Jakub Železný se stěhuje do Událostí bez komentářů

obrazek
12.3.2012 09:11
Dosavadní moderátor České televize Jakub Železný mění své působiště. Od 1. dubna nastupuje coby solitérní moderátor hlavní zpravodajské relace ČT Události. Proč tomu tak je, když posledních pět let měl Železný ve svém pořadu Události, komentáře zdánlivě pevnou pozici? Souvisí to s personální reorganizací moderátorského týmu na Kavčích horách, z Událostí odejdou její moderátoři, kteří sloužili od září 1998, kdy byla v ČT zavedena moderátorská dvojice jako u našich komerčních stanic. Z původních dvojic zůstane pouze stálice M. Augustová a J. Voldánová, k nimž přibude A. Savarová a právě J. Železný.

V kuloárech ČT se již dlouho šušká o tom, že Železný začíná kazit reputaci vlajkové lodi ČT Událostem komentářům. Kdo pozorně sleduje tento pořad pravidelně, musí se s uvedeným názorem ztotožnit. Železný před pěti lety nastupoval do Událostí komentářů jako profesionál, který měl za sebou bohaté zkušenosti jak z televize Nova i Prima, navíc měl svůj vlastní pořad Špona. Politické pořady není snadné v ČT uhájit.

Nicméně časem se u Železného stal rutinér, který čím dál tím více sklouzával k polobulvárnímu vedení pořadu za používání velmi nestandardních obratů, které se opakují dodnes. Na moderátorovi je vidět, že víc než na aktuální témata strhává pozornost na sebe a své chování. To samé můžeme vidět i u V. Moravce, jehož pořad přestal mít informační hodnotu, jakou měl před sedmi lety, kdy se začal vysílat. Železný ovšem působí již nějakou dobu povýšeně a samolibě při používání zdánlivě cizích slov, o nichž se domnívá, že jim rozumí pouze on. Jeho neustálé skákání do řeči je již také pověstné. Domnívám se také, že tématům, o nichž ,,zapáleně" hovoří jako profesionál, ve skutečnosti nerozumí, ale umí je podat tak, že to vypadá opačně.

Podle mého názoru jsou J. Železný spolu s D. Drtinovou nejhoršími moderátory v ČT, kteří jsou navíc ještě neobjektivní a Drtinová na rozdíl od Železného otevřeně straní pravici. Dost dobře nechápu, že si vedení ČT takové moderátory na těchto postech vydržuje.

Nové vedení ČT v čele s bývalým ředitelem televizní stanice Nova tak prostřednictvím formálního konkurzu přikročilo k ,,přestupu" Železného do jiných Událostí, tentokrát bez komentářů. Železný bude moderovat hlavní zpravodajskou relaci sám. Jedná se tak o návrat před září 1998 a uvidíme, jestli to bude změna pozitivní jak pro Železného, tak pro Události.

Ještě přidám svůj osobní zážitek ze shledání s J. Železným. V jednom z mých předchozích zaměstnání měl moderovat firemní večírek. Když přišel, ani se nepředstavil a chtěl vědět, kde najde majitele firmy, aby se domluvil, jak celá akce proběhne. Působil na mě až příliš suverénním a namyšleným dojmem domnívaje se, že jej každý musí znát.

Doufám jen, že kvalita veřejnoprávních moderátorů a publicistů nepůjde ještě více dolů, protože až na D. Takáče a jeho kolegu L. Dolanského z pořadu Hyde park, je kvality v tomto směru v ČT jako šafránu.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

pudlikmaxik

O "nezaujatosti" Drtinové netřeba dále diskutovat, ten, kdo trochu sleduje TV, tak to vidí, jakým způsobem straní pravici. Jen mi nějak nejde na rozum její spojení "klubová tanečnice v Itálii"  a její vzdělání JUDr. + PhD..........Inu taková Eva Aichmajerová začínala jako porno modelka a hrála si s vibrátorem......a jaká je to celebrita.....a takové vzory mají být celebritami pro mladé a pro populaci ?

Vladimír Štingl

Pane Duchoslave, dobrý den. Váš blog doslova zvoní - nadhledem, stručností, výstižností. ČT vůbec je 20 let naprosto neobjektivní a dnes to doslova ční do prostoru při porovnávání "nejdůležitějších zpráv" o utopených nešťastnících, nehodách, kde kdo koho zabil s tím, jaký je stav toho podstatného - stav společnosti,  politicky, ekonomiky, nezaměstnanosti, stav této země a jejích občanů - objektivně a nezaujatě komentované, předkládané  vždy za účasti obou stran názorového pohledu, proudu....

Drtinová je ostudným příkladem. Též nechápu, kdo ji tam tolik let doslova drží. Ona je nejen profesně naprosto neobjektivní a nepřijatelná svojí tendenčností a urážlivou útočností, ale její arogance a vystupování je příkladem, kam až se "zpravodajství, komentáře" ČT za 20 let dostaly. Železný je samolibý, sebestředný suverén, oslněný svojí vlastní "velikostí" a nenahraditelností..... Moravec, bohužel, již zapadl do party - přestal jsem sledovat. Myslím, že na veřejnoprávní obrazovky patří zcela jiné typy komentátorů a moderátorů. Z Brožů, Žižků a jim podobných jsem si myslel, že už se rosit nebudu. Opak je pravdou. A situace se zhoršuje. Úroveň a vzhled komentátorů, moderátorů na ČT 24 to je naprosto děsivý zážitek nejen, že se "na to"  nedá "koukat", ale naslouchat, to někdy doslova fyzicky bolí.....  Zvláště "oblíbeným" je "stav burzy" - to se vyvedlo - to je "veřejnoprávní" TV jako noha.... Dvořák  to zcela určitě nezmění.

Pane Duchoslave, velice aktuální a výstižné. Zdravím