Jádro a slunce

Fiala Zbyněk
28.4.2020 15:53
Vláda jednala o jádře, ale schválila taky návrh novely zákona o podporovaných zdrojích energie, který přejímá evropský model komunitních energetik.

Trochu to připomíná odstraňování sochy Koněva radnicí v Praze 6 za nouzového stavu, kdy lidé nemohou běhat po ulicích s protestními transparenty. Vláda v pondělí přijala návrhy dvou smluv se skupinou ČEZ o stavbě nového jaderného bloku v Dukovanech pro jednání s Evropskou komisí. Věta je to dlouhá, její smysl zavádějící. Má vyvolat iluzi, že stále je naděje získat na to od EU dotace. Avšak Evropská unie opakovaně vyjadřuje neochotu podporovat výstavbu nových jaderných elektráren. Bude je nanejvýš tolerovat, ale každý ať si je staví za své.

Tenhle problém se však příliš nepovleče, do konce května chce mít vláda podle vicepremiéra Karla Havlíčka o financování stavby jasno. Jednou z možností je, že stát celý projekt od ČEZ odkoupí. A v tom je jádro pudla. Samotný ČEZ si výstavbu nového jaderného bloku dovolit nemůže, na to akcionáři nepřistoupí, je to ekonomický nesmysl. A tak se to bude financovat z daní. Nebo ze státního dluhu, což jsou rovněž daně, jen splatné později a o úrok větší. 

Samostatnou záhadou je, jak může být do konce května jasno o financování jádra, když zcela určitě nebude jasno, jestli na to máme, protože nemáme tušení, kde bude státní dluh po skončení koronavirové krize. Už proto, že nikdo neví, jestli ta krize vůbec v dohledné době skončí. Ochromená ekonomika bude stát stamiliardy, zatím plánujeme tři, ale je to pár týdnů, kdy se plánovaly jenom dvě. K tomu tedy přihodíme dvě stovky miliard na jadernou elektrárnu.

Na co ji potřebujeme? Na to, abychom na příslovečné české energetické nezřízenosti ve službách průměrné, mizerně placené ekonomiky, nemuseli nic měnit? Tady nám to koronavirus taky komplikuje, když trhá dodavatelské vazby, takže cesta zpátky bude připomínat pokus udělat z rybí polévky znovu ryby. Takže vlastně ani nevíme, na co ji potřebujeme.

Problémy s penězi však nemusí být tím nejhorším. Je pravda, že i když současný státní dluh zdvojnásobíme, pořád na tom budeme líp než třeba průměr eurozóny. Ale pak už na tom budeme stejně, a jsou tu další krize. Třeba zrovna pětisetleté sucho, které se navyšuje už pátým rokem a taky nechystá jentak skončit. Je toho evidentně víc, na co bychom potřebovali mobilizovat zdroje, abychom se uživili v nových podmínkách. Ten výraz uživit lze brát i doslovně.

Jaderná energetika je věcí minulosti. Je produktem centralistického myšlení, které bylo normou před padesáti lety, dnes už je svět jinde. Jde to i jinak, čistěji, levněji, bezpečněji, a to nám zároveň umožňuje lépe vidět nevýhody centrálních řešení. Je to úplná sbírka nevýhod. Začít lze tím, že než svou elektřinu proženou dlouhou a rozvětvenou přenosovou soustavou, poztrácejí spoustu výkonu v drátech. Jsou taky nejisté, stačí se ohlédnout, jak často české jaderné bloky nečekaně stály. Soustava pak musí být extrémně předimenzovaná, aby nás takové výpadky nezaskočily.

Centrální a zejména jaderné elektrárny jsou také velice zranitelné tím, kolik dalšího ke svému provozu potřebují. Jsou závislé na obrovských vodních zdrojích pro chlazení, i kdybychom si tu vodu měli odtrhnout od huby nebo měla chybět na polích. Po zkušenostech s loňským prázdným labským korytem to není zas tak nepředstavitelná situace. V loňské vlně veder zase v Německu řada elektráren stála, protože se nedaly ochladit teplou říční vodou. To je riziko, které je v době klimatických změn stále pravděpodobnější.

