Demonstrace seniorů je obrovskou ostudou Nečasovy vlády

obrazek
6.6.2012 10:49
Nečasova vláda rozpočtové rozhazovačnosti, korupce a zvyšování DPH si uřízla zase jednu velkou ostudu. Minulou středu v Praze na Palachově náměstí demonstrovali nespokojení senioři, kteří protestovali proti zpomalení valorizace svých penzí. Přítomni byli i zástupci tělesně postižených občanů, které bylo též slyšet. Akci svolala Rada seniorů České republiky, jejímž předsedou je Z. Pernes a Národní rada osob se zdravotním pojištěním, kterou vede bývalý poslanec V. Krása. V centru Prahy se sešlo kolem 4000 rozzlobených seniorů, přičemž demonstrace má u nás jeden smutný primát – je první svého druhu v Evropě, respektive na světě. To, aby demonstrovali (či spíše bojovali) za výši své penze senioři jako samostatná sociální vrstva, nemá nikde jinde obdobu, pouze u nás a za vlády P. Nečase.

Nečas argumentuje tím, že na rozdíl od některých dalších zemí EU, kde se valorizace zpomalila nebo téměř zastavila, jsme na tom ještě relativně dobře. Z druhé strany ujistil penzisty o ,,dočasnosti“ tohoto kroku (má platit do roku 2015), čemuž já osobně nevěřím. Premiér striktně prohlásil na obhajobu zmíněného opatření, že zachování plné výše valorizace je dnes ,,mimo ekonomickou a rozpočtovou realitu“. Zapomněl ve stejný moment dodat, že mimo ekonomickou a rozpočtovou realitu zřejmě není udílení mimořádných odměn vysokým úředníkům na ministerstvech, které se šplhají běžně do statisíců. O nich si mohou naši senioři nechat jen zdát.

Ve středu 30. 5. tak bylo v centru Prahy poměrně rušno. Senioři o sobě totiž dávali hlasitě vědět. Kromě hlavního postulátu demonstrujících, jímž je zachování stávajícího modelu valorizačního schématu, požadovalo shromáždění odklad důchodové reformy a s ním spojené vytvoření druhého spořicího pilíře a přijetí zákona o sociálním bydlení. Nespokojení demonstranti se potom přesunuli před Úřad vlády, kde předali petici obsahující výše zmíněné požadavky. Spontánně se z davu ozývaly výkřiky manifestantů a nejčastějším z nich byl ,,hanba vládě“ či ,,demisi“. Premiér Nečas ani kompetentní ministři před Úřad vlády nedorazili a dali tím jasně najevo, co si o jejich shromáždění seniorů myslí.

Nečasova vláda má totiž jiné priority – kromě dalšího zvýšení DPH od příštího roku též chystá změnu valorizačního schématu. Penze by se tak měly zvyšovat o třetinu růstu reálných mezd a o třetinu růstu cen. Nečas si od tohoto opatření slibuje, že v příštím roce ušetří na výdajích spojených s vyplácením penzí kolem 10 miliard korun. Do roku 2015 by se mělo ušetřit až kolem 48 miliard korun.

Jen připomeňme výši průměrné penze, která činila na konci března 2012 10 740 korun. Na ni však mnoho seniorů nedosáhne, je to stejné jako u průměrné mzdy člověka v produktivním věku (ve čtvrtém kvartálu předchozího roku činila 26 067 korun), na níž nedosáhne zhruba dvě třetina zaměstnanců. Jsou i někteří senioři, jež pobírají důchod, který je téměř o polovinu nižší než udávaný průměr. Dalším problémem je fakt, že důchody by se měly zvyšovat o třetinu růstu reálných mezd, jak už jsme výše uvedli. Jenže co když reálná mzda v daném roce či meziročně klesne? Bude na to pamatovat nový zákon? To by pak senioři dostali zřejmě pouze chudinský příspěvek na živobytí.

