Drábkovy ,,nucené práce" zatím nejsou úspěšné

obrazek
29.7.2012 17:05
Veřejně prospěšné práce, jež mají vykonávat lidé, kteří jsou dlouhodobě registrováni na úřadech práce (ÚP), se začínají míjet účinkem. Práci začíná odmítat čím dál tím více nezaměstnaných. Důvod je přitom nasnadě - nejenomže není tato práce honorována, ale ještě k tomu znesnadňuje nezaměstnanému hledat si vlastním přičiněním práci, neboť veřejné prospěšná služba mu ukládá povinnost odpracovat minimálně 20 hodin týdně. Lidé registrovaní na ÚP tak logicky hledají cesty, jak se tomuto ponižujícímu institutu, který má údajně obnovit pracovní návyky, vyhnout. Podle původních propočtů se ministr práce a sociálních věcí J. Drábek (TOP 09) na začátku tohoto roku domníval, že úřady práce v celé republice pošlou na ,,nucené práce" až 50 000 dlouhodobě nezaměstnaných. Takový předpoklad je však značně nadsazený.

Veřejně prospěšná práce se může týkat kohokoliv, kdo je na ÚP registrován více než jeden rok. Bez ohledu na vzdělání tak může jít zametat ulice nekvalifikovaný pracovník i promovaný inženýr, vyhozený z práce například z důvodu nadbytečnosti apod. Toto zákon neupravuje ani nezohledňuje. Ministr Drábek argumentuje tím, že každý člověk, který se ,,dostatečně" snaží, si práci zhruba do dvou měsíců najde, jinak je to jeho vlastní neschopnost. Přehlíží ovšem skutečnou situaci na trhu práce, to znamená, že existuje již dlouhou dobu zásadní disproporce mezi celkovým počtem nezaměstnaných a počtem nabízených pracovních míst. Ten Nečasova vláda vůbec neřeší, což souvisí s rezignací na aktivní politiku nezaměstnanosti, kdy pravice na tvorbu jednoho pracovního místa přispívá asi o polovinu méně než předchozí levicové vlády. Represivní politika nezaměstnanosti, na niž Nečasův kabinet zvolna přešel, pak nemůže v žádném případě kritickou situaci v tomto ohledu řešit.

Již jsme v úvodu zmínili, že lidé hledají různé cesty k tomu, jak se vyhnout veřejně prospěšným pracím, například zdravotními omluvenkami. Podle statistiky Úřadu práce ČR K 30. 6. nenastoupilo k vykonání veřejně prospěšné činnosti celkem 7 262 z 37 768 vybraných na tuto práci, tedy zhruba každý pátý. To nás za daného stavu nemůže překvapit. Tito lidé chtějí pracovat, nicméně jednak chtějí za vykonanou práci spravedlivou odměnu, jednak (ti s vyšším vzděláním) chtějí v rámci tohoto institutu kvalifikovanější uplatnění.   

Navíc není jasně stanovené kritérium, podle něhož ÚP posílají nezaměstnané na veřejné služby. Jak již bylo uvedeno, zpravidla jsou v první linii vytipováni ti, kteří jsou na ÚP vedeni více než rok, ale nemusí to být pro úředníky závazné. Na ,,ulici" se tak mohou teoreticky ocitnout i ti, kteří jsou na ÚP velmi krátkou dobu, aniž by měli možnost jakéhokoliv odvolání. Pokud odmítnout nastoupit, tak jsou jim automaticky odňaty dávky v nezaměstnanosti. Nelze věřit ani tomu, že služba je ve skutečnosti prospěšná jak pro stát, tak i samotného nezaměstnaného. Především musíme odmítnout tvrzení o tom, že pro dotyčného pracovníka bude veřejná služba relevantním doporučením či praxí pro firmu, o niž se nezaměstnaný v budoucnu může v rámci pracovního uplatnění ucházet. Ta vychází z úplně jiných kritérií, především z kvalitního životopisu a dojmu, který zanechal uchazeč na ústním pohovoru. 

