... Ta soldateska skutečně provedla naprosto potupné "setnutí" i posledního zbytečku tzv. "DEMOKRACIE".... A zatím neodsouzeného poslance nechají ve "vyšetřovací vazbě", aby neškodil, jako kdysi "Sládek"..... má to "důvod": ...tentokrát by mohla pískat Nečasová, Kalousková.....Nesmí jim to nikdy, do konce jejich životů - PROJÍT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Vladimír Štingl

Dobrý den. Nejsem si jistý, ale někde jsem četl, na PL...??, že by "našim" modrým a spol. měl dnes při hlasování ve sněmovně "pomoci" jakýsi souzený, odsouzený?? hochštapler...... Pokud by se to stalo, tak proč dnes nebude ve sněmovně i David Rath???? Co to je za hlasování, kam už to vše ten spolek dostal?? Toto, že by měla být ta jejich "demokracie"??

klokan

    Prezidentský systém představuje jednu z možných variet ústavního uspořádání země. Každý stát má však svá specifika. Současný náš stát lze charakterizovat podobou hlavonožce, tedy hlava ( spíše zakoupená, než vyvolená) a samozřejmě chapadla. Ústavněprávní odborníci budou muset vyřešit i učlenění chapadel (Decapodiformes,  či Octopodiformes). Nakonec si i na těch hlavonožcích, smlsnou stejně jen někteří.

Vladimír Štingl

Dobrý večer. Pane Černíku, Vy jste "naťukl" problematiku, která je zdánlivě vzdálená volbě prezidenta a její formě a způsobu.... např. důchodů...... Myslím, že není ani potřeba "symetrie" nebo čehokoliv zásadního ve volbě "libovce" a prozatím jen formální figury, protože ten základní existenční problém je úplně někde jinde a je řešitelný naprosto jednoduše - jakákoliv změna v oblasti sociálních, zdravotnických, vzdělávacích, důchodových zákonů a jejich prováděcích parametrů (to se samozřejmě dá použít i na další oblasti....) ZÁSADNĚ a pouze SCHVÁLENÁ ústavní většinou, referendem, či jiným způsobem, který zamezí tomu, aby banda hochštaplerů, mutantů a darebáků "cvičila" s touto zemí a jejími občany jako s negramotnými analfabety....... To samé s PRIVATIZACEMI, vodou, energiemi, nerostným bohatstvím, strategickými surovinami, zemědělstvím..... a bankami, financemi.... Ale to jsme již někde "jinde". Komise, Rady, NERVy a podobná zkorumpovatelná uskupení coby "schvalující" nic nepřinese. Tak jako vyžraní a bohorovní "odborníci" z NERVu, pro které 1% zvýšení DPH je "zanedbatelné"...... Sebranka, banda grázlů - z 5% jsme na 15% a "jedeme dál" a STÁLE TO BUDE "ZANEDBATELNÉ"???????? Je třeba si i tyto "odborníky" na aroganci, ignoraci a pomocníky dalšího okrádání občanů této země TRVALE ZAPAMATOVAT. Jsou to podržtašky minimálně na stejné úrovni "morálních a charakterních" Kalousků, Nečasů, Vondrů, Jankovských, Peakových, Bendů, Drábků .....

TAKŽE, pane Davide Rathe, JEŠTĚ JEDNOU DÍKY ZA NÁMĚT, ale obyčejní lidé dnes mají naprosto jiné starosti. Ale velice chybíte na politické scéně, PROTOŽE VY JSTE VŽDY NAZÝVAL VĚCI PRAVÝM JMÉNEM A NEUHÝBAL... Proto si Vás nepřestanu VÁŽIT a věřím, že ještě není VŠEM DNŮM KONEC A NEZLIKVIDOVALI VÁS, tak jak to na začátku vypadalo.....  I když jsou schopni čehokoliv, nejen vyhrožovat, mlátit, ale i brát životy..... Zjevně jim za to peníze a moc nad druhými "stojí".... Příjemný večer, v rámci možností...

klokan

   Osudným se panu MUDr. Rathovi stal zřejmě chemik fušující do politiky. Pan Kalousek by se měl myslím poučit z historie. Jak vlastně skončil jeho pomyslný předchůdce, na rozdíl od něj chemika diletanta, byl Antoine - Laurent de Lavoisier skutečný odborník a historie jej považuje za jednoho z otců chemie, když  zejména vysvětlil příčinu tvrdnutí pálené sádry vodou, vyvrátil teorii flogistonu a zformuloval zákon o zachování hmoty. Nešťastným se  mu však stal vstup do vrcholné politiky za francouzské buržoazní revoluce, v níž proslul mimo jiné i jako reformátor financí a začal iniciativně vybírat daně. Radikálními, asi investigativními novináři, byl obviněn. Tehdejší justiční mašinerií, byl posléze  odsouzen k popravě pod gilotinou, když požádal o odklad popravy, aby mohl dokončit rozdělanou vědeckou práci, odpověděl mu předsedající soudce, že republika žádné vědce nepotřebuje. Škrtací maniak pan Kalousek ,se tedy stává dějinným paradoxem.

