David Rath: Destruktor

obrazek
18.2.2013 12:38
Ministr Leoš Heger mi byl jednou věcí sympatický. Před svým nástupem do funkce všude prohlašoval, že zdravotnictví nepotřebuje revoluci, ale stabilitu. Mluvil mi z duše. Bohužel rozpor jeho slov a skutků je dramatický. Od ministra Julínka se spíš liší vnější formou než obsahem. Výrazně zvýšil některé Julínkovy poplatky, třeba za den v nemocnici. Umanutě chce zpoplatnit základní stomatologickou péči. Je smutným faktem, že budou desetitisíce lidí, kteří nebudou mít na plombu za 500 Kč. Dodnes jsem nepochopil motiv prodloužení dojezdového času záchranky z 15 na 20 minut.

Cílem je chaos

Ministr Heger protlačil Julínkovy zákony zbytečně překopávající ustálené pojmosloví, snad z důvodu, aby se něco dělo a vyhovující měnilo. Je přeci málo chaosu. Ruku v ruce s tím chtěl všechny lékaře podrobit zbytečnému pobíhání po úřadech s cílem jejich nové registrace, což mu naštěstí zatrhl Ústavní soud. Tak alespoň zdvojil již existující registr lékařů. Každý chápe, že jeden nestačí.

Zrušit co funguje

V loňském roce vyhlásil válku nemocnicím a přes pojišťovny chtěl zrušit tisíce lůžek. Asi proto, že byl dlouho klid. Nakonec si to rozmyslel, ono by to nemělo prý žádný efekt, což na začátku netušil. Pro příští rok chce stejnému cvičení vystavit všechny ambulance a jejich pacienty. Je potřeba je trochu postrašit, aby zapomněli, že lékařům platí méně a naopak pacienti ze svého platí více. Nakonec budou šťastní, že lékaře nenechal velkomyslně pracovat a pacientům nezavřel jejich ordinaci. Všichni budou rádi, jak je pan ministr hodný člověk. Všem unikne, že jen tak mimoděk a bez vysvětlení snížil řadě lékařských oborů ceny jejich výkonů. Paradoxně jde o obory, které nebyly nikdy přepláceny.

Dodržovat smlouvy? Proč?

Za vše mluví, že ministr podepsal s lékaři dohodu o růstu platů zdravotníků a nyní ji zcela nepokrytě porušuje. Prostě pravicový politik se vším všudy...

david-rath
Lékař, bývalý poslanec a exministr zdravotnictví. Od listopadu 2008 do května 2012 také hejtman Středočeského kraje.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

stvan

Pane Šebku. Budu populisticky kritický k Vaší poslední myšlence.Nemělo by to platit i pro služební limuzíny napříč služebními limuzínami od Malé Dolní, od všemožných úřadů až po místa nejvyšší? Tedy že by jich muselo být mnohem méně,aby si ti nejmocnější mohli vozit prdele v limuzínách které si kupují rokové hvězdy?Neukázala by zákonem stanovená povinnost, že žádný pacient nesmí (automaticky pět roků nepodmínečně pro lékaře a předbíhajícího) se stejnou diagnozou předběhnou jakéhokoliv pacienta i kdyby chtěl prezident nebo miliardář předbíhat bezdomovce? Kdyby pro vysoké politiky směla sanitka dojet až v horní časové hranici dojezdu, což je 20 minut a to za cenu toho, že by za rohem čekala až ta časová lhůta uplyne?Kdyby byly zrušeny ty dnešní "SANOPSY" pro papaláše a jejich blízké,aby nemohli dostávat jaksi automaticky rychlejší a nejmodernější zdravotní péči? Jsem přesvědčený, že by se pak ukázalo, jaké rezervy sytém má. A to vše na principu, že strach je nejlepší ekonom. Jinak řečeno, aby sytý musel věřil hladovému. Ono se lehounce ruší nemocnice, úřednická místa, včetně míst policistů, když se to člověka, kterému je vnucováno, že jeho čas je drahý a proto má na vše přednostní nárok, tedy i na počty policistů co se kolem něho motají, které normální člověk nevidí na ulici ani během jednoho týdne. Stejně tak by tento princip dobře fungoval, kdyby se platy papalášů neodvíjeli od průměrné, ale od minimální mzdy.Rozumíme si?


 

antoninsebek

Opravdu se nechci vymezovat proti autorovi, to opravdu nehraje roli. Od svých příbuzných, kteří vědí "kdo to je Heger" vím, že je velmi dobrý manažer. Viz FN HK, možná nejlepší u nás.

Osobně také nesouhlasím s tímto ministrem co se týče zubních plomb. To je poslední položka, kterou pacient dostává takzvaně bezplatně. Přičemž vím, že za posledních 40 let se několikrát značně měnil "ten zaručený" návod, jak a čím ošetřovat svůj chrup. A opět osobně si myslím, že sám pan ministr nemá "svoje" zoubky ....

Jinak už bych nesouhlasil. Věřím, že naši otcové a hlavně dědové  byli hrdi, že (jistě značným úsilím) se starali, aby jejich městečko mělo také tu "svoji" nemocnici. V době vysoce kvalitních sanitních vozů, které jsou schopné zásahů životy zachraňujících,  jsou tady také helikoptéry. O spojovací technice, lékařské technice a nových lécích a technologiích nemluvě. TOTO VŠE ŘÍKÁM VE VELKÉ ZKRATCE, takže prosím odPorníky, aby se moc nevymezovali.

Takže nemocnic musí být méně, pokud chceme finančně stačit nástupu dalších nových technologií. TEČKA.

Já nejsem politik, JÁ SI TO MOHU DOVOLIT ŘÍCI. Politici arci nikoliv.

klokan

    Úřední šimly zřejmě řádně sedlají na MZ, MPSV i jiných ministerstvech nám vládnoucí vskutku podařené trojkoaliční Kalouskovsko, Nečasovsko, Peakovské vlády. V nynější poamnestijní době se občan ani neví jak stane obětí trestné činnosti různých zlodějíčků, včetně zlodějů kapesních. Spolu s peněženkami jsou poškozeným v četné míře odcizovány i osobní doklady. Každého poškozeného občana tedy čeká neskutečné matyrium po různých úřadech při vyřizování duplikátů odcizených dokladů. Dnes mi bylo zírat jako nevěřícímu Matějovi do informativního článku vyvěšeného na internetu panem Krásou, že okradení o příslušný klon sKarty, pocházející z řad invalidů a ZTP a jiných zdravotně postižených občanů musí se podrobit opětovnému přezkoumání svého zdravotního. Nestačí již informace, které mají duplicitně evidovany na příslušných ministerstvech. Definici nám vládnoucích činitelů jako neskutečných zrůd, považuji za výstižnou. Na tyto bestie nepostačí zřejmě sypat toliko prášek z letadla typu Čmelák či Brigadýr. 

Vladimír Štingl

Nevím, co je z hlediska lékařské vědy nebezpečnější, zda virus nebo bakterie..... Ale zcela jistě vím, že veškerému životu v této zemi je nejnebezpečnější zmutovaný hybrid "bakteriovirus" s názvem "heger". Neskutečně zrůdný mutant.... Pevně věřím, že i na něj a jeho "příbuzné" nalezne "věda" zničující protilék - v brzké době.