Důvěru obyvatel vláda nemá už dávno

obrazek
27.4.2012 12:25
Dnes se vláda premiéra Nečase uchází o potvrzení své legitimity mezi poslanci Parlamentu ČR. Jak je však patrné z průzkumů veřejného mínění, u velké většiny obyvatel, svůj kredit již dávno ztratila. Současný kabinet je dokonce podle průzkumu CVVM občany vůbec nejhůře hodnocenou vládou za zkoumané období, tedy od roku 1998. Více než osm z deseti dospělých Čechů totiž není spokojeno jak s personálním složením vlády, tak s tím, jak členové kabinetu komunikují s veřejností, ale i s jejich dosavadní činností obecně.

Nespokojenost převažuje také při posuzování vládního programu. Kromě reformních kroků například v oblasti důchodů, které mnozí lidé vnímají negativně nebo jim nerozumí, panuje obrovská vlna nevole zejména se zvýšením sazby DPH. Za zcela neúspěšný považuje velká většina veřejnosti rovněž boj vlády s korupcí.

Petra Nečase v čele kabinetu vnímají negativně bezmála dvě třetiny lidí, čímž trumfl i mimořádně neoblíbeného Mirka Topolánka za jeho působení v roce 2007. Podle průzkumu ze sklonku března 2012 důvěřuje současnému premiérovi pouhá čtvrtina lidí.

Aktuální zjištění potvrzují také velmi nízkou míru důvěry lidí ve vládu. Od podzimu loňského roku se podle CVVM podíl lidí důvěřujících vládě pohyboval těšně nad hranicí 20%, aby na jaře poklesl na aktuálních 16%. Podobné údaje přináší také agentura STEM nebo šetření Eurobarometer.

Nevalné výsledky práce vlády za necelé dva roky jejího fungování mají také dopad na aktuální preference voličů. Vládní Věci veřejně by nyní získali jen zlomek hlasů, který jim nedává šanci na zisk poslaneckých mandátů. Statisíce voličů opustili po volbách také ODS a TOP09 a nyní by volební zisk těchto zatím vládních stran na převahu ve sněmovně nestačil.

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.