EU si hraje s ohněm… Uhne Maďarsko s Polskem?

vyvadil jiří nový
16.11.2020 20:15
Maďarsko a Polsko dnes zablokovali klíčový krok k založení fondu obnovy v hodnotě 750 miliard EUR, protože nesouhlasili s propojováním fondů EU s dodržováním zásad tzv. právního státu.

Velvyslanci tak nemohli  dosáhnout potřebné jednomyslnosti k zahájení písemného postupu kvůli výhradám ze dvou členských států, uvedl „diplomaticky“ mluvčí německého předsednictví v Radě EU. Samo o sobě dnešní hlasování ještě nic neznamená protože pro hlasování tohoto orgánu neplatí jednomyslnost a postačuje většinový souhlas.

Ovšem jiná věc je hlasování o vlastním rozpočtu a  plánu obnovy. Pokud  by tyto dokumenty Maďarsko a Polsko neodsouhlasilo, dokumenty padnou pod stůl a celá EU se ponoří do ještě větší krize, než ve které se už díky prohlubující pandemii koronaviru a hospodářskému poklesu nachází.

Zásadní chyba spočívá na politicích a úřednících EU, kteří opakovaně dávají najevo, že zcela určitě Polsko i Maďarsko bude za domnělé porušování principů právního státu postiženi krácením finančních příjmů.

Pojem právního státu je kaučuková formulace a uplatňuje se zjevně výběrově proti těm, kteří se eurounijní věrchušce nelíbí.

Jak to ovšem dopadne není jasné. Úředníci EU tvrdí, že oba státy určené k potrestání nakonec cuknou, protože je lepší dostat něco nežli nic.

Když jsme vstupovali do EU, takové brutální vztahy rozhodně neexistovaly. Představa, že někdo bude trestán pro účelové porušování jakýchsi hodnot byla nemyslitelná. Navíc představa, že by EU tak ponižovalo nějaký členský stát, například proto, že odmítá migranty, či se neroztéká radostí nad právy sexuálních menšin, a to nejen reálných, ale dokonce i fiktivních, byla z říše zla.

A jsou i jiné věci. I Česku hrozí, že nás vyzvou k odvolání premiéra kvůli pomyslnému střetu zájmu. Andrej Babiš by neměl hrát mrtvého brouka… Možná bude potřebovat, aby se za nás Polsko i Maďarsko postavilo.  

Uhnou či neuhnou? Uvidíme…

 

 

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

paysan

Pan Babiš je v Bruselu jiný, než doma, kde ukazuje ramena :-)