Depeše o ČR z WikiLeaks: Padlo první trestní oznámení

obrazek
11.9.2011 10:28
Zveřejnění depeší americké diplomacie prostřednictvím serveru WikiLeks vzbudilo pozornost i v České republice. Mnohá česká média se jednostranně zaměřila na subjektivní hodnocení situace v ČR americkými diplomaty. Samostatnou kapitolou jsou však informační zdroje, ze kterých američtí diplomaté čerpají a také jak s takto získanými informacemi zacházejí.

Vedle politiků napříč politickým spektrem, kteří poskytují americkým diplomatům svůj názor na politické události, figurují v depeších i státní úředníci, státní zástupci či soudci. Ti již nevycházejí z depeší jako pouze "konzultační" zdroj podobně, jako v případě politiků, ale velmi často zaráží jejich neloajalita vůči státu, hraničící až s porušováním zákona. Americkým diplomatům totiž poskytují interní informace, nabízí řešení ve prospěch zájmů amerických subjektů či jako v případě některých představitelů justice dokonce informují americké diplomaty o probíhajících trestních řízeních.

Jak tento týden upozornil týdeník Reflex v článku "Jaroslav Fenyk: Hlásit to musím", z depeší na WikiLeaks vyplývá, že bývalý náměstek někdejší nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové Jaroslav Fenyk se sám přihlásil v létě 2005 na americké ambasádě, aby informoval o probíhajícím sporu mezi nejvyšší státní zástupkyní a ministrem spravedlnosti.

Na americkou ambasádu pak s sebou přinesl také interní dokumenty, pravděpodobně ze státního zastupitelství a americkým diplomatům poskytl i informace, ke kterým nemohl mít legální přístup, totiž informace o odposleších. A měl-li tyto informace k dispozici, nemohl je legálně poskytovat třetím osobám.

Právě toto Fenykovo jednání je předmětem trestního oznámení spolku Šalamoun, podepsané bývalým disidentem Johnem Bokem. Spolek se domáhá i vyšetření toho, zda Fenyk jednal na vlastní pěst, či o jeho „bonzácké misi“ věděla jeho tehdejší nadřízená Marie Benešová. Celé znění trestního oznámení naleznete ZDE.

V amerických depeších figurují jako zdroj informací i jiné osobnosti české justice, například ústecká státní zástupkyně a prezidentka Unie státních zástupců Lenka Bradáčová. Jak upozornil týdeník Reflex, současný nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman udržuje s Fenykem styky a svým náměstkem učinil dalšího bývalého vojenského prokurátora Igora Stříže, který má k Fenykovi, taktéž bývalému vojenskému prokurátorovi, blízko.  A Reflex také podtrhl i jiné, zajímavé souvislosti: Zemanovo mluvčí je bývalá zaměstnankyně politické sekce americké ambasády Helena Markusová a o Bradáčové se uvažuje v souvislosti s vysokou funkcí na pražském Vrchním státním zastupitelství.

Je proto v zájmu všech zmíněných i v zájmu pověsti české veřejné žaloby, aby vyšetřování prokázalo, zda zákon porušoval jen Fenyk, popřípadě zda si ještě další představitelé české justice pletli americkou ambasádu s bývalou rezidenturou Sovětů před rokem 1989.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.