Ivan David: Řecká vláda požádala Rusko o pomoc proti Turecku

turecko řecko
23.7.2020 11:35
Na hranicích řeckých pobřežních vod u ostrůvku Kastellorizo poblíž Kréty na sebe třetím dnem míří odjištěnými raketami skupiny tureckých a řeckých fregat. Prsty na spoušti odjištěných torpéd mají i velící důstojníci řeckých a tureckých ponorek. Ve vzdušném prostoru mezi Kyprem, řeckou Krétou a Tureckem se vzájemně nahánějí řecké a kyperské stíhačky na jedné straně s tureckými bojovými letadly na straně druhé. Řecko a Turecko se dostaly na hranu války v pondělí, když turecká vrtná loď Oruc Reis doprovázená konvojem 19 tureckých vojenských lodí a 2 ponorky vnikly do řeckých pobřežních vod s úmyslem nelegálně těžit řeckou ropu a plyn. Cestu k ložisku uhlovodíků jim přehradilo 21 bojových plavidel řeckého námořnictva a 2 řecké ponorky.

V úterý se Řecko pokusilo hledat mírovou cestu k řešení této nebezpečné situace. Řecký ministr zahraničí Nikos Dendias telefonicky požádal generálního tajemníka OSN Antonia Guterrése o svolání mimořádného zasedání Rady bezpečnosti OSN. Řečtí velvyslanci v zemích, které jsou stálými členy Rady bezpečnosti (USA, Rusko, Čína, Francie a Velká Británie) problém projednávali s ministry zahraničí těchto zemí. Řecký ministr obrany Nikos Panayotopoulos požádal generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, aby se pokusil přesvědčit Turecko, které je stejně jako Řecko členem Aliance, aby upustilo od pokusu takto vojensky obsadit řecká ložiska nerostných surovin.

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis telefonicky požádal Angelu Merkelovou, jakožto kancléřku Německa, jež právě předsedá Evropské radě, aby zprostředkovala Řecku pomoc EU. Kancléřka Merkelová v reakci na to podle německého deníku Handelsblatt telefonovala tureckému prezidentu Recepu Erdoganovi a snažila se jej přimět k upuštění od plánu těžby ropy a plynu v řeckých a kyperských pobřežních vodách. Při telefonátu mu však ani nepohrozila uvalením sankcí na Turecko. Spokojila se s Erdoganovým vysvětlením, podle něhož Turecko nepovažuje místo, na němž chce těžit, za teritoriální vody Řecka.

Do Athén vzápětí přiletěl německý ministr zahraničí Heiko Maas. Mitsotakis mu připomenul řeckou žádost o uvalení sankcí na Turecko za soustavné krádeže ropy a plynu v pobřežních vodách Řecka a Kypru. Německý ministr zahraničí jej šokoval svým plánem řešit současnou kritickou situaci AŽ V ZÁŘÍ na mimořádném summitu ministrů zahraničí EU. V té době už přitom může být polovina Řecka i Turecka v troskách po vzájemném raketovém ostřelování.

Na společné tiskové konferenci se svým řeckým protějškem Nikose Dendiasem německý ministr Heiko Maas zpočátku pronesl několik chlácholivých vět o „posvátnosti řeckých hranic“. Turecko vyzval k dodržování mezinárodního práva, což je podle jeho prohlášení „možné pouze tehdy, pokud se Ankara vyhne provokacím ve východním Středomoří“.

Poté však podle řeckého webu ethnos.gr veřejně urazil své hostitele, když se postavil na stranu Turecka. Ve svém projevu neoznačil ložiska ropy a plynu, kde Turci chtějí těžit, za výhradní ekonomickou zónu Řecka, kterou je podle Úmluvy OSN o mořském právu, ale za „sporné území“. Maas tím veřejně vyjevil, že Německo, jako země předsedající Evropské radě, nestojí na straně Řecka, které je členem EU, ale že sdílí postoj Turecka, jež lokalitu za řeckou nepovažuje.

Ve středu ráno vyplulo z tureckého přístavu Akzas dalších 15 těžce vyzbrojených tureckých válečných lodí, aby početně posílily flotilu snažící se vniknout do řeckých pobřežních vod. V reakci na to náčelník generálního štábu řecké armády Konstantinos Floros vyslal do oblasti stejný počet řeckých bojových lodí. Obě skupiny se na místě setkaly kolem středečního poledne.

Odpoledne podnikl řecký premiér Kyriakos Mitsotakis bezprecedentní diplomatický tah. V telefonickém rozhovoru s ruským prezidentem Vladimírem Putinem požádal o pomoc Rusko. Podle agentury TASS oba státníci jednali nejen o situaci ve východním Středomoří, ale i o problémech, které vyvolává v Libyi turecká vojenská spolupráce s džihádisty sdruženými ve vládě národní dohody (GNA), jejímž mluvčím je samozvaný premiér Faís al-Sarrádž.

Putin si s Mitsotakisem vyměnili i názory na přeměnu chrámu Hagia Sophia v Istanbulu na mešitu, kterou nařídil turecký prezident Recep Erdogan. Proti tomuto aktu veřejně protestovali představitelé ruské i řecké pravoslavné církve. Podle prohlášení zveřejněného ruskou agenturou „Putin a Mitsotakis podrobně zvážili budoucí pokrok rusko-řecké spolupráce v různých oblastech včetně rozšíření právních základů pro dvoustranný vztah“.

