David Rath: Erotický sen každého finančníka

obrazek
8.6.2011 12:55
Vláda se nás snaží přesvědčit o výhodnosti soukromých důchodových fondů. Spořme si na stáří u soukromých fondů. Za nějakých 20, 30 let nám tyto fondy peníze zmnohonásobí a na konci dostaneme velký balík peněz. Aby nás na to nalákali, dají nám možnost tzv. vystoupit částečně z průběžného systému, tedy platit méně do důchodového pojištění, čímž tam vznikne deficit, který se vláda bude snažit pokrýt navýšenou sazbou DPH.

Hladoví, bosí a bederní roušce

Toto zvýšení sazby DPH povede ke zdražení potravin, léků, bydlení, knih a řady dalších věcí. Vláda tím žene naši zemi do chudoby. A netýká se to pouze těch, kteří nechtějí pracovat a žijí ze sociálních dávek, jak se nám vláda snaží prezentovat. Dnes se to reálně týká většiny společnosti, tedy vysokoškoláků, středoškoláků, učitelů, vědců, lékařů i zdravotních sester. Pro pana ministra financí Kalouska je ale, jak jsem se dočetl, drtivá většina českých občanů bohatá, protože si může dovolit sem tam koupit nějaké boty, oblečení - a světe div se - nehladoví. Možná pan Kalousek začne uvažovat o nějakých sociálních opatřeních, až budou lidé chodit bosi, budou mít bederní zástěrku a budou hladovět. Pak to s ním možná trochu pohne, protože jeho oku estéta bude vadit, že budou ulice plné podobných chudáků.

Luxus v Hiltonu

Hlavním motivem navýšení DPH je kompenzace výpadku v důchodovém pojištění, ke kterému povede zavedení soukromých důchodových fondů. Opravdu si tato vláda myslí, že jsme národ hlupáků? Mít soukromý důchodový fond, to je přeci ráj! Je to ten nejlepší erotický sen pro všechny finančníky. Možná se o tom zdá i panu ministru financí. Není to nic lepšího, než státem řízené a garantované finanční letadlo. Pěkně si sednete a jenom investujete velké peníze do reklamy: "Zabezpeč se na své stáří, mysli na zadní vrátka, nebuď lehkomyslný!" Samozřejmě to všechno podbarvíte úžasnými klipy spokojených důchodců, kteří večeří v hotelu Hilton se svojí o 30 let mladší partnerkou, pijí dobré francouzské víno, po kterém Vít Bárta říká nesmysly, důchodce nikoliv. Takový luxus si může dovolit ze svého důchodového spoření, které škudlil 30 let. Vždycky se najde někdo, kdo se na to nechá nalákat. Tito lidé s naivní představou, že se jim toto skutečně splní, poběží do soukromých fondů svěřit jim své peníze, protože jim to stát umožní, sníží jim sociální pojištění a bude je přesvědčovat, jak je to strašně výhodné.

Spořiví a zodpovědní

Vládě nahrává i fakt, že většina českých občanů je skutečně zodpovědných, hodně lidí spoří a myslí na zadní vrátka. Lidé si budou zkrátka myslet, že si spoří jako na vkladní knížku a jednou tam ty peníze najdou.

Bublina splaskla, už roste další

Pravice by se měla povinně chodit dívat do kina na film Wall Street 2. Pak by možná pochopila, o čem je finanční sektor, o čem jsou americké důchodové a investiční fondy. Fond investuje peníze střadatelů a samozřejmě se může stát, že bude investovat do finančních bublin. Nedělejme si iluze. Tím, že jsme zažili jednu obrovskou finanční bublinu, která skoro zlikvidovala světovou ekonomiku, se svět nijak zvlášť nepoučil. Kdo nakonec ekonomiku zachránil? Samozřejmě americká vláda. Vytiskla peníze a vložila do soukromých bank stovky miliard. Bublina maličko splaskla a už zase roste. Banky a investiční fondy zase kupují pochybné dluhopisy a akcie, které nejsou ničím kryty.

