David Rath: List z vězení II. - Vězení

25.6.2012 11:41
Stejně jako většina lidí jsem si nikdy nemyslel, že budu někdy ve vězení. Přesto jsem se v minulosti opakovaně ve Sněmovně zastával těch, kteří díky práci policejní party plukovníka Kubiceho museli strávit měsíce ve vazbě. Ať už to byla náměstkyně ministra Jourová, lidé v kauze Budišov či v kauze biolíh. Pravdou je, že jsem se zabýval nespravedlností jejich uvěznění a ne podmínkami vazby. Dnes jsem v situaci, kdy vězení a vazbu mohu poznat víc, než by mi kdy bylo milé. Můžete mi věřit, je to koncentrovaná hrůza. Ministr Kubice se mi dokázal pěkně pomstít, ale o tom psát nechci.

Může se to stát i vám…

Do vazby se u nás může dostat jakýkoliv občan. Stačí mít prostě smůlu, nebo udělat nějakou hloupost. Podvědomě jsem si stejně jako většina normálních lidí myslel, že vazba je pro ty, kteří jsou druhým lidem nějak nebezpeční. Tedy že vazba i vězení chrání normální lidi proti lumpům. Jistě tomu tak i často je, ale ne vždy. Do vazby se můžete dostat třeba za autonehodu nebo kvůli chybě v práci. Existuje mnoho povolání, kdy vlastní chybou můžete ohrozit život někoho jiného nebo poškodit cizí majetek. Tedy případů, kdy se normální lidé dostanou do vazby, není málo. Vazba je ze zákona určena lidem vyšetřovaným, mnozí z nich jsou nevinní a za čas jsou propuštěni. I zákon na ně hledí jako na nevinné. Přesto prochází něčím, co jsem nazval novodobá tortura. Hned se strhla diskuse, že přeháním, anebo že na lepší věznice nejsou peníze. Bohužel nepřeháním a na výrazné zlepšení není potřeba moc peněz.

Změny k lepšímu by mnoho nestály.

Hlavní trápení vězněných spočívá v odloučení od blízkých osob. Nic přitom nebrání tomu, umožnit návštěvy místo jednou po 14 dnech třeba 3 krát týdně. Hlavně pro lidi, co mají děti, je to zásadní a nestojí to prakticky ani korunu. Totéž platí o možnosti volat rodině na vlastní náklady. Nic nestojí ani zkrátit kontrolu pošty ze 14 dnů na jeden týden. Mimochodem, mně ji v rozporu se zákonem policie zadržuje skoro měsíc. Minimální náklady by také stálo umožnit sprchu místo 2 krát týdně alespoň 4 krát týdně. Pro lidi ve vazbě by se měla hledat práce, třeba na zvelebování – rekonstrukcích vlastní věznice. Také 1 hodina denně venku na dvorku není dostačující jak z duševního, tak tělesného hlediska. Moc by nestálo dvory upravit, rozšířit a nechávat tam lidi alespoň 2 hodiny.

Komu to takto vyhovuje?

Vazba u nás spočívá v tom, že lidi zavřete mezi 4 stěny a necháte je tam se užírat depresemi a steskem. To by nemělo být cílem. Také to nepředpokládá zákon. To se líbí jen policajtům. Psychicky rozložení lidé jim totiž přiznají přesně to, co chtějí slyšet. To je ale i podle současných zákonů nelegální, nicméně policií oblíbené. Díky své tvrdé zkušenosti přemýšlím o novele skoro 20 let starého zákona. Třeba se ke mně někdo přidá…

david-rath
Lékař, bývalý poslanec a exministr zdravotnictví. Od listopadu 2008 do května 2012 také hejtman Středočeského kraje.
Klíčová slova: David Rath

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

amiourful

jsou lidi, o se zmohli jen na ex-offo advokáta, jak to tak bývá, ten aby mu přihrávli pravidelně případy, musí být zadobře s soudcem a obvhajuj tak, jak vycítí, že to vidí soudc a tomu vazebně stíhanému dali k nastudování spis o několka tisících stranách jen na pár hodin.

Takto totiž konbčí lidé ve vězení. Vy jste zatím zjistil, jak se dostávají do vazby, ještě je třeba se dozvídat clou pravdu o tom, jak se lidé dostávají do vězení.

Náš přítel transvetita v dobré víře vybral za vstupenky na své představení, ale pak se dozvěděl, že představení, na kterém mu mimořádně záleželo a které vylíčiíl v nejlepších bavách, se z technických důvodů nemůže konat. Potože lidé, co je chirurgicky a hormonálně přeměnili na ženu jsou citliví resp. psychicky labilmí, tak se z vědomí, že neví, jak těm lidem peníze vrátit, když je ani nezná adresou, odkaz na vyzvednbutí vstuzpenek byl takový terénní odkazujte se na..., a tak se strašně opil a peníze utratil . A za to jej odsoudili. Je to totiž podvodník.

tušené pozadí kauzy RATH: http://www.vasevec.cz/blogy/velka-zdravotni-loupez-reforma

Krajtl

Jaké je zpoždění tohoto dopisu? Kdy byl napsán? O kolik později jej máme šanci číst?