Eman Pluhař: Návrh na Evropskou republiku regionů

mapa evropy stará
21.6.2017 02:20
Na nový dopis do Frankfurtu - jako od Františka Palackého - to nevypadá. Ale dlužno připomenout, že Palacký varoval Čechy před Německem a Ruskem a jako řešení i pro své krajany nenavrhoval nacionalismus, ale něco jako Rakouskou federaci národů.

Měl na mysli větší celky, evropskou rovnováhu, ale byl naprosto jasný a národní. Z rakouských národů potřebných ochrany ve větším celku vyjmenoval podunajské Slovany, Valachy, Maďary, Němce a Poláky. Ulrika Guerotová ve své aktuální knize Nová občanská válka jde ve stejném směru. Chce oslabit nacionalisty, ale nikoliv pomocí federace, ale volbami dle regionů. Její návrh je přesto subtilní.

Pokud tomu dobře rozumím, národní státy, hranice atd by zůstaly zachovány tak jak jsou, dál by se volilo tak, jak se volí, do národních parlamentů, ale změna by byla ve volbách do Evropského parlamentu. Tady by se volilo podle regionů. Uvnitř národních států by se pak na základě regionů mohly organizovat více či méně evropsky orientované strany. Proti sobě by stály strany s nacionalisticky národní a evropsky národní orientací, to by byla ta nová občanská válka.

Vlastence všeho druhu by mohlo také zajímat, že Německo by se rozdělilo asi tak na pět regionů. Ale do takových podrobností U.Guerotová nejde. Jako příklady regionů uvádí Katalánsko, Skotsko, Severní Irsko.

eman-pluhar
Čech žijící v Německu, člen SPD, na počátku 90. let působil v Praze v rámci Nadace F. Eberta

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.