Rozhněvaní mladí proti establishmentu v SPD

Příliv nových členů k tomuto termínu se odhaduje zatím na několik dalších tisíc, snad 1-2% z celkového počtu členů strany (441 000). Zdali je to málo nebo dost pro potopení koaliční smlouvy se ukáže. Celkový trend ovšem něco naznačuje: po nezdařeném referendu by se rozhodovalo mezi menšinovou vládou CDU/CSU s podporou SPD anebo opakováním německých voleb. Trend též ukazuje na klesající podporu předsedy strany Martina Schulze. Zvolen byl zhruba před rokem po pověstné rošádě ve vedení strany a na sjezdu obdržel neuvěřitelých 100% hlasů. Ovšem na sjezdu po prohraných volbách v minulém roce obdržel jen kolem 80% a na následujícím sjezdu před pár týdny měl klíčový návrh vedení strany podporu již jen 56% hlasů.
Z paměti se znovu vynořují nové souvislosti a nedávné obrazy „bouře a vzdoru“ mladých sociálních demokratů proti staronové velké koalici na nedávném minořádném sjezdu SPD koncem ledna a nabývají na síle a významu. Také z globalizační teorie harvardského ekonoma Dani Rodrika se dá pro německé poměry velice lehce dedukovat, že velká koalice nemůže znamenat nic jiného, než jen další úspěch pravicového populismu. Německý stranický systém sice ještě není tak silně poškozen jako český, ale vzestup pravicových populistů na úroveň parlamentní strany představuje změnu, kterou naposledy prodělal vstupem strany Zelených. A s tou se vyrovnával velmi dlouho.
Martin Schulz na sjezdu silně emocionálně plédoval pro souhlas k zahájení koaličních jednání s CDU/CSU (třetí velká koalice po sobě). Předseda Mladých socialistů Kevin Kühnert emocionální nebyl a v diskusi velkou koalici označil za začátek konce SPD a navíc to řekl naprosto klidným hlasem universitního docenta (studuje-politologii). I Micha Heitkamp (AG Mladí socialisté) pravil v diskusi stejně klidným hlasem, že žádnou další velkou koalici prostě nechce. Delegáti z řad Mladých socialistů v sjezdovém plénu přitom provokovali v čapkách trpaslíků, protože generální tajemník bavorské CSU jejich vzpouru vůči pokračování velké koalice označil za „povstání trpaslíků.“ Ke klidnému Kevinovi za řečnickým pultem vzhlíželi z první sjezdové řady zkamenělé tváře minulých i dnešních hlavních představitelů SPD.
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 2208x přečteno
Komentáře
panu Černíkovi: Nerozumím. Kdo je to "se"?
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Ad J. Kopecký:
no zkouší se (neo) donkichotsky bojovat proti neomarxismu,
který ve skutečnosti neexistuje. A taky se straší neostalinisty.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Anebo maličká zprávička, že Siemens zavře továrnu na parní turbiny v e Zhořelci (Görlitz) a jinou začne stavět v USA.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Nejde jen po budoucnost sociální demokracie, ale o budoucnost levice vůbec.
SPD vytrvale odmítala nabídky Die Linke ke spolupráci. Oscar Lafontaine 12 let po svém vystoupení ze strany nahlas přemýšlí, zda tento jeho krok byl správný, a jestli v rámci SPD nemohl být úspěšnější.
K resuscitaci klinicky mrtvé sociální demokracie (1914 a 1918 Berlín, 1934 Vídeň) došlo v důsledku šoku II. světové války a poptávce po sjednocení všech "demokratických" sil pod praporem antikomunismu.
Co má být motivem (podle mého krajně nepravděpodobné) resuscitace dnes?
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.