David Rath - List z vězení IV: Naštvanost lidí

obrazek
2.7.2012 20:16
Čím dál tím víc lidí je naštváno na politiky. Mnoho z nich na všechny, jedno zda pravicové či levicové. Zloba se koncentruje proti poslancům a parlamentu. Řada médií to ponouká a pak na vlnách surfují. Když se objeví nějaká hloupost, média často informují - poslanci schválili... Záměrně se zamlžuje zodpovědnost konkrétních lidí. V drtivé většině jde o ministry vlády a vládu jako celek. Hodně lidí je znechuceno poměry v politice, ale na konkrétní otázku, co je pro ně nejhorší, často neumí přesně odpovědět. Chytají se proto různých mediálních kampaní a třeba říkají: „Ti nahoře kradou."

Musí se šetřit

Hlavním důvodem je však fakt, že vlády posledních šesti let lidem vzaly naději na lepší život a nahradily ji tezí - šetři, uskromňuj se, ať se mají tvé děti či vnukové lépe. Současně celá politická garnitura tuto tezi na sebe neuplatňuje a žije si celkem blahobytně. Lidé se naštvávají na všechny politiky a příliš nerozlišují, že mnozí mluví o tom, že politika nesmyslného šetření je cesta do pekla.

Rozmařilé plýtvání

Konečně stejný přístup, jaký má dnešní vláda, zlámal vaz komunistům na konci osmdesátých let. Co si pamatuji, tak se mělo šetřit. Kampaně, kdy televize hledala v popelnicích chleba a rohlíky a na tom dokazovala, jak lidé hýří, nebo známé heslo - nesvítí se někde zbytečně? Ve školách byl reflektor mladých, co obcházel a zhasínal. Památky se neosvětlovaly - to byla rozmařilost. Když se v osmdesátých letech začalo uvažovat o osvícení Pražského hradu, tak o tom byly nekonečné diskuse, zda nejde o zbytečnou rozmařilost. Na druhou stranu lidé viděli, že vládnoucí garnitura tolik šetřit nemusí a má přístup ke všemu nedostatkovému zboží.

Jako před lety

Mám pocit, že poslední roky je situace trochu podobná. Zboží sice v obchodech je, ale to kvalitní je tak drahé, že je stejně pro většinu lidí nedostupné. Tak dnes mnoho důchodců má jen na chleba s máslem, jako měli před 20 lety. Co jim je platné, že v obchodě jsou i krevety.

Vláda strachu

Tato vláda vzala lidem naději, že se budou mít lépe. Straší je, že nebude na penze, nebude na zdravotnictví, přijdou o práci, nebudou mít na zaplacení hypotéky. Berou lidem prostě radost ze života. 

Pokroky musí být vidět

Nová vláda musí dát lidem naději, že zdaleka není tak zle. Musíme ze sebe setřást vládu strachu z budoucnosti. Většina lidí musí začít věřit, že se jim už za pár měsíců bude dařit lépe. A vláda to musí umět zařídit. Samozřejmě nepůjde to obrovskými skoky, ale změnu musí brzy vidět každý. Pokud takovou vládu nenajdeme, pak mám velký strach o budoucí vývoj naší země. Svoji osobní budoucnost mám v troskách, ať se alespoň dobře vede celé naší zemi.

david-rath
Lékař, bývalý poslanec a exministr zdravotnictví. Od listopadu 2008 do května 2012 také hejtman Středočeského kraje.
Klíčová slova: David Rath, vláda Petra Nečase

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

amiourful

moc hezké a je vesměs o tom, že tam, kde měly být týmy, jsou klany a kd měly být politické strany, jou sekty. Kde měla být rovnost, je budování postavení vyšší kasty. .

V 89 se společnost zachovala jako malé dítě- zbořit to, co neumí postavit. Dodnes se nic skvělého tvořit se nenaučila. Jestliu chcete, aby vám vstaly vlasy na hlavě - nám lidem vstávají i z toho, co se děje v parlamentu, tak se podívejte na to, co dokáže lidová tvořivost: http://www.facebook.com/note.php?saved&&note_id=10151237478397656

klokan

   Úvodní obrázek článku mi vlastně připomíná, že zážitky pana MUDr. Davida Ratha, nakračují k podobenství, vězněného kdysi v pevnosti d If jistého Edmonda Dantése. Snad ještě Mistr Kubica zařídí  jeho prokopání do vězeňské kobky novovodobého Abbého Farii. V dotyčné při bude totiž nutno doplnit k odposlechům  ještě nějaké důkazy a ty snad obstará dobře placený vězeňský informátor. Zde asi podobnost s románem končí, když potřebné informace budou z vězněného vytahovány, natož aby mu byly sděleny o truhlách s poklady na ostrově Monte Christo. Ovšem zavřít mohou, ale propustit musí, snad ne až za těch románových 14 let. Občané budou posléze očekávat informace z bulvárních médií jak osvobozený vězeň zatočí s udavačským Mondegem a jeho komplici, včetně samozřejmě i nadvládního Villeforta.

rezjir10

Ad pan Šebek, když vás pan Rath ničím nepřekvapil, zkuste napsat a uložit u notáře další pokračování Listy z vězení V, až pan Rath příjde s dalším dílem svého seriálu, zkusíme porovnat.

A otázka, kdo je krásnější, tedy zda Železný či Neželezný, je fakt zajímavou otázkou, asi bychom je měli dát dohromady do nějaké TV soutěže, fakt nevím, kdo by vyhrál. V disciplině tunelování české ekonomiky by pan Železný určitě vyhrál na celé čáře.  

antoninsebek

Pan David R. opět nezklamal. A opravdu mě nepřekvapil. Mohu to dokázat svým hodnocením (na tomto webu) jeho rádoby vtipného vystoupení v TV v období "těch, kteří odejdou a my umřeme" (čili: NÁŠ exodus je Váš existus). To jest více než rok před jeho doplňováním vlastní vinotéky.

Brilantním řečníkem nikdy nebyl, proslul jen plivanci okolo sebe, čímž rozhodně k popularitě českých politiků (jakékoliv barvy) nepřispěl. Naopak.  Poslední odstavec jeho dopisu hovoří za všechno, rozebírat to seno nebudu. Takhle by to napsal Pavka Morozov. Nehodlám si o tyto politické mrtvoly ani opřít svůj velociped.

Lze očekávat, že onen případ se bude táhnout velmi dlouho. Pamatuji si na kauzu pana Vladimíra Železného, kdy se vždy v době, kdy někam kandidoval, v pravý čas se skřípěním roztočila kola spravedlnosti. Aby byl přitisknut. A to se stalo několikrát. A přitom pan Dr. Železný nikdy k ničemu odsouzen nebyl. Proto se mu omlouvám za to srovnání. Rozdíl v kulturnosti, znalostech a brilantnosti vystupování je u obou zmíněných roven několika světelným staletím.

Ale použil jsem tento příměr proto, že si dovolím zaprognózovat Také "kauza Ráth" se vždy v pravý čas oživí. Takže si oranžové dresy užijí své. Naštěstí "politické Nečasí" se snaží neustále o sebevraždu. Jak to mohlo být všechno snadné. Brilantní Kraken se bohužel utrhl ze řetězu.