Již na jaře požádal Rusko o vojenskou pomoc proti Turecku Kypr. V březnu oznámilo Turecko úmysl již poněkolikáté vyslat do kyperských pobřežních vod těžební loď Yavuz, aby tam nelegálně těžila plyn. Kyperská vláda požádala o pomoc EU, která se však dodnes nedohodla na uvalení jakýchkoli účinných sankcí proti Turecku. Vláda neutrální kyperské republiky proto v nouzi požádala o pomoc Rusko a nabídla mu prostor, v němž Turci chtěli krást plyn, k bezplatnému pronájmu za účelem vojenského cvičení. Ruské letectvo a námořnictvo v oblasti skutečně uspořádalo několikatýdenní cvičení s ostrými střelbami, které Turky spolehlivě odradily od plavby a těžby v tomto sektoru.

V případě řecké žádosti však jde o unikátní situaci. Je to poprvé v historii, kdy jeden členský stát NATO požádal Rusko o pomoc proti jinému státu NATO.

ivan david
Ivan David je lékařem s odborností psychiatr. Levicový politik a aktivista. V minulosti byl ředitelem psychiatrické léčebny v Bohnicích. V letech 1998 – 1999 ministr zdravotnictví. V roce 1999 ve vládě nepodpořil souhlas s agresí NATO proti Jugoslávii. Byl poslancem Parlamentu ČR za ČSSD. Je autorem projektu Nová republika a provozovatelem stejnojmenných stránek.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

Pokladám žiadosť Grécka o ruskú pomoc za niečo tak morbídne a absurdné, že hľadám slová, aby som sa k téme  slušne vyjadrila. Prečo ? Nuž preto, že európske štáty, ktoré sú, alebo budú členovia Severoatlantickej organizácie, každý deň prijímajú zákony proti RF, sankcie, podporujú rusofóbiu, postavili sa na hranice RF a čakajú na povel k útoku na RF - a keď majú problém, majú tú drzosť a žiadajú RF o ochranu, či o pomoc = čo je to isté.

Predsa všetky štáty NATO zdôvodňujú členstvo v NATO ako bezpečnostnú ochranu. Proti komu ? No predsa proti Rusku. V dokumentoch americkej administratívy = veliteľ NATO, -   je RF označená ako nepriateľ č. 1. Všetci členovia, vrátane Grécka museli pri vstupe do NATO podpísať klauzulu, že nebudú s Ruskom nijako spolupracovať, že uznávajú Rusko ako zásadného oponenta = nepriateľa. To je prvá a hlavná podmienka vstupu každého nového člena.

Rusko už dvakrát zachránilo Európu pred zotročením a vykorisťovaním Napoleonom a Hitlerom. Akej vďaky sa mu za to dostalo ? Nemusím ísť do podrobnosí stačí si pripomenúť aktuálne prepisovanie dejín, bezcharakterný pamflet z Europarlamentu, obviňovanie Ruska aj za to, keď si niekto v Londýne, či Washingtone kýchne, bezohľadné zbrojenie v NATO, rušenie zmlúv.......

Grécko je možno prvé, ale nie posledné, ktoré bude žiadať RF o pomoc. Byť však RF, nepohla by som ani malíčkom za niekoho, kto ma 75 - 100 rokov prenasleduje, ničí hospodárstvo embargom a sankciami, a opľúva môj štát na každom rohu, cvičí svoju armádu v Čiernom mori, v Arktíde, Baltskom mori, buduje nové základne na ostrove WAKE, vyzbrojuje Južnú Kóreu, Japonsko, Saudskú Arábiu, .....proti Rusku. 

Grécko malo raz šancu dostať pomoc z Ruska. Rusko mu ponúkalo pomoc v období riešenia dlhovej krízy. Ako to skončilo ? Grécko dalo prednosť Nemecku a EÚ. Pripomínam - Tsipras bol v Moskve. Samozrejme, že nedovolili Grécku prijať pomoc od Ruska. A Grécko zbabelo cúvlo. Darmo, členovia musia poslúchať. Podobné vyhrážky zažíva Srbsko.

Mnohí politici v televízii, na verejnosti... vykladali ako sú proti sankciám - ale pri hlasovaní jednohlasne sankcie odsúhlasili. Totálne pokrytectvo. A takýmto pokrytcom má Rusko dôverovať a pomáhať ? Všetci do Ruska kopú kde sa len dá, a keď im tečie do topánok - je Rusko posledná inštancia ? To je politika až taká nemorálna zvrhlosť v posledný dekádach ? Či to je od počiatku dejín ľudstva ?

Európske štáty už stratili všetko morálne právo žiadať Rusko o pomoc. Môžu už len spolupracovať na základe rovnocennosti so zásadou win - win. A bez zbraní namierených na Rusko. 

 

 

Lubodoc

Tak to smrdí ostrým konfliktem.To již by byl boj Ruska proti NATO.A že by si Ami nepřisadil,o tom není pochyb