My za to nemůžeme

Čili co s velkou pravděpodobností nastane za 30 let, či dříve? Důchodce, který si takto spořil, nebude čekat žádná růžová budoucnost. Dopadne jako mnoho důchodců ve Spojených státech. Fondy, kterým svěřoval své peníze, prostě dopadnou špatně. A co se jim řekne? Sorry, nevyšel nám podnikatelský záměr. Mysleli jsme to dobře, investovali jsme obezřetně – nemůžeme za to, že to byla bublina, která splaskla. Opravdu si tato vláda myslí, že se nás to netýká? Že jsme lepší než Američani a budeme mít lepší důchodové fondy?

Co nám zbývá?

V horším případě pak nenastane nic a lidé o své celoživotní úspory přijdou. V lepším případě se příští vláda České republiky zachová stejně jako ta americká. Pokrčí rameny a řekne, co nám zbývá, přece ty lidi nenecháme umřít hlady, tak to nějak zachráníme.

david-rath
Lékař, bývalý poslanec a exministr zdravotnictví. Od listopadu 2008 do května 2012 také hejtman Středočeského kraje.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Ještě bych měl odpovědět panu Fialovi, byť část toho, co jsem napsal před chvílí, je reakcí i na jeho komentář.

Mám stejnou školu jako přítel Jiří Paroubek a přes vrozenou lenost jsem k té diplomce ještě leccos přičinil. To není chlubení, to je jen tzv. oslí můstek k tématu: Na závěr jsme měli volitelný kurz a nevím proč, vybral jsem si demografii. Považoval jsem to za snadné až do současné doby, kdy se radnice (potažmo kraje a vlády) diví, že mají málo míst (někdy zase hodně míst) postupně v jeslích, školce, škole atd.  Totéž platí pro počet důchodců, bytů pro ně atd. atd. Přitom to je ta nejsnáze spočítatelná prognoza, která v ekonomii existuje. Při známém našem "odezdi-kezdi-smu" nás to všechno stojí moc a moc peněz. V tom bychom se mohli shodnout, ne? Já jen považuji za (těžko hledám termín) "méně důležité" nyní soudcovat, která partaj to zavinila. Zrušit ji nemůžeme, poslanci mají imunitu atd.

Uvedu dva příklady: 1/Ano, solární elektrárny, to byl nepochybně záměr. Ale !lyšel jsem" (tj. možná jsem si to vyhledal), že ČSSD proti tomu nebrojila. Je to pravda, není - a co z toho? Průšvih na kvadrát. 2/Uhlí potřebujeme nikoliv pro elektrickou energii, ale pro teplárny. A zase: kdopak prodával ty hnědouhelné doly a za kolik? A zajistil si, aby to uhlí bylo hlavně pro teplo našich domovů. A jak to, že je možné i v době nedostatku tuto surovinu vyvézt?? Kdopak u toho byl?

S tou chudobou - nechudobou: Jsem rád, že mám pravdu. Nikoliv kvůli typické mužské sebestřednosti. Důchodce, co bydlel ve státním bytě v Pařížské ulici v Praze, svoji šanci zpeněžil. Z Prahy na venkov jezdí jen na víkendy a fakt jsem rád, že skutečného žebráka jsem už dlouho neviděl. Ale vrátím se k té demografii: v perspektivě dvaceti-třiceti let to vidím podstatně hůře než předáci ČSSD, co vyhlašují do dneška, že s tím schodkem důchodového "účtu" to nebude tak hrozné. Kéž by měli pravdu! Co takhle udělat víkendové školení o těchto SPOČÍTATELNÝCH prognozách např. ve školícím středisku na Lipnici? Mě by stačila jediná shoda o třech slovech, napříč politickým spektrem (Uljanov promine): Šetřit, šetřit, šetřit!

antoninsebek

Na tomto formátu je možné psát pouze ve zkratce. Nadto, když hej-nec Ráth z jedné vody načisto zde smotal všechno dohromady. Taky by se na mě rozčílil, kdybych místo něj dorazil k dopravní nehodě dřív než on a současně chtěl zraněné paní zastavit krvácení, fixovat nohu a nalakovat odřené nehty.

