.Hluboká roztržka v rakouské koalici

sebastian kurz
14.9.2020 09:48
Tyrkysově modro zelená vládní rakouská koalice lidové a zelené strany se dostala v uprchlické otázce k hluboké roztržce. V přijetí migrantů z vyhořelého tábora Moria na ostrově Lesbos koalice není schopna najít společnou řeč. Zatímco lidovecký kancléř Sebastian Kurz v sobotu zdůraznil, že Rakousko nikoho nepřijme, zelený vicekancléř Werner Kogler pokračujte v jednání s odkazem na další evropské země a na řadu jejich výzev vůči Vídni.

        Kancléř tak činí s odvoláním na špatné zkušenosti před pěti léty s utečeneckou vlnou, která se přivalila   do Rakouska se všemi negativními důsledky pro domácí obyvatelstvo. Chce přitom podpořit utečence na krizových místech jejich soustředění, zatímco zelení jej chtějí přesvědčit o naplnění humanitních celoevropských zásad přijetím v alpské republice. Kogler v rozhlase oznámil, že v tomto smyslu bude vyvíjet tlak na svého koaličního partnera, protože se v tomto smyslu k němu připojují starostové mnoha měst, mezi nimi i příslušníci Kurzovy strany. Současně se tak stane za podstatného zvýšení Katastrofického fondu pro zahraničí,  který je pro letošek dotován   dvaceti pěti miliony eur a bude zvýšen na dvojnásobek.

          Kurz odpověděl prostřednictví video prohlášení, že opakuje varování na opakování katastrofálních důsledků krize z roku 2015, kterou si nemůže vzít na svědomí. Jak tomu zabránit a přitom pomoci postiženým uprchlíkům jsme v jednání se Zelenými, které budou v pondělí pokračovat.

         Obě největší opoziční strany sociálních demokratů a Svobodných ostře kritizují Kurzovo stanovisko z různých důvodů. Šéfka sociálních demokratů Pamela Rendi – Wagnerová na Twitteru obviňuje kancléře, že je zděšená z jeho chladného odmítavého stanoviska vůči možného přijetí uprchlíků. Svobodní pak slovy generálního tajemníka strany Herberta Kickla, že Kurz není čestný a hovoří rozeklaným jazykem, kterému nelze důvěřovat. Šéfka liberální NEOS Beate Meinlová-Reisingerová se na Twitteru znovu vyslovila pro přijetí dětí a rodin: „Budeme se toho držet. Dostaneme rodiny s malými dětmi z Morie. Pro tyto jednotlivé lidi vytvoříme perspektivu a slušný život.“ Lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn osobně obvinil kancléře ze selhání evropské uprchlické politiky. "Pachatel se pro mě jmenuje Sebastian Kurz, který pokazil  celou Evropu prohlášením, že stačí zavřít hranici a tím bude vyřešena situace.“

         Kurz v neděli v televizi znovu obhajoval své rozhodnutí nevzít žádné mladistvé uprchlíky z Morii s poukazem, že jen během letošního roku Rakousko jich přijalo  na 3700 lidí.   Bereme daleko větší počet uprchlíků než většina zemí EU a jsme tak v jejich počtu na třetím místě. Odmítáme však provádět jakousi symbolickou politiku s ohledem na to, že když nyní převezmeme  kontingent z Morie, tak na jejich místo převezou z Turecka převaděči za vysokou odměnu okamžitě  další.

 

 

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.