David Rath - List z vězení VIII: Kampaň udavačů

obrazek
17.7.2012 08:57
Naše společnost je náchylná propadat kampaním. Kampaň vyvolají média, která se srotí do jednoho šiku a všemi způsoby a rozsahy hlásají jeden „správný“ názor. Pro svobodu slova a myšlení je to nebezpečné. I tradiční demokracie tomu občas propadnou, připomeňme třeba mccarthismus v USA let padesátých, nebo Bušovský boj proti terorismu, který vyústil v obsazení Iráku. Kampaně mají své racionální jádro, ale jejich hrozbou je, že věc zjednodušují, zbaví kritického pohledu a prezentují jediné správné řešení, jediný správný názor. Výsledkem jsou desítky, stovky, tisíce postižených lidí, u kterých se časem ukáže, že mnoho z nich bylo poškozeno zcela neprávem. Pak následují rozpaky a omluvy.

Kampaně a totalita

Kampaně milují totalitní režimy, které tím směřují a řídí energii celé společnosti. Proslulé kampaně organizovala Mao-ce-Tungova Čína. Ale i nacisté byli mistři kampaní. Například celá protižidovská rétorika založená na tom, že světovou hospodářskou krizi vyvolali Židé a plutokraté. Následně kampaň za anšlus Rakouska či osvobození sudetských Němců z útlaku Československa. Kampaně pořádali pravidelně i komunisté za bývalého režimu. Kampaň proti americkému brouku – mandelince bramborové. Kampaň za kolektivizaci venkova. Kampaň proti keťasům, či kampaň Anticharta.

Kdo z kampaní profituje?

Bohužel kampaní jsme se nezbavili ani po listopadu 89. Prožíváme už několikátý rok chronickou kampaň – boj proti korupci. Tato kampaň má své dílčí vrcholy. Naposledy hysterii médií vůči mé osobě. Na kampaních surfují vždy dost pochybné osoby či politické subjekty. U nás na této kampani chtějí profitovat Věci veřejné. Uskupení podivných osob, které vykřikují o boji s korupcí v situaci, kdy samy čelí sérii bizardních obálkových afér.

Svět podle veverek

Tato pochybná parta začala společnosti vnucovat, že je normální se navzájem nahrávat, fízlovat a udávat. V tomto duchu vypracoval pan John svůj proslulý kodex boje proti korupci a jako ministr vnitra poradil panu Michálkovi, aby nahrál ministra Drobila. Snaha veverek udělat z našeho národa národ udavačů je odporná. Bohužel kampaně v médiích jim v tom nesmyslně pomáhají.

david-rath
Lékař, bývalý poslanec a exministr zdravotnictví. Od listopadu 2008 do května 2012 také hejtman Středočeského kraje.
Klíčová slova: David Rath

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

zenka

Docela by mně potěšilo, kdyby byl David Rath propuštěn a jeho vyšetřování pokračovalo na svobodě. Dle sdělení jeho právníků to /po výpovědích Salačové, které jej vůbec nepoškodily, když označila  pouze Pancovou a Kotta/ vypadá nadějně. Bylo by dobré, aby mohl zase D. R. do sněmovny.

Z. M.

PS: V dnešních zprávách jsme se dověděli, že policie žádá sněmovnu o vydání Davida Ratha kvůli dalším obviněním. Co to může znamenat: Například, že k původnímu obvinění ty "precizní a nezpochybnitelné důkazy" nestačí a tak se "vyrobily" nové?