David Rath: Nebýt ovcí

obrazek
28.5.2013 21:28
Prezident Miloš Zeman pronesl při terezínské tryzně zajímavý projev na téma nebezpečnosti manipulace s lidmi a připomněl izraelské heslo vzniklé ze zkušenosti holokaustu – už nikdy jako ovce. I dnes jsou masivní i decentní manipulace veřejným míněním metodami práce. Nikdo dopředu netuší, kdy mohou zmalignizovat a vyústit v šikanu a likvidaci lidí. Lze se manipulacím bránit?

Nástroj manipulace

Nástrojem manipulací jsou média. Ta bohužel čím dál tím méně baví suše předávat informace bez emotivního náboje, ale víc prostoru věnují vytváření „ správného“ názoru. Začíná to už tím, jakou informaci vyberou a jak moc ji rozšíří a také jaký emoční obsah té informaci opatří. Také je na nich, zda příslušná informace jen probleskne, nebo se z tématu udělá dlouhodobá kampaň, či dokonce hysterie. Ukázkou hysterie je zpracování tématu amnestie, nebo prezentace souboje prezidentských kandidátů jako „novou sametovou revoluci“, kde jde o osud celé země. O moderní podobě třídního boje, tedy boje s korupcí, ani nemluvě.

Nikdo není imunní

Je vůbec v lidských silách se manipulacím bránit? Vždyť vzdělaný, vyspělý německý národ se nechal zmanipulovat až k páchání těch nejhorších zločinů. Vždyť i poklidní čeští Švejkové se mohli přetrhnout při likvidaci třídních nepřátel a s pěkným pocitem konání dobra podepisovali petice souhlasu s popravou M. Horákové a dalších. Podléháme pocitu, iluzi, že toto se už nemůže opakovat. Samozřejmě, že může a nikdo z nás není proti tomu zcela imunní.

Emotivní adjektiva

O tom, jak nás média zpracovávají, by šlo napsat knihu. Asi jste si taky všimli, že k někomu či něčemu média vždy přiřadí třeba slovo – kontroverzní, luxusní, arogantní, vulgární – jinde pak slova jako – zodpovědný, neohrožený, nadějný, noblesní. Prostě automaticky hodnotí za nás. Nevěří, že my sami jsme schopni emočně neutrální informaci správně pochopit. Kdo se médiím znelíbí, má navždy znaménko mínus a ať udělá cokoli, je stále špatný. Roky všichni věděli, že P. Bém kamarádí s panem Janouškem a nikomu to nevadilo. Dnes jsou z nich takřka čerti. Když policie obviní za open card primátora Svobodu, tak se zvedne vlna, proč nebyl obviněn i Bém. I když nejsou k tomu fakta, tak média prakticky nutí policii, aby taky stíhala další lidi. Asi každý sám si vzpomene na desítky dalších příkladů.

Kritické myšlení

Naučit se rozpoznat manipulaci a umět jí nepodléhat, by měl být předmět už na základní škole. Jde o schopnost kriticky myslet a kriticky hodnotit informace. Už když někdo zprávu opatří přídavnými jmény, máme se mít na pozoru. Jak nám média začnou o něčem tvrdit, že to je dobré, a to zase špatné, musíme začít přemýšlet, zda to tak skutečně je, o jaká fakta se takové tvrzení opírá. To platí, když cítíme ze zpráv přílišné nadšení, či naopak viditelný odpor. Dále je vhodné se ptát, jaký názor, emoce, u nás chce příslušná zpráva vyvolat a v čí prospěch, či jakému zájmu to může posloužit a prospět. Hledejme i nelogičnosti a rozpory v informacích. Ideální je, umět se na zprávu podívat pohledem takzvaného „ selského“ rozumu. V neposlední řadě porovnávejme informace s vlastními zkušenostmi a širokým všeobecným vzděláním.

Vzdělanost versus škola

Naučit lidi kriticky myslet a pomoci jim získat kvalitní všeobecné vzdělání, však není v zájmu vládnoucích sil. O kritickém myšlení se ve škole nic nedozvíte. Neučí se ho učitelé, nepoužívají ho ani novináři. Děti se učí rozdíl mezi Lumírovci a Ruchovci, výčet pohoří republiky, blizny s pestíky a datum bitvy u Lipan. Už horší je to s uměním nalézt paralely dneška s Orwellovou Farmou zvířat či 1984. Totéž platí o schopnosti rozebrat důvody, proč si nacisti za hlavní terč likvidace vybrali Židy, a co to má společného třeba s císařem Nerem a jaké jsou podobnosti se stalinismem. Ono odpovědět na tyto otázky vyžaduje podrobnější studium a často i diskusi, ve které se hledají všechny možnosti a probírá se, zda jsou pravdivé. Prostě nejprve informace z několika zdrojů nasát a podrobit je analýze ze všech možných úhlů pohledu. A zjistíte, že i více pohledů je správných. Oproti tomu je datum narození B. Němcové jasné.

Probudit se

Prvním krokem správným směrem je si uvědomit, že s námi denně manipulují a rozhodnout se, že už dál nebudu bezduchou ovcí, a proto začnu být velmi skeptický a „ostražitý“ k tomu, co mi předkládají média, politici, autority, jako jasnou a jednoznačnou věc. Hlavně nenechat hned v sobě vyvolat emoci vůči něčemu a někomu. Tu si vytvořme sami s odstupem času, po získání více informací a promýšlení těchto z pozice různých pohledů.

I v maličkostech prostě nebýt jako ovce. Velké a hrůzné věci skoro vždy začaly jako maličkosti, kterým se mnozí i smáli, či jim nevěnovali pozornost. Dopředu nikdy nevíte, kde to až skončí.

david-rath
Lékař, bývalý poslanec a exministr zdravotnictví. Od listopadu 2008 do května 2012 také hejtman Středočeského kraje.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

amiourful

Jé, to teda fakt musí být  kobce blbý, být tam pořád tak sám, že vypadáá poaměť,  jak to, že nikomu přátelstí Janouška ds bémem dříve nevadilo, ale adilo, ale bylo málo povědomí, teprve, když Bém de facto zinženýroval zakázku zýa 900 0200 na něco, co fungobvalo v prosté podobě dostatečně, při enormním zadlužení  města, tak se i někteří noináři naštvali, to bych jim fakt za zléí neměla. 

Ono není vždy optimální být ovcí, al opakem tohoto postoje  je být člověkem - a vy vyjete s vlky, jak si  to máme vysvětlovat, tak snad jedině tou temnou kobkou., Upřímně lituji, al já snahu postait vaši obhajbu na realistické oohy měla.