Poslanecká sněmovna: Zeman hřímal, Karel dřímal

obrazek
7.5.2013 16:56
Poslaneckou sněmovnu dnes poprvé – a evidentně nikoliv naposled – navštívil prezident republiky Miloš Zeman. Ve svém bezmála hodinovém projevu shrnul, co považuje za největší problémy České republiky a jejichž řešení označil za své priority. „Prezidentovo vystoupení ve sněmovně bylo obsahem i formou zajímavé a inspirativní,“ reagoval na Zemanův projev expremiér a předseda LEV 21 Jiří Paroubek.

„Prezidentovo vystoupení ve sněmovně bylo obsahem i formou zajímavé a inspirativní. Považuji jej za velmi dobrý příspěvek prezidenta ke společenské debatě. Priority, které ve svém projevu M. Zeman zmínil, zejména pokud jde o boj proti korupci a s tím související zákon o prokázání původu majetku a boj s nezaměstnaností, považuji za správně, trefně zvolené,“ reagoval na Zemanovo vystoupení předseda LEV 21 Jiří Paroubek, který podle svých slov od prezidenta republiky očekává schopnost duchovně-morálního vedení země.

S prezidentem naopak v některých oblastech, které ve svém sněmovním projevu zmínil, nesouhlasí. Je to například zahraniční politika, kdy si podle Jiřího Paroubka Miloš Zeman plete pořadí svých prezidentských kompetencí ohledně jmenování velvyslanců v cizích zemích. „Zavedená praxe je, že ministerstvo zahraničí velvyslance navrhuje, vláda schvaluje a prezident velvyslance funkcí pověřuje – není to v opačném pořadí,“ říká Jiří Paroubek. Miloš Zeman také dále zmínil, že hlavním motorem hospodářského růstu země jsou investice. „Jednostrannou preferenci investic a potlačení spotřeby nepovažuji za rozumné,“ reagoval Jiří Paroubek.

Miloš Zeman rovněž poslancům představil svůj tým expertů. Je v něm například stvořitel slušovického zázraku František Čuba, předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil, diplomat Hynek Kmoníček, místopředseda SPOZ Martin Nejedlý a bývalá místopředsedkyně ČSSD Marie Benešová. Ta je však podle Jiřího Paroubka spíše kuřím okem Zemanova týmu. „Poradkyně prezidenta Miloše Zemana Marie Benešová uzavřela v době, kdy byla ještě místopředsedkyní ČSSD a stínovou ministryní ČSSD pro boj proti korupci, smlouvu s Ústeckým krajem. Tato smlouva na poskytování právních služeb byla uzavřena v polovině března minulého roku. Ve smlouvě je mimo jiné uvedeno, že Marie Benešová neobdrží za své služby kraji více, než 1,5 milionu korun,“ říká na adresu M. Benešové Jiří Paroubek a dodává: „Osobně považuji uzavření takové smlouvy mezi krajem ovládaným tehdy politiky z ČSSD a mezi místopředsedkyní téže strany za vrcholný příklad klientelismu.“ Marii Benešovou předseda LEV vyzval k zodpovězení několika otázek. „Jako poradkyně prezidenta republiky by tak měla učinit ve svém vlastním zájmu v krátké době,“ říká expremiér a Marii Benešové pokládá například otázku zda „považuje v obecné rovině uzavírání podobných smluv mezi institucemi státu a představiteli politických stran za klientelismus? Zejména pak ve chvíli, kdy dané instituce ovládají spolustraníci politika, s nímž instituce smlouvu uzavřela.“

Miloš Zeman si ve svém sněmovním vystoupení nenechal ujít příležitost rýpnout si do svého soupeře z prezidentské volby. „Jako přímo zvolený prezident nebudu strojem na podpisy. Pokud chcete úředníka, který si navleče klotové rukávy, podepíše příslušné listiny, aniž by je četl, dobře se naobědvá a potom usne, tak jste si měli zvolit někoho jiného," opřel se do Zeman Karla Schwarzenberga, načež se část poslanců z TOP 09 v čele s Miroslavem Kalouskem zvedla a opustila sál. Karel Schwarzenberg sám si ze Zemanových urážek příliš těžkou hlavu nedělal. Většinu jeho vystoupení totiž podle očekávání prospal. „Pan prezident mohl být méně osobní,“ shrnul tyto Zemanovy invektivy na tiskové konferenci po prezidentově projevu předseda vlády Petr Nečas.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.