David Rath: Klaus apoštolem „normalizace“

obrazek
2.1.2012 12:46
Je u nás takovou zvláštní tradicí, že 1. ledna prezident republiky drží k národu promluvu. Jako by byl ředitelem firmy, který svým zaměstnancům sděluje, co od nich očekává v nastávajícím roce.

Jako za Husáka

Pamatuji ještě Husákovy promluvy a v něčem mi připomínají dnešní Klausovy proslovy. Jiné často míval Havel, ten se snažil provokovat a říkat věci, které zaujaly a nebyly úplně běžnými klišé. Dost lidí tím štval. Třeba Václava Klause. Vyznění Husákových proslovů bylo takové, že žijeme v normální zemi, musíme pracovat a plnit plány a stranou vytýčené cíle, ale nečekejme žádné zázraky. Budeme se mít asi tak stejně, možná trochu hůře či lépe, vše záleží na tom, jaké bude počasí a jak vyřešíme různé lapálie s dodavatelsko-odběratelskými vztahy. Od Západu nám hrozí neustálé nebezpečí a je dobře, že naším ochráncem je Sovětský svaz, tudíž se nemáme čeho bát, ale přesto musíme být neustále ve střehu.

Nová „normalizace

Václav Klaus je vlastně také takovým apoštolem „normálnosti“. Prostě žijeme v normální zemi, a tak nečekejme nic mimořádného. Pokud někdo náhodou chce nějakou změnu, pak je jeho očekávání nereálné. Někteří si mysleli, že EU vše vyřeší, ale teď vidí, že měl Klaus pravdu a EU takové terno není. Klaus lidi poučí, že by se sami měli snažit a ne čekat, že to za ně někdo zařídí, současně jim však vzkáže, že se “budeme mít hůře“. Při použití slov „budeme se mít“ ale má na mysli „budete se mít hůř“ a budete se muset opět uskromnit. Nikdo totiž nevěří, že by se tento rok mohl mít sám Klaus nějak hůř, nebo se dokonce uskromnil a přesedlal třeba z Mercedesu do Superbu, o kterém řekl, že moc drncá.

Reformujte reformy

Václav Klaus vyzývá také k rychlým reformám, což dělá bez přestávky asi dvacet let. Ještě jako předseda vlády reformy neustále organizoval, i když tehdy se tomu neříkalo reformy, ale třeba kupónová privatizace či přímé rozdávání fabrik kamarádům za příslib, že je přivedou k prosperitě. Tehdy se tyto reformy moc nepodařily. Zůstaly po nich astronomické dluhy, které dnes platíme, ale o tom V. Klaus samozřejmě nehovoří. Ti, co sledují Klause delší dobu, však tuší, co on myslí frázovitým termínem o nutnosti reforem. Je to likvidace všeho, co omezuje neviditelnou ruku trhu, tedy ten „normální“ dravčí svět, kde silnější, rychlejší a bystřejší vyhrává za každou cenu a na úkor všech ostatních.

Opět si utáhněte opasky

Václav Klaus jakoby chtěl lidi uchlácholit. S tím, že se budete mít hůř, se nedá nic dělat. Ti, co vám slibují opak, jsou nezodpovědní. Věřte těm, co vás nabádají k šetření, tedy utahování opasků. Tak to už dnes na světě chodí. Většina si opasky utáhnout musí, to je všem jasné. Normální je, že je tady pár lidí, co žádné opasky už ani nepotřebuje, těm však nezáviďte. Závist je moc špatná vlastnost.

Pracujte více, abyste se měli hůře

Zvláštnost poselství „normality“ spočívá v tom, že lidi neburcuje, neelektrizuje, aby přemýšleli, jak žít lépe. Slova žít lépe v sobě mají mnoho úhlů pohledu. Lépe se třeba žije v čistším životním prostředí. Lépe se žije ve společnosti s nižší kriminalitou. Lépe se žije ve společnosti, kde rozdíly mezi lidmi nejsou extrémní. Lépe se žije ve společnosti, kde je přátelské školství a zdravotnictví. Lépe se žije ve společnosti, kde lidé potřebují k životu kolem sebe krásu, tedy kulturu. Našli bychom další a další možnosti. Ne tak Klaus.

