Eman Pluhař: Nová cesta z krize německé sociální demokracie

spd kostka
19.12.2019 09:40
Sjezdové heslo „Do nové doby.SPD“ se vymýšlelo narychlo, protože votum členské základny zvolilo předsednické „duo“ (Saskia Elsen a Norbert Walter-Borjans) jen před týdnem. V druhém kole plebiscitu duo obdrželo právě jen 53 procent. Stanovy předpisovaly volbu sjezdem a tak se muselo volit ještě jednou.

A tři dny před novou volbou  šéfredaktor Die Zeit di Lorenzo varoval před předposledním aktem tragédie, když se sjezd rozhodne pro odchod do opozice. Ale právě s tímto argumentem a s podporou předsedy mladých socialistů Kevina Kühnerta duo plebiscit vyhrálo. Situace byla tedy poměrně zvláštní a sjezdová hala v Berlíně se naplnila napětím. Kamery zabíraly detailně tváře delegátů i zaražených  expředsedů strany z první řady. Po projevech kandidátů napětí poněkud opadlo a volba  nakonec skončila bouřlivým potleskem (Elsen 76%, Walter-Borjans 89%).

Bouřlivý potlesk při volbě předsedy strany zazněl ale při stejné příležitosti pokaždé, ale nikdo z četných předsedů erosi strany nevyřešil. Politolog Franz Walter již před lety připomněl, že sociální demokracie byla po většinu doby hnutím, které balancovalo mezi empirií a utopií -a to se vytratilo. Sjezd příliš neteoretizoval, ale bylo vidět, že Mladí socialisté  ovlivnili nejen volbu nových předsedů, ale i  strukturu programu a novou legitimační budoucnost nejstarší německé strany. Dosavadní tiskové echo je spíše skeptické.

Sjezdové heslo „Do nové doby“  tedy udávalo směr, jak je již postulován nejen ve známé stranické hymně, tentokrát s cílem vybudovat sociální stát nové doby (silný, solidární, investiční sociální stát). Nové tedy je, že již nestačí jednotlivé  sociální „projekty“, ale musí být spojeny společným svorníkem a ten nese název koncept nového sociálního státu (objeví se  jako nabídka v příštích možná předčasných) volbách. 

K projektům nového sociálního státu patří: dětské základní zabezpečení (508 Euro na dítě měsíčně), které nahradí dosavadní přídavky na děti a daňové odpisy rodičů, další novinkou je  základní občanský příjem, který nahradí dosavadní sociální pomoc, minimální mzda se zvýší perspektivně na  12 Euro, reformovat se budou struktury jako mateřská školka (bezplatná), škola, bezplatná celodenní péče o žáky, bezplatná  účast na školních akcích a bezplatná mobilita (doprava do školy) a velkým projektem bude desetiletka s názvem  Nová sociální bytová výstavba (celkem 1,5 miliónu nových bytů) a rodiny budou osvobozeny od poplatků za rodiče v domovech důchodců s pečovatelskou službou.

Finanční páteří „desetiletky“ je  Investiční program ve výši 450 miliard Euro do školství, železnice, ochrany klimatu a digitalizace. Ten je převzatý či v souladu  se studií Německého odborového svazu (DGB) a v souladu se  Svazem německého průmyslu (BDI). V této konstelaci existuje kupodivu souhlas. Také s tím, že financování programu ze zvláštního rozpočtového fondu nebude znamenat  nadměrné zadlužení či obcházení ústavní hranice zadlužení, tzv. černé nuly.

 

eman-pluhar
Čech žijící v Německu, člen SPD, na počátku 90. let působil v Praze v rámci Nadace F. Eberta

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

eman-pluhar

Doufám, že to zvedne preference SPD a že se to uskuteční.

luis

Pouhé povzdechy:

... Kéž by i se naše klíčové dokumenty podobného ražení mohly pyšnit takovou vyčerpávající stručností a přitom úplností názvu ("...Investiční program ve výši 450 miliard Euro do školství, železnice, ochrany klimatu a digitalizace...").

... Kéž by i naše programy mohla veřejnost akceptovat s klidným svědomím, protože "...financování programu ze zvláštního rozpočtového fondu nebude znamenat  nadměrné zadlužení či obcházení ústavní hranice zadlužení, tzv. černé nuly...".

   Prostě, ač nerad, připouštím, že mentalita národa má vliv i na preciznost formulace (veřejnost ji zřejmě předpokládá a vágnější formulace neakceptuje, politici pak na to musí brát ohled).

   Jiná věc je, že „Do nové doby“ vstupuje SPD s vizemi sociálního státu pro ohroženější širší vrstvy (ale též s vizemi rozvoje), za které by se nemusel stydět ani "rozvinutý socialismus", ovšem (jen předpokládám) s tím  rozdílem, že ekonomická síla umožňuje proveditelnost vizí a že nezneužitelná pravidla udržují kontrolu nad realizací.