Jaroslav Škárka: Proč byl Jiří Pospíšil nepohodlný?

obrazek
28.6.2012 10:16
Stává se velmi zřídka, aby premiér vyhazoval z vlády ministra, který se dlouhodobě těší oblibě veřejnosti a který patří k nejpracovitějším. Náš premiér Nečas ukázal, že místo toho, aby změnil ministry, za kterými jsou korupční skandály, vyhodí toho, kdo se alespoň proti korupci snaží bojovat. Minimálně vyhozením vrchního „zametače“ Rampuly. Nebývá také obvyklé, aby premiér vyhazoval z vlády člena nejužšího své vedení strany bez důvodu. Zdůvodnění, že ministr Pospíšil musel odejít kvůli nezvládnutí rozpočtu jsou zhruba na úrovni cimrmanovského „Ach ty tvoje bulíky, už je mám zase na nose“...

Je zřejmé, že důvodem odvolání Pospíšila je situace na Vrchním státním zastupitelství a jak se shodují i komentátoři, Petr Nečas nechtěl, aby vrchního státního zástupce jmenoval Jiří Pospíšil. Co ale všem skvělým analytikům chybí, je pohled dál. Proč to vlastně Nečas nechtěl, proč musel Pospíšila zlikvidovat? Osobně si dovedu představit dva důvody. Ten pravděpodobnější je, že se jedná o letadla CASA. Ministerstvo spravedlnosti, potažmo státní zastupitelství muselo o vyšetřování Parkanové vědět, a chtělo vyšetřit kauzu do konce. Možná by se ukázalo, že cesty vedou až k ministru Kalouskovi. Podle mě Kalousek přišel za Nečasem a pohrozil mu odchodem z vlády, což by znamenalo i politickou smrt Nečase, pokud nezastaví kauzu CASA třeba i tím, že odvolá Pospíšila. Nečas jako velký slaboch, který je vděčný za každou minutu v premiérském křesle, na to kývl.

Druhým možným důvodem je vyhovění přání Víta Bárty na likvidaci Pospíšila. Platforma LIDEM v čele s Karolínou Peake, je odnoží Věcí veřejných, které prostřednictvím Peake stále šéfuje Bárta. Z LIDEM to pravda ví jenom pár vyvolených (Peake, Vysloužil, Vacek...), naopak, v područí Bárty v nové platformě nechce být ministr dopravy Pavel Dobeš (občané si určitě všimli, že zbytek VV útočí pouze na Dobeše, ministry Peake a Jankovského - byť jsou to stejní „zrádci“, nechává na pokoji). Takže se nabízí varianta, že Nečas odvolal Pospíšila jako vstřícný krok vůči Bártovcům a Peakovcům dohromady. Tedy vůči projektu VV-LIDEM-ABL pod vedením Napoleona Bárty.

Samozřejmě odvolání Pospíšila se hodí i samotnému Nečasovi, který trpí paranoiou, že by ho mohl Pospíšil vystřídat v čele strany. Osobně si to nemyslím, ale slabý předseda strany má obavu pořád. A pokusil se odvoláním Pospíšila stabilizovat svoji pozici v ODS. Tímto krokem však udělal pravý opak. Pospíšil ho držel v mnoha těsných hlasováních, např. při volbě předsedy poslaneckého klubu a měl v něm jistotu. Teď ji mít nebude. 