My...Franz Josef…Gustav Husák…Václav Klaus…

Lidé se nemají starat o okolní svět a přetvářet ho k něčemu lepšímu a snesitelnějšímu. Lidé se především mají starat jen sami o sebe. Od vlády už vůbec neočekávejte, že by měla mít ambici společnost měnit tak, aby se v ní žilo lépe. To chtějí a slibují jen nezodpovědní. Ti zodpovědní se o sebe dokážou postarat tak, jak to dokázal sám Klaus, a tak je to normální, správné a neměnné.

david-rath
Lékař, bývalý poslanec a exministr zdravotnictví. Od listopadu 2008 do května 2012 také hejtman Středočeského kraje.
Klíčová slova: Václav Klaus

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

pudlikmaxik

pane Matlasi, píšete, že hluboce nesouhlasíte s reakcemi pod vámi na autora článku. Je přirozená neznalost věcí člověka, že nepostihne všechny informace, tak vězte, že David Rath a pan Dryml ve VZP dokonce začali šetřit případ IZIP, dokonce akce šla jednak na policii, jednak na poslaneckou sněmovnu na nově vzniklou komisi, a i na úohs. Vše do ztracena, i těch podělanejch 700 tisíc pokuty pro VZP od úohs, protože se prošvihl termín......................................................... Jinak je jistě záslužné ze strany Davida Ratha, že propírá vládní zkorumpovanou squadru azzuru, zejména pak Kalouska a Kubiceho.

heriot

Pane doktore, pochopitelně máte pravdu, proslovy Klause jsou čím dále trapnější.

A to dokonce i ve srovnání s Husákem. Tam jsem měl vždycky pocit, že to prostě dělá z povinnosti, z tradice a nic od toho ani nečeká.

Klaus k nám čím dále více mluví "shůry" jako k nesvéprávným blbečkům bez paměti, mele fráze a při tom všem se zalyká vlastní důležitostí...

antoninsebek

Známý provokatér se opět ozval. Nic nového pod sluncem. Více než devadesát let máme své prezidenty, kteří hovořili k národu s větším či menším ohlasem. Doktor záchranář je ochoten udělat z toho krátkého projevu sekanou, byť by prezident vyslovil i kouzelnou formuli, která by tento národ spasila. Nic nového pod sluncem.

Jezdívám po naší republice a na pana hejnce Ratlíka si často vzpomenu. Tehdy, když přejíždím na silnici hranici  DO Středočeského kraje. Zřejmě tam proplácí tu třicetikorunu dodnes. Zaplátování jedné díry na silnici by snad ani těch třicet korun nestálo. Po vzoru z filmu "Hej rup!" si u Ráthů můžete utlouci máslo. Nebo tlumiče. A proto po vzoru z nápisu na klopě pana ministra zahraničí pravím: ratlíku, zalez do boudy!

 

pudlikmaxik

Davide Rathe, tento příspěvek beru, ale co neberu jsou tyto věci:

1. když jste byl ministrem zdravotnictví, jak je možné, že jste nerozkryl IZIP už tehdy ? měl jste k tomu k dispozici nuceného správce Drymla, něco jste rozjel, ale vše potom usnulo, ptám se proč ?

2. kdy socdem přijde konečně s žalobami na arogantní a asociální reformní kroky, o kterých jste v PSP tolik pěli a chtěli dávat k ústavnímu soudu ? nebo vám to spíše vyhovuje ?

rku

Rath se s těmi třemi platy také určitě hůř mít nebude, ani kdyby po volbách už nebyl hejtmanem.

pudlikmaxik

Davide Rathe, tento příspěvek beru, ale co neberu jsou tyto věci:</p><p>1. když jste byl ministrem zdravotnictví, jak je možné, že jste nerozkryl IZIP už tehdy ? měl jste k tomu k dispozici nuceného správce Drymla, něco jste rozjel, ale vše potom usnulo, ptám se proč ?</p><p>2. kdy socdem přijde konečně s žalobami na protiústavní reformní kroky, o kterých jste v PSP tolik pěli a chtěli dávat k ústavnímu soudu ? nebo vám to spíše vyhovuje ?</