Eman Pluhař: Německo plné rozhněvaných voličů?

schulz 0917
13.9.2017 13:58
I týden do voleb kandidát SPD Martin Schulz trvá na svém a pokračuje v boji o pozici kancléře, i když realita průzkumů je jiná.

 

Na začátku roku po zvolení novým předsedou strany (na mimořádném sjezdu obdržel skutečně 100% hlasů) měl za sebou vzestup preferencí (do deseti procent), z které se dalo usoudit, že udeřila hodina změny po třech vládách A.Merkelové. Jediným skeptikem byl Franz Müntefering, jeden z často se střídajících předsedů SPD, který zažil pokus o vystřídání kancléře Kohla a tvrdil, že v té době Kohla už nikdo nechtěl, což není případ Merkelové.

A pak tu byla ještě teoretická záhada, proč stouply preference SPD a současně klesly preference strany A. Merkelové a určitou dobu se preference obou stran pak pohybovaly téměř na stejné úrovni.

Odborníci se divili a posléze proporcionalitu vysvětlili ne zcela jasným způsobem - velkým počtem nerozhodnutých voličů, kteří se „přelévali“ z CDU k SPD. Nerozhodnutých voličů je i teď těsně před volbami pořád ještě rekordních 46%. O ně se zřejmě opírá naděje Martina Schulze a smysl dalšího boje.

Ale i na jeho straně se ozývají zkušené hlasy, které s kancléřem Schulzem už nepočítají ani náhodou („kancléřem určitě nebude“). Ovšem „zkušené“ hlasy už mu zfušovaly tři zemské volby za sebou a v prvních z nich v Sársku dokonce vystrašili ospalé voliče CDU úvahami o levicové koalici (SPD+Levice+ Zelení).

A ke všemu před měsícem přišla SPD+Zelení o vládu v další zemi, když k CDU přešla poslankyně Zelených v Dolním Sasku. Kampaň Martina Schulze nemá na růžích ustláno.

Též je pravdou, že z dosavadních preferencí se nedají sestavit více než dvě vládní většiny. Jednou je stará velká koalice CDU/CSU +SPD a druhou trojkoalice CDU/CSU+Zelení+FDP (liberálové). Neboli Jamajka, podle státu v Karibiku, který má ve své vlajce stejnou barevnou kombinaci černá-zelená-žlutá.

Všeobecné přání, že velké koalice už bylo dost, mluví pro „Jamajku“, proti ní mluví obavy z koaličních třenic, jednak kvůli trojkoalici jako takové, ale především kvůli programovým odlišnostem Zelených a liberálů.

V případě staronové velké koalice by pak SPD byla mladším partnerem a Martin Schulz by tedy jistě kancléřem nebyl. Další neznámou ve hře o kancléře představují „závody o třetí místo“, tedy o postavení třetí nejsilnější strany. Zde závodí Zelení, FDP, Levice a Alternativa pro Německo.

V případě dostatečně silné FDP na třetím místě by se vládní koalice patrně ustavila bleskem.

A jistou naději pro Schulze představují i samotné agentury, které se v britském referendu a v amerických volbách příliš nevyznamenaly.

Situace zůstává napjatá, nerozhodnutí se rozhodují až příští týden a tento týden jim M. Schulz proto znovu opakuje co je „jádrem volebního slibu Martina Schulze“: spravedlivé mzdy, dobré školy, jisté důchody a demokratická Evropa.

 

 

 

emanpluhar
Jsem pro osvícenou levicovou politiku
Klíčová slova: analýza

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.