Františka Plamínková byla přední bojovnicí za práva žen

obrazek
5.2.2012 11:25
Dnes - 5. února - si připomínáme 137. výročí narození národně socialistické političky, novinářky a průkopnice ženského hnutí v českých zemích F. Plamínkové. Významná je též její pedagogická činnost, od roku 1895 vyučovala v Praze. Za stranu národních socialistů vykonávala za první republiky senátorský mandát. Znala se a stýkala se s rodinou Masarykovou.

Plamínková se narodila v rodině obuvníka a měla dvě sestry. Vystudovala obecnou školu a měšťanku a potom Státní učitelský ústav v Praze. Plamínková zakládala v roce 1903 Ženský klub český (v roce 1923 pak Ženskou národní radu) a od té doby aktivně a neúnavně bojovala za práva žen, volební právo a snažila se o odtabuizování některých citlivých témat, jako například zrušení celibátu učitelek.

Po skončení první světové války vstoupila do Československé strany socialistické a v roce 1919 byla zvolena v obecních volbách do zastupitelstva a rady hl. m. Prahy. V ČSS byla představitelkou levicového křídla, v roce 1930 se podílela na tvorbě jednoho z nejpropracovanějších programů první republiky (tzv. Benešova programu), když zasedla v programové komisi. Její renomé ve straně postupně stoupalo a v roce 1925 ji voliči svým hlasem delegovali do Senátu,v němž působila až do roku 1939. Zajímala jí hlavně problematika rovnoprávnosti mužů a žen a téma rodiny.

Po okupaci českých zemí nacistickými vojsky v březnu 1939 zůstala v zemi a odmítla emigrovat. 1. 9. 1939 ji zatklo gestapo, a i když byla propuštěna, německá tajná policie ji nadále sledovala. Plamínková se profilovala jako zásadová odpůrkyně nacistické totality a dávala to na veřejnosti najevo. V období druhého stanného práva (heydrichiády) byla zatčena podruhé a deportována do Terezína. 30. 6. 1942 byla tato politička a představitelka ženského hnutí popravena v Kobylisích. Její jméno nese ulice v pražských Nuslích i některé mateřské a základní školy.

Byť její význam nepřekročil stín stranické kolegyně M. Horákové, patří jí v dějinách strany přední místo zejména za probojovávání požadavku zrovnoprávnění mužů a žen v politickém a společenském životě.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.