Takže jsem volil jenom pár reakcí. Nebudu se dohadovat (protože je to fakt velmi složité) na saldu plusů a mínusů ze vstupu do EU. Chtěl jsem jen říci (a mohu to dokázat), že to (z nejrůznějších důvodů) konec konců (jak rádi říkají filosofové) žádné štěstí nebylo. Ale smysl mého podotknutí byl tento: V TOMTO SMĚRU BUDE HŮŘ. Já vím, že to není žádný objev, ALE NIKDO SE NA SITUACI PO ROCE 2015 (plus minus něco) NEPŘIPRAVUJE !! Takže, když jsme dejme tomu dostali 20 a nyní budeme platit 7, tak na tom budeme hůř o 27 (čísla jsem si vymyslel), není-liž pravda. K tomu připojím, že s Vaším "hodnocením" vlivu Amíků naprosto souhlasím.

Bankovní poplatky? Tady platí totéž, co o jiných chybách: Co jsme si v přístupové dohodě neprosadili, to tam není. V tržním kapitalistickém mechanismu jsou banky výjimka, ÚOHS NA NE NEMŮŽE. Bohužel je to tak. Dalo se hodně prosadit. Když mohou na Kypru lapat migrující zpěvné ptactvo do sítí a pak je po-žír-at, tak se dá prosadit asi všechno..... V Rakousku nemůžete prodat půdu, co jste zdědil po otci, natož cizinci. Kolik je jí prodáno tady, to nikdo ani netuší ... Ministram zemědělství měl být ing. Čuba ze Slušovic, a to dodnes.

Island dnes soudí svého bývalého premiéra za chyby, které vedly tuto zemi tam, kde dnes je. To si zřejmě žádná jiná země na světě netroufne, ono jich je také tolik co obyvatel Brna. Tady, když se to střídá jak figury na orloji, tak by to nikdo nerozsoudil. Ale já bych to spojil s tím Řeckem: Jistý Vladimír Špidla měl v rezortu sociální oblast v EU za 20 tisíc Euro čistá ruka měsíčně, Bůh mu je přej. Za dobu svého působení určitě několikrát navštívil Řecko, měsíčně měl určitě statistiky na stole. Prohlásil někdy někde, že to ti Řekové "maloučko" přehnali s tím sociálním programem? Jestli ano, kdy a kde?  Já ho neobviňuji, protože sociální politiku si řídí každý stát sám......... Když si coby ekonom promítnu, kolik procent národního důchodu se přes sociální oblast přerozděluje, jímá mě amok.

Opakuji a uzavírám:  Těžko rozlišit odpovědnost strany A a strany B. A je to vůbec k něčemu? Já bych byl uvítal, kdyby tady byl v dobách těch přeměn VĚTŠINOVÝ VOLEBNÍ SYSTÉM (mj. nebyl by pro ČSSD nevýhodný). Vítěz bere všechno a může si prosadit CELÝ SVŮJ VOLEBNÍ PROGRAM. A ten vítěz je pod velkou kontrolou. OBOJÍ JE SPRÁVNĚ, OBOJÍ JE KU PROSPĚCHU. Začal jsem tím, že jde to psát jen ve velké zkratce, tak to tak berte.

 

skodovka_1

Pane Šebek, druhý pilíř je nehoráznost -  souhlasím.

                  DPH - ona tři procenta zůstanou u obchodníka a můžete mi říci. jak vyžije samoživitelka s dětmi a bývalý na ni kašle a posílá čtvrtinu toho. co by měl normálně. A na soudě ji řeknou buďte ráda.