Na závěr můžeme shrnout, že demonstrace seniorů nemá ve světě obdoby a je další obrovskou ostudou stávajícího vládního kabinetu. Premiér Nečas si tak svými pseudoreformami proti sobě poštval další významnou a početnou sociální vrstvu.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

klokan

     Medardova kápě, 40 dnů kape. Příroda prosáklá vlhkostí, nutí zejména zemědělce a zahrádkaře předvídat invazy plžů. Populace těchto plžů byla sice zdecimována, předcházejícím suchem a mrazivým počasím, ale zcela jistě naše oči ztuhnou v době nejbližší, při jejich zření, když hnědí a slizcí se začnou plazit v míře více než četné po polnostech. Původem z Pyrenejského polostrova se ve zdejších zeměpisných dokonale aklimatizoval a úspěšně vytěsňuje plže zdejšího původu. Plzák, arion lusitanicus, od pohledu nevábná, po povrchu půdy se plížící živá amorfní, rosolovitá hmota s tykadélky, kterou ani ty slepice nezobou. Začneme tedy nakupovat insekticidy, selektivní i neselektivní, popřípadě chlorid sodný, drtit skořápky předražených vajec, a sbírat lógr z rovněž drahého kafe. Propíchnout tito tvorové zřejmě nejdou a uchopit je lze toliko s největším odporem. Jako tito hnusní tvorové putují po našich zahrádkách, aby požírali lístečky z rostlin naší úrody, podobně se plíží našim politickým spektrem jejich slizské člověčí obdoby, oproti těmto tvorům však jsou obdařeni mozkem a tento průběžně použivají k různym lstem a provokacím, předváději různá divadelka a tam i onde si pochopitelně ukousnou, taktéž upřímně míněny plivanec po nich sklouzne, facka k nedoletí, mají rovněž mimikry, kdysi byli obdařeni hroší kůží, ale nyní jí nahradila příslovečná slizkost. Obklopeni ozbrojenou ochrankou nevynechají žádnou příležitost k exhibici, tu v sále, tu v předsálí, tu na ulici před různými budovami. Jak zhodnotit  nedávno předvedené a dobře zinscenované divadélko před budovou MF. Byly sice použity obyklé triky falešných karetních hráčů a profesionálních šermířů, například úhybné manévry, mlžení, předstírání vše za účelem vyprovokování soupeře, aby odkryl svoji obranu. Opakované a již profánní triky některých člověčích velemlžů, mohou někoho udivovat a mnozí naivní občané se jimi stále slepě nechají ovlivňovat a vyprovokovat se k neuváženostem. Proč se četní psychologové nyní vlastně vyjadřují pouze ke kriminalizovanému panu Rathovi, ale ne již k typickým povahovým abnormalitám současného velemlže č. 1, který se zatím kriminálu velmi úspěšně vyhýbá ? Nemusíme však nic věštit za pomoci kávového logru, ani z letu modrých ptáků, ale použijeme zdravý selský rozum, který mimo jiné praví, že i slimák může tvrdě narazit a toto možnost se mnohdy stane skutečnosti. Všeho do času. 

 

    Člověku aby již skutečně vstávaly zbývající vlasy hrůzou na hlavě. Stačí též sledovat nadprodukci všelijakých právních paskvilů, ze strany trojkoaličních amorfních nedovzdělanců, popřípadě vyžírků.Například i typické ,,proticikánské populistky" jisté pí. Řápkové ve stylu tři přestupky a zařídíme  vám zdarma, nucené vystěhovámí mimo domovskou obec. Tento produkt vyšinuté již mysli příliš aktivní ,, legislativkyně" samozřejmě dopadne nejen na Romy, ale i na důchodce. Postačí poněkud nastydlá prostata, tedy máme přestupek močení na veřejnosti, trocha sklerózy, evokující přestupek, například proti majetku a pomalejší přecházeni přechodu pro chodce, avizující dopravní přestupek. Strážmistři to zadokumentují a oznámí. Bude následova odvedení do obecní šatlavy a šupito presto, vysídlení z dosavadního místa pobytu snad, někam do Šluknovského výběžku. Dej ódésácké nadšenkyni funkci a vymyslí mimo jiné, zákonitě další pitomost.

Vladimír Štingl

Pane Duchoslave, zdravím Vás. Díky za téma, které je tvrdou realitou a ne soubojem "teorií....". V této zemi to nemůže pro staré lidi, nemocné, zdravotně postižené, nezaměstnané - prostě pro ty nejslabší - vypadat lépe, pokud v PS A VLÁDĚ budou sedět ZRŮDY, které veřejně prezentují "něco o přizpůsobení", ale neříkají co udělají ti, kteří na tu "přizpůsobivost nebudou mít", protože jim finanční zdroje  rozkradli stejní jako ta ZRŮDA....

CHCÍPNOU a "sami se pohřbí....", aby nenechali dluhy za svůj nezaplacený pohřeb svým dětem, potažmo vnukům v zájmu gangu vládou podporovaných SOUKROMÝCH exekutorů.

V realitě současného stavu této "společnosti" jde z Vašeho blogu STRACH.... Příjemný večer.