Heiko a Sergej se sešli v Moskvě, Mike byl v Plzni

obrazek
12.8.2020 09:49
Ve stejný den, kdy americký státní sekretář zavítal do Plzně, sešli se v Moskvě odpovědní ministři za zahraniční politiku Ruské federace a Spolkové republiky Německo. S těmi ve své evropské cestě Mike Pompeo nepočítal, protože směřovala do Česka, Slovinska, Rakouska a Polska. Tamní politiky prohlásil za „skvělé přátele Ameriky a očekává proto, že to bude velmi důležitý a produktivní výlet.“ Že nepoletí do Moskvy v době, kdy vztahy s Ruskem jsou velmi napjaté, nikdo nepočítal, ale vyhnul se Německu velkým obloukem ačkoliv byl jen doslova několik minut vzdálen od Berlína.

Jaké jsou současné německo-americké vztahy se projevilo, že ještě před odletem do Moskvy šéf německé diplomacie Hajko Maass telefonicky hovořil s Pompeem a protestoval proti výhrůžkám amerických republikánských senátorů společnosti, která se podílí na stavbě plynovodu Nord Stream 2 spojující Rusko s Německem. Zatím chybí posledních sto šedesát kilometrů z dvanácti set ležící navíc v dánských vodách a senátoři varují, že pokud okamžitě nebude zastavena výstavba , zničí si společnost své budoucí finanční přežití a bude vyřazen důležitý přístav Sassnitz. V pozadí je zdůvodňování, že plynovod by zvýšil závislost na Rusku, ale ve skutečnosti jde o americkou snahu dodávat místo toho stlačený břidlicový plyn z USA.

Sociální demokraté kritizují chování senátorů jako nepřijatelný způsob jednání se spojenci a je prý proto nejvyšší čas vrátit se k partnerství. Úkolem amerického ministra zahraničí by ve skutečnosti mělo být vysvětlit americké plány, upozornil expert na zahraniční politiku největší opoziční strany Spojenectví 90/Zelení. Místo toho se zdá, že Pompeův evropský výlet není oddaný diplomacii, ale Trumpově volební kampani. Rovněž zahraniční odborník vládní CDU Roderich Kiesenwetter je přesvědčen, že současná americká administrativa se prostě Německu vyhýbá.

Vztahy Německa a Ruska nejsou v současné době taky jednoduché i když oba ministři při svém jednání se snažili o jejich sblížení. Během rozhovorů v Moskvě se ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a spolkový ministr zahraničí Heiko Maas pokusili uvolnit. Nezdálo se to však přesvědčivé, jak komentuje německá stanice pro zahraničí Deutsche Welle. Na začátku se říkalo „nechť žije dlouho“ konec však zněl podle ruského přísloví jako „pohřební píseň“. To říkají Rusové, jak poznamenává DW, když po optimistickém začátku následuje smutný konec. Rozhovor obou ministrů tento vzor téměř následovala. Maas nakonec upozornil na možné německé reakce na loňskou berlínskou politickou vraždu Gruzínce, ke které mělo dojít na pokyn z Moskvy, ta to ale popírá. Závěrem se sice hovořilo o přátelství, ale to by nemělo být zastíněno rozdíly v názorech. Německo-ruské vztahy jsou a zůstanou zřejmě ještě relativně dlouhou dobu charakterizovány řadou rozdílů.

Na závěr návštěvy Ruska Heiko Maas odjel do Petrohradu kde uctil oběti Leningradské blokády ve druhé světové válce.V té době zemřelo více než milion lidí, když německý Wehrmacht vyhladověl město. Spolková vláda zde podporuje nemocnici pro válečné veterány a přeživší oběti dvanácti miliony eur.

 

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.