                  Záleží, co si představujete pod absolutní chudobou ? Já to vidím jinak - kolik lidí je ba tom opravdu zle ? Rozhlédněte se. Prosím Ameriku sem netahejte. Ta rádoby demokracie je tvrdý vývoz totality, šmírování a zlodějen všeho druhu, lobingu hlouposti, kolik tam je negramotných a jaké školství atd. Mám s komunidty velmi smutné zkušenosti a tak vím o čem mluvím. Bohatství této planety je pro všechny a nejenom pro několik málo rodin, kteří se k majetku dostali podvodem. A pokud by se celé lidstvo chovalo jako USA tak nám nestačí další tři planety.

                  To co jsme z EU dostali jsme už z platili a ještě zaplatíme - několikrát my obyčejní lidé. 

                  Jinak Řecko a další to je jenom důsledek nabubřelého počtu úředníků, nesmyslných nařízení z EU a tím další likvidace pracovních míst. Dále politických pozlátek pro voliče. Za posledních 20 let jsem neslyšel, že by se omezil počet bank a zakázali se nesmyslné bankovní poplatky. Stále nemáme zákon o státní službě jako v Německu. No a pokud mi někdo bude tvrdit, že nejsme montovna a jedno velké skladiště, tak je slepý.  Je vidět, že tato země bude potřebovat osvíceného diktátora. 

                 No a ještě jedna věc. Pokud bude spodina společnosti v pravicových rukou, tak se pravdu nedozvíme od našich bulvárních novinářů. Podívejte se na Island, tam se opravdu vláda do tvých rukou navrátila o lide ISLADSKÝ, proč nám není dávána za příklad !!

antoninsebek

Takhle to vypadá, když hyperaktivní záchranář s několika dobře placenými funkcemi se plete do toho, čemu nerozumí.

Vznikla zde bramboračka smíchaná s borščem a to je slabé slovo.  Dokázal bych to panu felčarovi vysvětlit, pokud by na to měl čas. Ale rozsah by byl tak na jednu další diplomovou práci. Tohle rozmotat lze jenom tak, když budu psát ve velmi zkrácených heslech:

- lze souhlasit s tím, že tzv. druhý pilíř se nepovedl. Napsal bych o tom na několik stránek.

- lze souhlasit s tím, že navrhovaná úprava  DPH (myslím současné návrhy, ono to může být zítra jinak) nepřinese to, co bychom coby laici čekali. Napsal bych o tom na několik stránek.  Jenom drobná poznámka: já bych například dosavadní sazbu ve výši 20 procent nesnižoval.  Myslíte, že Vám o ta 3 procenta někdo sníží cenu počítačů, automobilů a podobně? 

- lidé v této zemi se nemusí bát nějaké absolutní chudoby. Jestliže v něčem zaujímáme první místo v EU, tak tím, že je u nás TRVALE nejmenší procento lidí, kteří žijí pod životním minimem. USA nevyjímaje. Pan Ráth by si měl onu bederní roušku opět uvázat - okolo pusinky.

- USA se do současné velmi nepříznivé ekonomické situace dostaly jak jinak než zbrojením, ale také tím, že vyhlásily a pokusily se realizovat heslo hodné strýčka Maa: "Každý bude mít svůj dům!". Návazně na to vznikly ony "bankovní produkty". Zase je to na několik kapitol. Podobnou hloupost dělá Česko s těmi solárními elektrárnami - Josif Vissarionovič by za to nechal střílet na místě. Větší hloupost se nedá vymyslet. Zase je to na dlouhé vypravování.  Ale faktem je, že poslanci sociální demokracie proti solárním elektrárnám neprotestovali, bohuže - to je fakt. To nás a naše potomky bude stát hezkých pár DESÍTEK miliard.

- Česko čeká v dohledné době taková "drobnost": řádově za 3-5 let se staneme čistými plátci do EU-fondů, zatímco dosud jsme přece jenom něco dostávali. Zkuste si ten rozdíl vykalkulovat a uvědomte si, že auťáky dokáží v dohledné době v Číně, Indii a Rusku vyrábět absolutně bez cizí účasti. Ale to nikoho nezajímá, neslyšel jsem to ani od sociálních demokratů.

