Rozhněvaní mladí proti establishmentu v SPD

obrazek
2.2.2018 00:05
Zatímco vedení SPD vyjednává novou koaliční smlouvu s CDU/CSU, „Mladí socialisté“ (Jusos) vedou náborovou kampaň s nabídkou hlasovat proti velké koalici („Vstup a řekni NE!“)- protože koaliční smlouvu bude schvalovat vnitrostranické referendum. Zda to je pouze bouře ve sklenici vody anebo „rámus ve škatuli“ (Der Spiegel) není jasné, ale vedení SPD cítilo nutnost vyjednávat a výsledkem je kompromis: uzávěrka pro vstup nových členů s právem hlasovat ve vnitrostranickém referendu je stanovena na příští úterý 6.2.,18 hod. A to až po registraci v databázi členské základny.

Příliv nových členů k tomuto termínu se odhaduje zatím na několik dalších tisíc, snad 1-2% z celkového počtu členů strany (441 000). Zdali je to málo nebo dost pro potopení koaliční smlouvy se ukáže. Celkový trend ovšem něco naznačuje: po nezdařeném referendu by se rozhodovalo mezi menšinovou vládou CDU/CSU s podporou SPD anebo opakováním německých voleb. Trend též ukazuje na klesající podporu předsedy strany Martina Schulze. Zvolen byl zhruba před rokem po pověstné rošádě ve vedení strany a na sjezdu obdržel neuvěřitelých 100% hlasů. Ovšem na sjezdu po prohraných volbách v minulém roce obdržel jen kolem 80% a na následujícím sjezdu před pár týdny měl klíčový návrh vedení strany podporu již jen 56% hlasů.

Z paměti se znovu vynořují nové souvislosti a nedávné obrazy „bouře a vzdoru“ mladých sociálních demokratů proti staronové velké koalici na nedávném minořádném sjezdu SPD koncem ledna a nabývají na síle a významu. Také z globalizační teorie harvardského ekonoma Dani Rodrika se dá pro německé poměry velice lehce dedukovat, že velká koalice nemůže znamenat nic jiného, než jen další úspěch pravicového populismu. Německý stranický systém sice ještě není tak silně poškozen jako český, ale vzestup pravicových populistů na úroveň parlamentní strany představuje změnu, kterou naposledy prodělal vstupem strany Zelených. A s tou se vyrovnával velmi dlouho.

Martin Schulz na sjezdu silně emocionálně plédoval pro souhlas k zahájení koaličních jednání s CDU/CSU (třetí velká koalice po sobě). Předseda Mladých socialistů Kevin Kühnert emocionální nebyl a v diskusi velkou koalici označil za začátek konce SPD a navíc to řekl naprosto klidným hlasem universitního docenta (studuje-politologii). I Micha Heitkamp (AG Mladí socialisté) pravil v diskusi stejně klidným hlasem, že žádnou další velkou koalici prostě nechce. Delegáti z řad Mladých socialistů v sjezdovém plénu přitom provokovali v čapkách trpaslíků, protože generální tajemník bavorské CSU jejich vzpouru vůči pokračování velké koalice označil za „povstání trpaslíků.“ Ke klidnému Kevinovi za řečnickým pultem vzhlíželi z první sjezdové řady zkamenělé tváře minulých i dnešních hlavních představitelů SPD.

eman-pluhar
Čech žijící v Německu, člen SPD, na počátku 90. let působil v Praze v rámci Nadace F. Eberta

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

eman-pluhar

Dnes končí náborová kampaň Mladých socialistů (Jusos) proti velké koalici. Do strany vstoupilo asi 7000 nových členů, kteří budou ve vnitrostranickém referendu hlasovat proti velké koalici. Druhou částí kampaně  je Tournee proti velké koalici, které proběhne ve velkých městech a potrvá tři týdny po dobu vnitrostranického referenda SPD. Odevzdané hlasy se budou počítat 3.a4. března. Pan Kopecký, myslím,položil otázku nové stranické motivace.To je, jak se říká, ta "dobrá otázka."Já se to pokouším pochopit také a zdá se mi, že změna spočívá v odklonu od dosavadní stranické orientace k projektové politice. Vysvětlím to na příkladu KSČM.Ta strana se stala projektem domova pro bývalé členy komunistické strany, se svou značkou a orientací jinak nemá nic společného. Já to nechci zesměšňovat, ale pochopit, proč se dokázala tak dlouho udržet po zavedení kapitalistického trhu. Prostě ty tradiční stranické značky mohou tuto změnu paradigmatu přežít, jen když naleznou konkrétní projekty.

Jan Kopecký

panu Černíkovi: Nerozumím. Kdo je to "se"?

cernik

Ad J. Kopecký:
no zkouší se (neo) donkichotsky bojovat proti neomarxismu, 

který ve skutečnosti neexistuje. A taky se straší neostalinisty.


Jan Kopecký

Anebo maličká zprávička, že Siemens zavře továrnu na parní turbiny v e Zhořelci (Görlitz) a jinou začne stavět v USA.

Jan Kopecký

Nejde jen po budoucnost sociální demokracie, ale o budoucnost levice vůbec.

SPD vytrvale odmítala nabídky Die Linke ke spolupráci. Oscar Lafontaine 12 let po svém vystoupení ze strany nahlas přemýšlí, zda tento jeho krok byl správný, a jestli v rámci SPD nemohl být úspěšnější.

K resuscitaci klinicky mrtvé sociální demokracie (1914 a 1918 Berlín, 1934 Vídeň) došlo v důsledku šoku II. světové války a poptávce po sjednocení všech "demokratických" sil pod praporem antikomunismu.

Co má být motivem (podle mého krajně nepravděpodobné) resuscitace dnes?