Drábek se ve své pravicové předpojatosti stále domnívá, že lidé odmítající konat ,,nucené práce" jsou ,,nemakačenkové", skutečnost je ovšem jiná. Pro mnoho nezaměstnaných je veřejná služba v Drábkově pojetí ponižujícím institutem, který je ještě k tomu kontraproduktivní. Proto ji odmítají vykonávat a dá se očekávat, že číslo nenastoupivších nadále poroste. Místo toho, aby jim stát pomohl účinnou a aktivní politikou v nezaměstnanosti, tak je ve své podstatě společensky deklasuje a redukuje je toliko na ekonomické položky. Jak je vidět, pravicová vláda kromě jiných deziderií doby není schopna tento vážný společenský problém řešit.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Josef Pavlík

Paradox: ÚP loni oznámily, že propustí 20% svých zaměstnanců spolu se zavedením nového systému dávek. Na základě tlaku zaměstnanců nebyl propuštěn nikdo a protože ministerstvo si pro ÚP naplánovalo méně peněz vzhledem k předpokládanému nižšímu počtu zaměstnanců, snížilo všem platy. Nyní se zaměstnanci ÚP domáhají formou petice o navrácení svých platů na původní úroveň. I přesto, že na ÚP je tedy přezaměstnanost, kvalita práce se navednek nezměnila. I po spuštění registrů státní správy, s velkým mediálním humbukem, je nutno stále dokládat duplicitní potvrzení jako dříve.

antoninsebek

Já bych na každý pšouk, který vyjde z koaliční dílny,  nereagoval stranicky. Jsem přesvědčen, že nějaký podobný zákon tady měl být hned po sametové pseudorevoluci. Přestože nás Starý Veškrna ujišťoval, že nezaměstnaností straší závistivé a nepřátelské staré struktury, Přitom věděl, že ve všech kapitalistických zemí nezaměstnanost byla, jest a bude. (Komunisti to řešili přezaměstnaností).

Mělo to tady být už jenom z toho důvodu, že práce není povinností a nepracování není trestné jako dříve. Což si někteří lidé vysvětlili tak, že je zapotřebí nastavit obě dlaně a pořádně otevřít pusinku na sociálce. V drtivé většině společného bydlení občanů si obyvatelé sami od sebe dělají tzv. rozpisy úklidových služeb v domě a okolo něj. Jsou však tací, kteří svoje obydlí vybydlují. Právě takovým by prospělo, aby v rámci veřejných prací uklízeli právě na svém sídlišti, kde si ten borčus udělali. A aby se tam ke koštěti museli dostavit přesně v 08,00 hodin ráno atd. atd.

Nesouhlasím s tím, že tito především přičmoudlí lidé byli diskriminováni v přijímání do zaměstnání. Před několika lety, v době hospodářského boomu sem musely pracovní agentury "dovážet" cizince z hodně málo rozvinutých zemí. Především do automobilek. Chce snad někdo tvrdit, že Němci, Japonci a Francouzi (a další cizí majitelé těchto automobilek) jsou rasisté? Nikoliv. Když to zákon umožňoval, bylo jednodušší nastavit dlaně a rozevřít ústa.

ŽÁDNÁ vláda tady nedokázala dát do pořádku například následující. Tzv. nepřizpůsobiví lidé všech barev berou také finanční příspěvky na bydlení. Jak jste mohli vidět včera v TV, přesto neplatí za nájem, energie a vodu!!! Pan ministr Drábek není mým šálkem čaje. Ale být fandou rudochů či oranžád, tak bych byl rád, že tuto mouřenínskou práci konečně někdo udělal. A potichonku bych přemýšlel, jak to vylepšit, až se konečně dostanu k veslu. Například tak, že bych požádal nějakou překladatelku, aby mi přeložila zákony, podle kterých se postupuje ve vyspělejších zemích Evropy.  

Jak jsem si spočítal: veřejných prací se zúčastnilo celých 30 TISÍC lidí. To není zase tak špatný začátek.  Je tady co uklízet. Ne jenom plivat.

klokan

   Prospěšné práce v podání současné zvlčilého trojkoaličního uskupení, ať jsou v názvu upřesňovány jako obecné, veřejné či jiné, představují již od jejich postupného zavádění, nástroj k dalšímu šikanování občanů. V obecné češtině se k jejich správné definici uvádí přípodatek nucené, Jejich bezduché zavádění svědčí o zjevné idiocii našich vládních garnitur. Co k tomu již jinak dodat. Snad asociálovi Drábkovi přikreslit ještě zelenou reflexní vestičku a do druhé ruky onen zvětšený výbírač párků z právě dovřelé vody, kterým maji novodobí robotníci sbírat odpadky. Ti roboti co jsou fit se pro odpadky zohnou.