PS: Proč současná justiční mafie vůči MUDr. Rathovi, uplatňuje ohledně vazebních důvodů ustanovení § 67 písm. d) mafiánského trestního pořádku, tedy zabránit opozičnímu poslanci v uplatňování mandátu ?/ Odpovíme si snadno, nutno splnit sliby dané svým kmotrům jako tunelování důchodových pilíři a donátorství vůči církvím.

cernik

Domnívám se, že
prezidentský systém mnoho věcí neřeší.
Již dnes může prezident rozpustit parlament,
ale není symetrická úprqava, která by (současně) umožnila odvolat prezidenta.

Spíše, a v tom je jádro problému, je nutno mít postupy,
jak bránit zákonům, které OKRÁDAJÍ ty nejslabší.
Třeba snížení valorizace důchodů by mělo podlehat podpisu Rady seniorů.
A právě tak je třeba redefinovat Senát,
aby nebyl jen zpožďovací linkou,
ale např. se sám přetvořil v  jakousi Radu krajů.

 

Vladimír Štingl

Paní Kateřino, dobrý večer a mohu Vás jen podpořit. Vyjádřila jste to bezchybně. Neumím si představit "nadčlověka z Hradu" v prezidentském systému...... Děsivá představa, absurdní.... To co si na nás tento "pán" vyzkoušel jako "budovatel kapitalismu" v Čechách a na Moravě a to v parlamentárním systému bylo "nezapomenutelné a děsivé" ve svých důsledcích a dopadech na život obyčejných lidí, co by "vyváděl" jako úplný monarcha nedokáži ani odhadnout. Faktem ovšem je, že vše je o CHARAKTERU, MORÁLCE, ODPOVĚDNOSTI, ZODPOVĚDNOSTI A VZTAHU ČLOVĚKA S MOCÍ K LIDEM (opravuji pitomost - správně ke každému jednotlivému člověku, mezi které určitě nepatří pár desítek kreatur "schovaných" v této "grupě") - KE SVÉMU NÁRODU. Kolik jsme jich měli, kteří se starali o svůj národ více než o prospěch svůj a elitářskomafiánské vrstvy, kteří měli charakter, morálku a SKUTEČNOU LIDSKOST??

Prezidentský systém u nás by byl zjevně cestou k ještě většímu zbídačování a masakrování tohoto národa. Z louže do bláta, ze škarpy do ještě horší.... Nevidím téměř žádný rozdíl, prostě další mocenský boj, "pouze" změna "garde"... Ale jako vše je to o poznání. Měli jsme představu nebo tušení, kam nás gaunerelity a gangsterelity "DOVEDOU" za 23 let? Oni určitě, ale z "ulice, davu, magorů" pravděpodobně nikdo.... Neštítili se rozbít Československo a další je nekomentovatelné, když příšera z obludária privatizace se s klidem a neuvěřitelnou drzostí "hlásí" jako "náhradník" - nástupce "nadčlověka"... Ještě, že má člověk "dlouhý" pamatovák..... Absolutní veličina DRZOSTI = 1 DLOUHÝ. Na ocenění "nobelovkou"...... a to se děje v roce 2013 - neskutečné, nehorázné, neexistuje odpovídající výraz..... (zjevně "permanentní revolucionář" "sametové revoluce" někde dobře "uklizený" a vždy připraven - chrněl...).

Z připravované "přímé" volby se stala klauniáda, jeden větší kašpar, samolibec větší jak druhý. Nemám vůbec vyhraněný názor na volbu prezidenta této země, ale to co se odehrává je skutečně nedůstojné tak závažné události. To samé, jako když Langer vyhrožoval na půdě Vladislavského sálu "zelené žabičce".... Vše je manipulovatelné a zmanipulované. Vzpomínám na pískající "dášenku", zašitého "sládka" a další ukázky ubohosti našich, po moci toužících "mloků, kreatur a bojovníků" - za sebe a z pověření koho..?? To až si každý sám zváží, posoudí a srovná s fakty minulosti a tím co se zde děje, tak se na přímou volbu bude dívat "poněkud" jinak.... Spíše jde o Ústavu, perfektní zákony pro lidi a ne grázly a gaunery, následně jejich striktní dodržování poté, co to bude SKUTEČNĚ SVATOU VĚCÍ, ale to je s Bendy, Pospíšily, Langerovými apod. naprosto směšné. VŠE LZE "OHNOUT", nejen lidskou bytost. V civilizovaném státě by to možná fungovalo, ale podívejte se na amíky, Obama bojoval (obrazně řečeno...) za 50.000.000 milionů "zdravotních vyděděnců" superbohaté země multimiliardářů a potýká se se zástupcem sobců, egoistů a bezohledných nenasytných asociálů, rádoby lidí.... v "boji prsa, prsa, krátká hlava...." Co k tomu říci?? Všichni jsme si rovni, někteří rovnější..., někdo je "různý" a někteří jsme "zrůdnější"... Příjemný večer. Ale přesto je podnět Davida Ratha velice zajímavý a jednou z variant i na Občanskou společnost......  Zdravím Vás.

P.S. Zdravím též Vás, Davide Rathe a díky za Váš příspěvek. Vydržte, ať hlavně vyjde najevo, kolik toho kdo má na "budce" - samozřejmě včetně Vás. Ale to už opět "blbnu" - jde z toho všeho děs a občas i strach jak nás (týká se to KAŽDÉHO OBČANA TÉTO ZEMĚ) "ZRŮDNÝ PSEUDOSYSTÉM" dokáže zválcovat.....Kolik tisíců lidí už tento parežim, pasystém lidsky zničil, zmrzačil a "zavraždil", raději nemyslet..... Klidnou noc.