Jsou pochopitelně závislé také na dostatku zdravého odborného personálu, takže letos musela obsluha kvůli viru za ploty bivakovat přímo v Temelíně mezi stroji. Nemluvě o rostoucím riziku elektronických virů nebo hackerů posílených umělou inteligencí. A tohle všechno v souvislosti s nesmírně komplexním zařízením zahraniční technologie osazené zahraničními palivovými články a produkujícím jaderný odpad, o který se bude muset někdo (kdo??) starat po dobu násobně delší, než jsou dosavadní dějiny lidstva, a to nejen ty psané, ale včetně nejmlhavějších mýtů.

Já bych to viděl tak, že stařičký mocnář chce jádro, a tak se bude ještě dva, tři roky předstírat jeho příprava, než se to celé hodí do kopru a přestane se o tom mluvit.

A co tedy, když ne jádro ani uhlí? Obnovitelné zdroje? Méně energetické náročnosti? Úspory? Ano. Teď by měla následovat pasáž o nevýhodách obnovitelných zdrojů, když slunce nesvítí nebo vítr nefouká, ale na vývoj jejich řešení se vrhly ve světě tak obrovité zdroje, že oblíbené plky typu „elektřinu si nemohou nasáčkovat do zásoby“ zdaleka nezabírají tak jako dřív.  Elektřinu si mohu „nasáčkovat“, a brzy také za přijatelnou cenu. Častěji se naopak mluví o obrovité výhodě obnovitelných zdrojů, a tou je demokratizace energetiky. Nemusím si nechat diktovat podmínky a cenu vzdálené dodávky. Dá se to zvládnout i v malém, v obci, v regionu. To je zdroj svobody.

Tohle měla vláda na programu také. Na stejném zasedání schválila zásadní návrh novely zákona o podporovaných zdrojích energie, který se poučil jak ze solárního tunelu z let 2009 – 2010, tak z vývoje v okolní Evropě. Větší roli dostává investiční podpora. Provozní podpora se bude opírat o aukce na poptávaný objem. Pro mě je pak nejdůležitější pasáž o komunitní energetice, tedy o energetických společenstvích a společenstvích pro obnovitelnou energii. Jedná se o převzetí zásad z evropské směrnice, které mají být uzákoněny do konce příštího roku.

Dostal jsem tiskovou zprávu české Komory obnovitelných zdrojů energie, která to vítá. Činí tak s dílčími výhradami, ale ty nepřebíjí to podstatné.

Podnikatelé v obnovitelných zdrojích dlouhodobě podporují a vítají ambici novely znovunastartovat růst čisté energetiky, píše se ve zprávě. Novela počítá s uplatněním provozní podpory formou aukčního či zeleného bonusu. Smyslem tohoto mechanismu je zajištění maximální efektivity vložených prostředků státní podpory. Návrh dále předpokládá, že vláda bude každý rok určovat objem nových projektů, pro které bude podpora připravena. Zástupci Komory OZE přivítali rovněž návrh definice a pravidel provozování takzvaných obnovitelných společenství (komunitní energetika).

„Česko je významným světovým výrobcem biomasových tepláren, vodních elektráren, tepelných čerpadel nebo chytrého řízení. Další firmy vyvíjejí a vyrábějí komponenty pro větrné elektrárny či fotovoltaiky. Průmyslová výroba na sebe váže projekční činnosti, instalace, údržbu a servis, to všechno jsou perspektivní pracovní místa i příležitosti pro podnikatele v regionech. Vláda těmto firmám chytře a v pravý čas otevírá i český trh,” uvedl Jan Habart, místopředseda Komory OZE. 

Podle předsedy Komory OZE Štěpána Chalupy, uvedená novela může být jednou hodnocena jako důležitý milník v rozvoji obnovitelných zdrojů v ČR. „Velmi důležitý krok, který potřebujeme k modernizaci energetiky a rozvoji obnovitelných zdrojů. Zcela ale záleží, zda vláda bude mít o rozvoj čisté energetiky opravdu zájem a zjednoduší a sjednotí administrativní procesy, kterými obnovitelné zdroji musejí projít, a zadruhé, narovná přístup k jednotlivým druhům čisté energetiky. To bude zásadní, aby se nestalo, že formálně sice splní svůj díl odpovědnosti vůči společné energetické politice EU, ale v praxi se nestane nic nebo téměř nic,” dodal.