- Lze předpokládat, že sociální demokracie se dříve či později dostane ke kormidlu. A zcela nezadržitelně se zařadíme po bok Maďarska, Španělska, Itálie, Portugalska, Irské republiky a Řecka. Ať vládne Petr nebo Pavel. Jde jen o to, zda dříve či později. Dá se to matematicky vymodelovat. Zeptejte se jednoho bývalého prognostika na Vysočině. Můžeme na bývalého předsedu Miloše Z. kydat ledacos, ale odborník na ekonomiku to byl.  Na rozdíl od jistého hejtmana a poslance v jedné osobě.

zenka

Máte stoprocentní pravdu! Stále všichni čekáme /občané, kteří máme dost toho, co nám tato vláda předvádí už skoro rok/, až se konečně naše levice probudí a začne nám objasňovat, jak by problémy řešila po převzetí moci!!! Ale pořád je "ticho po pěšině"! Chtělo by to být hlasitější a daleko víc aktivnější!!! Aby jim voliči věřili, musí jim být toto jasné. Jinak se může stát, že by volili  extremisty nebo by je před volbami pravice zase "oblbla" nějakými demagogiemi nebo vymyšlenými aférami levicových politiků! Zatím slyšíme hlasitou kritiku pouze od ing. Paroubka nebo Mudr. Ratha!!

paysan

Nerozumím přesně poslednímu odstavci. Co nám zbývá? U americké vlády bych inspiraci rozhodně nehledal, ostatně nebyla to ona, kdo rozhodl o dodatečném tisku peněz (ona vláda USA o tom ani rozhodnout nemůže). Od předního politika ČSSD bych očekával jasnější stanovisko. Něco v tom smyslu, že uděláme vše pro to, aby paskvil, nazývaný důchodobou reformou sněmovnou neprošel a pokud se nám to kvůli rozložení sil nepovede, pak závazně veřejnosti slibujeme, že po případných vítězných volbách naše vláda tento nesystémový krok rychle zruší a přijde s novou, sociáloně přijatelnou a skutečnou reformou penzí. Osttně nějen penzí!

Říkejte prosím lidem to, co portřebují slyšet. To, že je ČSSD proti už každý ví, ale neví, co sociální demokracie udělá, když ji v příštích volbách dá svůj hlas! Navíc, pokud bude ČSSD dostatenčě hlasitě a opakovaně říkat, že takto hloupě nastavený tzv.druhý pilíř zruší, pak jeho úspěšný start je prakticky vyloučen! A čím méně lidí odejde z průběžného systému, tím stabilnějším bude a stane se snáze reformovatelným. To je prostě logika.

skodovka_1

Pane doktore, tentokrát musím souhlasit ! 

Ale ono to vede k jednoduché úvaze: Jsem budoucí důhodce a bezdomovec ! Co budu muset udělat ? Až v 60 letech nebudu stíhat na lince a stát pro starší pracující nevytvořil pracovní místa ? A do důchodu daleko. Věřte nebo ne budu muset provést těžký zločin. Budu odsouzen ! Fešácký kriminál (práce taky žádná, oblečení zdarma, jídlo, teplo, televize a budu moci ještě kritizovat dnes to kuřátko bylo nedopečené a stěžovat si. Vězeňský lékař mi předepíše léky a stát mi je bez doplatku poskytne. A bude mi HEJ !!!  Jenom už neuvidím děti ani vnoučata budou se za mě stydět. Nikdo jako obvykle nebude hledat příčinu a budu odsouzen za následek. 

A TEĎ myšleno s nadsázkou !! No a když zoufalec odpraví třeba Vás. Pravice za bukem bude so mnout ruce a zoufalec bude od nějakého anonymního sponzora dostávat jednou za měsíc a později za Q balíček na přilepšenou!

Dovedete si představit ty plné soukromé věznice a ten tunel na státní rozpočet ? A náš všemi milovaný p. KALOUSEK bude vysvětlovat, že se uspořil vlastně jeden důchod a vražda vlastně byla přínosem.  NO Fůj !!!