Donald Tusk, muž k ničemu

tusk
3.9.2015 15:46
První stálý předseda Evropské rady Herman Van Rompuy byl mnohými vnímán jako nepříliš výrazný politik. Často byl kvůli tomu také kritizován. Dnes na něj ale můžeme vzpomínat s povzdechem, že oproti jeho nástupci Donaldu Tuskovi bylo líp.

Portál Euroactiv přinesl informaci, že lucemburský premiér Xavier Bettel se v září chystá na pozvání Vladimira Putina do Moskvy a chce za zády Tuska najít cestu k porozumění mezi Evropskou unií a Ruskem. Mluvčí lucemburského předsednictví unie Guy Schuller říká: V této chvíli máme situaci – sankce, reakce, sankce, reakce. Je třeba najít způsob, jak jít kupředu, nyní jsme ve stavu, který přináší jenom ztráty. Rusku i Evropské unii.

O sankcích by měla Evropská unie jednat v lednu příštího roku. Tehdy také má být posuzováno plnění dohod z Minsku. Bextel na rozdíl od jiných, mezi které patří i Tusk, nemíní jednostranně z porušování obviňovat Rusko. „Proč nejsou dohody z Minsku dodržovány? Představitelé musí ctít to, co bylo podepsáno, ale obě strany udělaly chyby. Nechci obviňovat jen jednu stranu,“ řekl podle polského listu Rzeczpospolita lucemburský premiér.

Již v době, kdy se začalo mluvit o možnosti, že by Donald Tusk nahradil Hermana Van Rompuye, mnozí upozorňovali na jeho limity plynoucí z převažujících trendů v zahraniční politice Varšavy. Ty ostatně opakují chyby maršála Józefa Pilsudského ve vztahu k východním sousedům. Také dneska polské elity promýšlejí možnosti, jak zvýšit svůj východní vliv. Sny o Polsku od Baltu k Černému moři? 

Předseda Evropské rady Tusk je přitom odpovědný za formulování strategických směrů zahraniční politiky Evropské unie. Zcela jasně ovšem není schopen překročit stín polských interesů a být reprezentantem zájmů i dalších států evropského společenství. Mezi ně pak patří i Lucembursko s úzkými hospodářskými vazbami na Rusko, které se projevují zejména v rozsáhlých investicích tamního bankovního sektoru v Ruské federaci. Tady zřejmě ztráty překračují problémy s embargem Moskvy na polská jablka.

Donald Tusk je ale zatím zcela neviditelný i při řešení takového problému posledních měsíců, jakým je příliv imigrantů do států Evropské unie. Předseda Evropské rady by v takové situaci měl být v pohybu, měl by navštívit Řecko, být v Budapešti , na italském ostrově Lampedusa. Zkrátka tam, kde se něco děje.

Místo toho přicházejí z Varšavy informace o jeho setkáních s nástupkyní ve funkci premiérky a šéfky Občanské platformy Ewou Kopacz, kde řeší kandidátky před říjnovými parlamentními volbami. Občanská platforma tyto volby nejspíše drtivě prohraje, opoziční Právo a spravedlnost ji předstihuje o dvacet procent. Loňský odchod, někteří říkají útěk,  Tuska do Bruselu byl tak zřejmě poslední šancí. Kdo by později vsadil na zkrachovalého politika?

Za takové situace není od věci se dokonce zamýšlet nad smyslem Tuskem zastávané předsednické funkce. Tusk je tím posledním, ať jsou důvody takové či onaké, kdo má na něco vliv. Vedle německé kancléřky Merkelové nebo francouzského prezidenta Hollanda, případně britského premiéra Camerona je nikým. Nyní z Tuska zbytečnou figurku dělají i plány lucemburského premiéra Xaviera Bettela.

stanislav-kliment
Výkonný redaktor dnes již neexistujícího časopisu Trend

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

sahosek

Zbytečnou osobu z něj dělají především politici USA, kteří při řešení jakéhokoliv problému v žádném případě nejednají s reprezentantem EU. Ta pro politiky USA prakticky neexistuje. Oni jednají pouze s jednotlivými státy Unie, aby tím demonstrativně bojkotovali integraci Evropy. Pokud představitelé předních států EU, konkrétně Německa a Francie nepřestanou vyjednávat s USA jménem celé Unie, tak bude kterýkoliv předseda Efropské Rady fakticky nadbytečný. Od politiků Británie takový krok nelze vůbec očekávat, protože ti jsou pátou kolonou v Unii, s elánem plnící každý záměr USA ještě dřív, než si ho rádoby globální vůdce sám ujasní.