David Rath v rozhovoru pro Vaši věc: Bradáčová má strach

obrazek
30.4.2013 08:34
Za pár dní to bude rok, co se za středočeským exhejtmanem a poslancem Davidem Rathem zavřely dveře vazební cely. Z jeho případu se díky médiím stala podivná reality show, která začala únikem jeho fotek z přijetí do vazby a pokračuje prakticky každý den úniky odposlechů či vyšetřovacích spisů. Jak se David Rath dívá na aktuální problémy okolo Lenky Bradáčové, která se jeho dopadením podezřelým způsobem zviditelnila? "Paní Bradáčová má asi s výrobou kauz na zakázku své zkušenosti a je si vědoma, že čím člověk zachází, tím i schází a má strach," říká David Rath v rozhovoru.

Je to už rok, co jste byl zatčen, a česká veřejnost má prakticky po celou dobu možnost „sledovat“ Váš případ online. Média nám předkládají fotografie, texty odposlechů, přepisy výslechů, text obžaloby apod. Co na tuto „reality show“ říkáte?

David Rath: Nejlepší odpovědí na tuto otázku je citace z románu M. Kundery – Nesnesitelná lehkost bytí: „Tajná policie existuje všude na světě. Ale že vysílá své pásky v rádiu veřejně, to snad existuje jen v Čechách. To nemá obdoby… Když soukromý rozhovor u vína je vysílán veřejně, v rozhlase, co to znamená jiného, než že se svět změnil v koncentrační tábor.“ To je o situaci po obsazení Československa sovětskou armádou v r. 1968.

V mé kauze mají orgány k dispozici mnohem více kanálů, jak zmasírovat veřejnost a tak nešlo jen o rozhlas, ale o televize, noviny a internet. Paní Slonková vydala nahrávky i knižně.

Mnoho lidí považuje mediální úniky za pokus o ovlivnění Vašeho případu. Nemyslíte tedy, že je to v rozporu s tím, co už několikrát řekl soud a s čím se ohání i pan žalobce Jirát, a totiž, že byste to byl naopak Vy, kdo by na svobodě vyšetřování případu ovlivňoval?

David Rath: Orgány činné v trestním řízení neovlivňují, ale přímo masírují veřejnost a tím i soudy. Mnohá média mě už odsoudila. Je to učebnicový mediální lynč. Za takové situace bude pro soudce velmi obtížné rozhodovat objektivně. Je to součástí strategie strůjců tohoto politického procesu.

Jaké jsou podle Vás opravdové důvody toho, že Vám již byla několikrát zamítnuta žádost o propuštění z vazby na kauci?

David Rath: Nejspíš jde o kombinaci důvodů. Hlavní je strach z toho, že bych mohl mluvit a veřejně se hájit. Jejich cíl je mě nechat umlčeného bez možnosti obhajoby. Mám pocit, že důvod je i trochu osobní. Někteří aktéři mi připadají, že mají až sadistickou radost z toho, že jsem v kriminále. Zvlášť v represivních složkách se koncentrují lidé, co mají nějaký skrytý problém a takto si ho ukájejí. Pocit vlastní neomezené moci a radost z toho, že mohou někoho mučit. Navíc známou osobu…

Existují názory, že Váš soud se „potáhne“ až do termínu voleb a má za úkol poškodit sociální demokracii. Co si o tom myslíte?

David Rath: To je motiv celé kauzy od začátku. Prostřednictvím mé likvidace poškodit ČSSD. Nejprve to bylo načasováno na krajské volby, tam to nezafungovalo, tak plán rozšířili i k parlamentním volbám. Jsem přesvědčen, že klíčovou roli v režii měl a má pan Pospíšil a Kubice a jejich lidé v represivních složkách.

V jednom z nedávných rozhovorů jste uvedl, že budete žádat, aby byli vyslechnuti i představitelé sociální demokracie. Co si od toho obhajoba slibuje? Co by mohlo zaznít?

David Rath: Máme k dispozici jen části odposlechů. V jejich přepisech došlo i k manipulacím. V těchto torzech zaznívají věty o financování voleb a pomoci s financováním voleb. Už i Jaroslav Palas napsal Bohuslavu Sobotkovi dopis, kde mu připomíná jeho žádost o pomoc s financováním ČSSD ze strany krajů. Různé spekulace zazněly i v médiích a mělo by se to tedy vyjasnit. Současně není nic špatného pomáhat politické straně uspět ve volbách.

Asi jste zaznamenal „justiční přestřelku“ mezi paní Bradáčovou a panem Martincem, která skončila jeho rezignací. Paní Bradáčová tvrdila, že na ni pan Martinec vyráběl a „prodával“ nějaké kauzy. Ve Vašem případě však proti interpretaci, že byla Vaše kauza vyrobena, ostře protestovala. Dodnes se navíc nezjistilo, proč případ řešila právě Bradáčová z Ústí nad Labem, která navíc poté dostala funkci, kterou jste jí „předpověděl“ při svém prvním parlamentním vystoupení. Nemyslíte si, že je její paranoia ohledně vyrábění kauz na ni známkou „podle sebe soudím tebe“?

David Rath: Vyšetřování potvrdilo, že žádná vazba na Ústecký kraj neexistovala a šlo tedy o účelovou věc, která je v rozporu s právními principy. Cílem bylo, aby vše řešila uzavřená skupina kamarádů. Paní Bradáčová má asi s výrobou kauz na zakázku své zkušenosti a je si vědoma, že čím člověk zachází, tím i schází, a má strach. Její kauza bude zajímavá. Buď se ukáže, že plukovník Martinec na ní něco připravoval a prodával to a pak musí být stíhán, nebo tomu tak není a paní Bradáčová se dopustila pomluvy a podle principu padni komu padni by s ní měli naložit jako s policejním prezidentem Lessym. Nicméně je evidentní, že dnes už paní Bradáčová se propojila s ODS a bude snaha vše zamést pod koberec. To s jejich možnostmi problém nebude.

Ve veřejnosti sílí názor, že Váš případ je pouhou snahou umlčet razantního a silného kritika pravice. Kdybyste tušil, jaké má s Vámi „osud“ plány, angažoval byste se v politice?

David Rath: Můj případ je pomstou výraznému opozičnímu politikovi a cílem se ho jednou pro vždy zbavit. Je to i výstraha pro další opoziční politiky, aby se raději drželi stranou. Bohužel život nezná kdyby, ale být aktivní opoziční politik v policejním státě mě po této zkušenosti neláká. Já bych to klidně riskoval, ale mam děti a pro ně je těžké sledovat, jak jim ničí tátu. Ukradli nám demokracii, svobodu a budují tu policejní režim. Děsí mě dvanácti lety kriminálu, to nedělali ani komunisté za minulého režimu. Ani tehdy nezavírali oponenty na takovou dobu. Současný režim dělá vše pro to, aby přesvědčil co nejvíce lidí, že je horší než ten předchozí. Ve skutečnosti se současnost zdá býti jen mutací dob předešlých. S Nečasem přišla nová normalizace.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.