Evropa si oddechla

macron a žena
24.4.2017 12:58
V prvním kole prezidentských voleb ve Francii, tak ostře sledovaných prakticky celým světem, zvítězil centristický kandidát E. Macron s 23,75 %. Do druhého kola s ním postoupila M. Le Penová, kandidátka Národní fronty se ziskem 21,53 % hlasů.

Do určité míry je překvapením, že M. Le Penová v prvním kole nevyhrála, a že tedy její příznivci tvoří menší množinu voličů, nežli se ještě před 3-4 měsíci předpokládalo. Le Penová považuje to, že se dostala do druhého kola, za historický úspěch. Vyrovnává tak skóre svého otce, který v roce 2002 rovněž postoupil do druhého kola, aby v něm byl rozdrcen tehdejším prezidentem a prezidentských kandidátem J. Chiracem. Co je zřejmé, je to, že Le Penová nebude ve druhém kole rozdrcena a její porážka bude podstatně přijatelnější, než byla ta, kterou Národní fronta zaznamenala před 15 lety.

V tuto chvíli si oddychla zejména Evropská unie, neboť E Macron je výrazně proevropský kandidát, který bude vyhovovat rovněž finančním trhům, s nimiž má jako někdejší bankéř Rothschildova bankovního domu úzké vztahy. Jako levicový liberál bude mít blízko k socialistům a levici obecně obecně a také k centristům.

Pokud bude Macron ve druhém kole prezidentských voleb zvolen francouzským prezidentem, a to nejspíše bude, největší problém pro něho bude představovat sestavení fungující parlamentní většiny, která by mu umožnila vládnout. Možná ne pohodlně vládnout, ale vládnout. Slabinou Macrona je, že za sebou v tuto chvíli nemá žádnou ze dvou největších francouzských politických stran. Ani socialisty, ani neokonzervativce.

Dříve nebo později bude Macron muset přistoupit ke zformování vlastního politického hnutí. Jeho současné hnutí, které jej má vynést do křesla prezidenta republiky, je více nebo méně jednoúčelovým uskupením, které nemusí mít dlouhou trvanlivost. Uvidíme, jak bude tento experiment fungovat v příštích měsících a letech s prezidentem, který, zasazen do rámce institucí ústavy francouzské páté republiky, se nemusí opírat o stabilní parlamentní většinu.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.
Klíčová slova: analýza

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Macron získal necelých 24procent. Další tři kandidáti, kteří mají k EU vážné výhady, dostali dohromady procent šedesát. Budu velmi zvědav, zda mu nákladná večeře s celebritami, vazba na nejbohatší bankéře a prounijní hujerství nezlomí náhodou vaz.

paysan

Evropa si nemá co oddechovat, má makat na svém obrození, chcete-li přestavbě. S Macronem to určitě nepůjde {#emotions_dlg.cool}

jan-vysocina

Za dva týdny budou  Francouzi skládat politickou maturitu. Již získané zkušenosti za poslední dva roky by mohli i zúročit. Volbou Macrona se to však nestane.

Pavel Franta

Škoda že nepostoupil Mélenchon namísto Macrona. Mohla být větší švanda.