 

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.
Klíčová slova: analýza

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

zbynek-fiala

Ještě k tomu našemu výrobku, jaderné elektrárně: V Temelíně třeba původní koncept byl ruský, pak se musel ruský řídící systém vytrhat a dovezl se zahraniční, na kterém jsme si moc neškrtli. Teď už si asi neškrtneme vůbec, protože jaderné strojírenství v Plzni nám nepatří. 

Jinak s tou řepkou máte pravdu. Původně se chápala jako součást zemědělských dotací - je to sice k ničemu, ale pomůže to zemědělcům. Pak jsme si na to moc zvykli. Zrušeno to mělo být už dávno. 

zbynek-fiala

Pane Horský, hezky jste se vyrovnal s tou energetickou nezávislostí Česka, když jste odmítl zahraninčí plyn a raději vsadíte na zahraniční jadernou elektrárnu, která se neobejde bez zahraničního servisu a zahraničního paliva. Nemluvě o topm, že v jejím řídícím systému mohou být různé skryté nástroje kontroly dobytého území.

Pokud jde o vývoz elektřiny, je to fakticky vývoz českého životního prostředí, ze kterého mají prospěch jen nemnozí, ale škodu mnozí. Nemluvě o topm, že s měřítkem podnikání roste i politický vliv, v daném případě vliv řešení minulosti. 

jonášhorský

Shodou okolností vyšel tento článek, který ilustruje farizejství a povrchnost evropské energetické politiky:

https://www.info.cz/nazory/pur-evropske-zavody-v-pokrytectvi-staty-konci-s-uhlim-zatim-ale-jen-naoko-45021.html

jonášhorský

Jsou dva úkoly, které by měla kvalitní energetika plnit:

1.       Dostatek energie.

2.       Stabilitu dodávek.

Nepochybuji o tom, že v ČR je velký prostor na snížení celkové spotřeby, alespoň na nějaký čas. Pokud by se ale rozjela elektromobilita,  rád bych viděl nějaká čísla, výhled, co by to se spotřebou udělalo.

Ten hlavní problém vidím v bodě 2. Ekologové tvrdí, že místo jaderných a uhelných zdrojů je možné vybudovat plynové zdroje, které by zaskakovaly v případě výpadku solárních a větrných zdrojů.  Pokud ale použiji výrazivo W.Churchilla, totiž „thinking of unthinkable“ a budu paranoik na správném místě, tak nutně musím vzít v úvahu, že plyn je z ciziny, ať už to je odkudkoliv: z Ruska, USA, Perského zálivu, aj. To je mimo naší kontrolu. A pokud přijde další krize, a ona bezpochyby přijde, a vůbec nelze vyloučit, že bude i mnohem drsnější, než ta současná, tak pokud budu  zodpovědným správce státu, musím učinit vše, abych riziko výpadku dodávek plynu odstranil. Na EU nelze spoléhat, to vidíme v přímém přenosu. (Je úžasné sledovat celou slavnou EU, jak si počíná v tak jednoduchém případě, jako je dostatek hygienických potřeb pro případ epidemie. Velmi lituji, že dnes není někdo jako Jaroslav Hašek, aby zachytil tu  rakousko-uherskou senilitu, kterou dnešní  EU trpí. Každý stát EU bude hrát na sebe a pokud by k výpadku dodávek plynu došlo, jsme nahraní. To, že by se z EU v dohledné době stal homogenní celek, který skutečně jedná jako celek, je pro další roky čirá iluze.)

Přečerpávací nádrže ? Budou mít co přečerpávat ?

Bohužel, zatím jiné řešení , než jádro, nevidím. Opakuji  bohužel.