V době, kdy ODS čekají pravděpodobně prohrané krajské volby je odvolán Pospíšila krok na hranici čirého, sebezničujícího zoufalství. A je to další hřebíček do rakve slušnosti v české politice. 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

rku

Škárka byl odsouzen za podvod na Bártovi. Ne za příjmutí úplatku. Patří mu to. A podle tr. zákon. je za příjmutí úplatku větší trest než za dání.

novotny

Pane Kulíku, to si děláte srandu nebo to opravdu myslíte vážně? Možná to je u Vás následek přehřátí z vysokých letních teplot.

rku

Pane Novotný,

jestlipak víte,za co by měl jít Škárka sedět? Zajímal jste se o rozsudek?

novotny

Trochu odbočuju, ale všimli jste si, že z vazby byla propuštěna paní Salačová, z jejíž firmy pocházela údajně krabice se sedmi míči pro Dr. Ratha? Je to vůbec možné? Silně mi to připomíná příběh pana Škárky, který jde sedět natvrdo a ten kdo mu dal úplatek se směje s podmínkou... To je už opravdu síla!

rku

Šingle, za "tu vámi opěvovanou sebranku" jste udělal pár teček. Zkuste místo teček uvést (třeba jmenovitě) sebranku kterou já opěvuji.

Vladimír Štingl

Kulíku, vy máte převrácenou hodnotovou stupnici. Ať jsou výhrady vůči panu Škárkovi jakékoliv, tak měl odvahu říci, že s ním "někdo" chtěl za peníze manipulovat.... Odskákal to jako pan Michálek, pan Smetana a ti, kteří mají, na rozdíl od vás, odvahu přijmout "důsledky" za odvahu, což je neznámá pro tu vámi opěvovanou sebranku......  Vy tu jen neskutečně blábolíte, nedokážete slušně oslovit, svoje smyšlenky vydáváte za názory a přitom to "chytáte" z Kravských rozhledů a obskurních tiskovin a i-n portálů.

Zameťte si před svým "domkem", opucujte si panely na střeše a konečně se vzpamatujte.... Zdravím.

rku

Brádáčová a její tým nedozoruji vyšetřování Parkanové. V kolika faktech se ještě takto Britské listy pletou?

paysan

Patřím k těm, kteří od první chvíle nepochopili hysterii kolem odvolání pana Pospíšila, kterého jsem měl vždy za velmi slabého, leč médii nepochopitelně preferovaného ministra. Kdo je a jakým ministrem byl a proč je dobře, že ve své funkci skončil jsem dnes našel v tomto článklu: http://www.blisty.cz/art/64017.html

rku

Pane Škárko,

nezanedbatelnými hřebíčky do rakve slušnosti v politice jsou lidé jako vy.

stvan

Pro mne je tento názor důkazem(satisfakcí), že akt odvolání Pospíšila vyvolává nepřeberné množství pohledů a nikde není psáno, který z nich je mimo mísu.

Vladimír Štingl

Pane Škárko, dobrý den. Příliš se Vám to nevyvedlo... Hlavně bych nikdy neudělal z Pospíšila zachránce demokracie, slušňáka a ještě navíc schopného (určitě všeho a čehokoliv, nikoliv v slušném smyslu slova) a pracovitého. S tou sebrankou spolupracuje dostatečně dlouho, než aby mu šlo věřit jediné slovo. Individua typu Nečase a Kalouska "likvidují" ty "nejslabší podržtašky", ale nemám obavu, že by ten "slušný a spravedlivý dobrák" odchodem strádal. Sice za svůj krátký život o skutečnou práci nezavadil, ale "vyžraný" bude zcela jistě dostatečně.....

Jsem zvědavý na jeho "spoluautorství" na novém Občanském zákoníku - to bude dílo jako vše o co Pospíšil zavadil... Plzeňská práva, šaškárna se st. zastupitelstvím, Veseckou - je to stejný "dobrák" jako celá ta špínaparta ze Strakovky a "okolí".

Jde o další komedii, šmejd vystřídá šmejda a jedeme dále. Pouze vypouštění kouřových clon.... Kubice je za vodou, ambiciózní bachařka se klepe na funkci a zase se nic neudálo až na to, že David Rath je ve vyšetřovací vazbě a madam Parkanová, chudinka, nám kvůli pár set milionům kolabuje. Pane Škárko a Vy jste se také chvíli vezl na "vlně", není-liž pravda..... Zaplatil jste za to hodně tvrdě, ale.....   Zdravím.