"Hanba vládě," křičely stovky demonstrantů v centru Prahy

5.3.2011 17:42
Několik stovek demonstrantů - organizátoři hovoří až o dvou tisících - se v sobotu odpoledne sešlo na pražském náměstí Republiky. Tu svolaly občanské iniciativy ProAlt, Alternativa zdola, ekologické Nesehnutí, Vzdělání není zboží, Akční spolek nezaměstnaných i velice aktivní křesťanská Ekumenická akademie. Mezi demonstranty nechyběli ani představitelé odborů jako Jaroslav Zavadil a Josef Středula či politici, jako Bohuslav Sobotka, Jeroným Tejc nebo Vladimír Špidla. Téma celé akce bylo jasné: Vláda, která nás chce svými reformami ožebračit, musí odejít!

Akce začala ve 14:00 na náměstí Republiky v centru Prahy, odtud zhruba po hodině pokračoval průvod, ke kterému se postupně přidávali i další lidé, přes Staroměstské náměstí až ke Strakově akademii, kde sídlí Úřad vlády ČR. Hned na začátku se ujal slova Ondřej Lánský z pořádají iniciativy ProAlt. "118 koaličních poslanců nemá svolení obyvatel provádět reformy. V ProAltu jsme přesvědčeni, že má cenu se bránit," řekl směrem k demonstrantům s tím, že vládní reformy citelně sníží životní úroveň většiny obyvatelstva. Vystoupil také šéf ČMKOS Jaroslav Zavadil, který upozornil na odborářskou akci "Otevřete oči", kterou chtějí občany upozornit na lži vlády ohledně nutnosti zvyšovat DPH kvůli penzijní reformě.

Organizátoři kritizovali také přístup médií. "Kdo z vás se o této demonstraci dozvěděl z médií?" ptal se jeden z vystupujících účastníků demonstrace. Narážel tak na to, že se v médiích zprávy o chystané sobotní demostraci v centru Prahy prakticky neobjevily.

Na demonstraci nechyběli ani zástupci politiků. Vedle kandidáta na šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky přišli také poslanci Jeroným Tejc, Stanislav Křeček či místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková. Mezi demonstranty byli i bývalý český eurokomisař Vladimír Špidla nebo exministr zdravotnictví Ivan David.

„Myslím, že je velmi dobře, když lidé dávají najevo svůj názor a v tomto případě nesouhlas s asociálními kroky vlády,“ řekl pro Vaši věc poslanec a stínový ministr vnitra z ČSSD Jeroným Tejc. „Mám ale bohužel pocit, že i když by tady bylo 9 milionů 999 tisíc lidí a možná jen 18 jich zůstalo sedět ve Strakově akademii ve vládě, tak tahle vláda svůj názor nezmění. Tihle lidé jsou možná už tak velmi cyničtí, že je jim všechno jedno. Jejich názor nezmění žádná demonstrace, nezmění ani jejich snahu, aby prosadili podle nich rozumné, ale a podle nás nerozumné reformní kroky. Na druhou stranu i tak má každá takováhle demonstrace proti asociálním a krokům Nečasovy a Kalouskovy vlády smysl,“ doplnil Jeroným Tejc.

Dnešní demonstrace ukázala, že lidé jsou skutečně nespokojení a že se nehodlají smířit s asociálními kroky, které nynější vláda pro společnost připravuje. Jsem přesvědčená, že jako projev občanské společnosti bude toto hnutí v příštím období ještě sílit,“ sdělila nám místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková.

„Myslím, že je šance, že za několik týdnů může vykrystalizovat nějaká smysluplná aktivita, která vyústí v pozitivní změny. Což podle mého znamená přinejmenším otřesením touto asociální vládou,“ reagoval na demonstraci bývalý ministr zdravotnictví Ivan David.

Související články:

Sezóna protestů

Josef Středula: Z čeho mají lidé žit?

Rezignovat by byla chyba


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

jaroslav
Je dobře, že sociální demokracie podpořila tuto akci. Je potřeba se ozvat proti těmto asociálním krokům vlády!
vladajsoucna
Když si tuto demonstraci srovnáme s předchozími akcemi ProAltu, tak to byl jednoznačný úspěch. S takřka 50tisícovou demonstrací odborů ze září loňského roku se to srovnávat nedá, nebyla to žádná velká mobilizace, ČMKOS se na akci nepodílel, pouze zde za ní promluvil její předseda. Těch více než 1000 účastníků však značí, že odpor vůči vládě sílí. Chtělo by to pořádat pravidelně takovou demonstraci zhruba jednou za čtvrt roku, jako to bylo běžné v době NeZa. Konečně i tehdejší protesty dovedly vládní strany k bankrotu v krajských a senátních volbách 08 i následnému pádu celé vlády.
zdobinsky
Ivana Davida jsem potkal skoro na každé demonstraci, co jich tu za dvacet let bylo.