Mimoto bych si ještě dovolil k jádru následující poznámku: Co to je za český masochismus  tvrdit, že je nutné zastavit jádro, když máme přebytek energie a ten přebytek vyvážíme. Vyvážíme mraky dalších věcí, za které nám  ze zahraničí platí, mnohem méně ekologické. Stačí se podívat na tisíce hektarů kvalitní půdy, která je zničená sklady zahraničních firem. V případě elektriky z jádra se ale jedná o tak příšerný exportní produkt, že je nutné s tím skončit, nejlépe včera. Přitom ty jaderné elektrárny jsou z drtivé většiny náš zdejší výrobek, mimořádně technologicky vyspělý, k jehož výrobě je potřeba mimořádné intelektuální  úrovně, která tady ještě pořád je. Elektřina je podle mého fantastický exportní produkt a měly bychom ho v plné míře využít.

klokan

    Stále se samozřejmě s jistou mírou nadsázky, pídím z jakých důvodů vlastně naší těžaři dřeva s takouvou mírou vehememence,mýti naše lesní a jiné stromové porosty. Nyní mi dochází, že takto získávají prostor pro budování četných plánovaných větrníků a slunečníků, jakož i stožárů pro pět gé elektromagnetické záření, prý k rychlejšímu stahování četných skutečně hodnotných a hoolywodských a jiných USA filmů a seriálů. Ještě vypátrat kde míní nastávající biomasoví elektrobaroni pěstovat jimi kýženou masu, když pro samou řepku olejku ani již není tuto  pěstovat kde. Nelze samozřejmě vyloučit, že nechají zkvasit ze samotné řepky olejky, co zbude po vyplácení semínek. Možná se dozvíme víc v sobotní polokomerční příloze Práva, kdysi rudého.

   Nový svět v němž si zvykáme žít se mi začíná čím dál více líbit. Jako fascinující se mi například jeví instrukce, které dostáváme z masových sdělovacích prostředků pro večerní pálení čarodějnic, kdy dílo dvou středověkých myslitelů Kladivo na čarodějnice, bylo našimi nynějšími instruktury vskutku tvořivě rozvedeno, vedle dodržování protipožárních předpisů o předpisy protikoronavirové bezpečnosti ve smyslu to musíte ( mít řádně nasazeny náhubky na puse, to nesmíte ( stát u sebe a v počtu méně deset.  Tedy vskutku.

zbynek-fiala

Pane Horský, třeba kapacitu větrné energie v ČR jsem konzultoval v Ústavu fyziky atmosféry AV ČR. Lze ji srovnat s větrnými a přírodními poměry v jižním Německu. Její potenciál u nás je odborně odhadován na jednu až dvě desetiny celkové spotřeby elektřiny. Také sluneční energie se může hnát jinudy než solárním tunelem a panely mohou dokonce fungovat jako mírné zastínění vegetace nebo jako větrolamy snižující odpar z povrchu půdy - pokud jsou instalovány metodou agrivoltaiky (vertikálně v dostatečném rozestupu, aby tudy projela zemědělská technika, nebo na vyvýšených konstrukcích nad fungující zemědělskou kulturou). Jsou tak schopny nabídnout stejné množství energie jako bionafta z řepky, ale na desetkrát menší ploše. V oblasti vytápění je potenciál úspor nejméně 40 procent a chytré budovy mohou být dokonce energeticky aktivní. Kladno ve spolupráci s výzkumem chce takto rekonstruovat celé bloky nebo čtvtě města s použitím prncipů komunitní energetiky (místní soukromý sektor plus energetická družstva obyvatel). Dvacet procent elektřiny vyvážíme, už tady je obrovská rezerva. Problémem tedy není vyhlídka nedostatku energie v Česku, ale předsudky a zájmové skupiny minulosti. 

jonášhorský

Osobně sdílím nadšení pro eko-bio, ale v tomto případě větry-slunce mohou pomoci jen tam, kde to jde. Tvrdé, spolehlivé zdroje jsou/budou nutností. Odkázal bych na nedávné texty zde:

https://asiatimes.com/2020/01/carbon-dioxides-scourge-advanced-nuclear-power/

https://asiatimes.com/2020/01/germanys-overdose-of-renewable-energy/

Lubodoc

On by se měl někdo zajímat o dopadu vrtulí na nedostatek vody,tedy dešťů.Podle některých studií,jsou za nedostatkem srážek právě větrné zdroje,které narušují přirozený směr proudění vzduchu.Ono to sucho přišlo právě z rozmachem větrníků