Je možné zahnat uprchlíky do moře?

uprchlíci do itálie
27.5.2015 11:16
Je ještě Západ schopen v Sýrii a Libyi dělat rozumnou politiku? Ministr zahraničí Zaorálek provází svou cestu po Africe velmi moudrými slovy. Africkým státníkům říká hezké věci, které chtějí slyšet. Jsou to ostatně tytéž řeči, kterými zásobuje, a nejen on, českou veřejnost: problémy imigrantů tlačících se do Evropy se musí vyřešit přímo v zemích, ve kterých problémy vznikly.

 Sice je to líbivé, ale také vrcholně alibistické. Nikoho to ale nezarmoutí a mimo jiné to vylučuje názorovou konfrontaci s těmi, kdo přispěli např. k rozbití režimu plukovníka Kaddáfího a jeho smutnému konci. A s těmi, kdo důsledně pracovali na destabilizaci Sýrie a vlády prezidenta Asada. A hlavně to během několika příštích let (jestli vůbec) není dosažitelné.

Plukovník Kaddáfí jistě nebyl žádný beránek. Byl to ovšem autoritativní vládce, který měl svou teroristickou minulost již pár let za sebou. A že on a jeho klan kradl, to v těchto státech není až tak překvapivé. O národní bohatství se však dokázal rozdělit také se svými spoluobčany. Zavedl bezplatné zdravotnictví a školství a kdo chtěl, mohl na náklady státu studovat v zahraničí. Teď nic z toho v dříve klidné zemi neexistuje.

Francie a Velká Británie po vypuknutí nepokojů v Libyi v rámci tzv. arabského jara – ovšem se souhlasem prezidenta Obamy – společně nejprve svým letectvem zničily plukovníkovy vzdušné síly a poté i podstatnou část jeho pozemní armády. Kaddáfí byl nakonec štván jako divá zvěř a posléze velmi brutálním způsobem zabit.

Byl to akt naprosté neschopnosti anticipovat příští vývoj v Libyi. Jen naivka si přitom mohl myslet, že po pádu Kaddáfího bude v této zemi nastolena demokracie, věčný mír a prosperita. Libye se po mnoha peripetiích zmocnil naprostý chaos, těžba ropy zde dramaticky klesla…

Část islamistů byla po čase vytlačena z Libye do Mali a jinam a část zbraní a islamistických bojovníků se přemístila také do Sýrie.

Libye a Sýrie mají jeden společný jmenovatel. Režimy těchto zemí si vysloužily nenávist konzervativních arabských režimů, a značná produkce ropy byla v očích arabských konkurentů pro Kaddáfího ještě přitěžující okolností.

Západní velmoci tedy mají hlavní odpovědnost za chaos v Libyi, který umožnil, že se na pobřeží této země soustředily statisíce uprchlíků zoufale se snažících dostat do Evropy. Neschopnost britských, francouzských a amerických politických elit odhadnout budoucí vývoj byla a je naprosto udivující.

Případ Sýrie je dalším smutným příkladem neschopnosti západních elit předvídat. Již více než čtyři roky čelí Asadův sekulární režim vcelku úspěšně snaze o svou likvidaci. Asad je spojencem Ruska a Íránu, což v geopolitické hře překáží plánům Západu, Izraele i některých konzervativních arabských států. Nezapomínejme však ani na neoosmanské sny Turecka.

Nejprve vzaly. Záhy po zahájení bojů v Sýrii, za své turecké sny, které vycházely z bludné představy, že moc po Asadovi rychle převezme Muslimské bratrstvo, jehož se prezident Erdogan  cítí být patronem. Tato organizace však byla za občanské války v Sýrii prakticky zcela zničena.

Po třech letech války se zdálo, že situaci v Sýrii má plně pod kontrolou B. Asad, který byl loni v červnu triumfálně opět zvolen prezidentem. Pak se však na scéně náhle objevil Islámský stát (IS).

Zdá se, že iniciační impuls a počáteční finanční a materiální injekci poskytly IS některé konzervativní arabské státy. Vypadá to, že tato rozhodnutí nevzešla od mocností Západu. IS se ovšem v Iráku zmocnil coby válečné kořisti nejmodernější výzbroje irácké armády. Té sice nechyběla skvělá výzbroj, moderní vybavení a prvotřídní výcvik zajištěný Američany, ale zato postrádala chuť bojovat. Peníze na provoz získal IS vykradením iráckých bank, z prodeje ukradené syrské ropy (zřejmě přes Turecko) i „zdaňováním“ (tedy přesněji okrádáním) podnikatelských struktur na územích, jež ovládá.

IS vybojoval významnou část území Iráku, ale zatím se pohybuje vlastně jen na území obývaném sunnitskými muslimy. Je otázka, zda má vůbec v Iráku v plánu pronikat na šíitská území. V Sýrii IS vlastně všechna města, která obsadil – s výjimkou Palmýry – vybojoval na protiasadovské sekulární opozici. Sekulární opozice proti Asadovi sponzorovaná Američany, Tureckem a dalšími zeměmi, svou vojenskou neschopností ještě usnadnila úspěchy Islámského státu

B. Asad viditelně zkracuje frontu, stahuje svou armádu do nejlidnatějších oblastí země. Ostatně z Palmýry jeho lidé dokázali včas organizovaně odtransportovat do bezpečí, mimo dosah IS, stovky antických soch. To bylo moudré a správné. Západní svět bude nyní prolévat krokodýlí slzy nad ničením antických artefaktů v Palmýře islámským státem a jaksi přehlížet organizovanou akci baasistického režimu směřující k záchraně jiných památek.

Letecké útoky koalice vedené Američany na IS mají v Sýrii jen omezený účinek a jsou prováděny výběrově. Pouští obklopující Palmýru vedou silnice, po kterých k městu musely směřovat z daleka viditelné vojenské kolony IS. Vkrádá se tak otázka, zda nebyly vidět? Proč tedy vlastně nebyly vojenské kolony IS zničeny „leteckou koalicí“?

Řada zahraničních i českých komentátorů přitom přímo jásá nad – údajně se blížícím – pádem B. Asada. Proč ta nenávist, která znemožňuje střízlivé hodnocení situace a hledání realistických vývhodisek? Asad byl za čtyři roky války o Sýrii v nesnadné situaci již nejméně dvakrát. Přežil. Pokud ovšem jeho baasistický režim skutečně padne, vznikne přechodně mocenské vakuum, které mohou vyplnit jen islamisté z IS nebo z fronty An-Nusra (syrská větev Al-Kajdy). Blouznění Američanů o potenciálu syrské „umírněné“ opozice je další z chyb, kterých se po dobu syrského konfliktu americká administrativa dopustila a dopouští.

Pak teprve – tedy po případném pádu Asada – by došlo ke skutečnému infernu. Na útěk ze země před jistou smrtí by se dali křesťané, alávité, exponenti strany Baas – prostě několik milionů lidí. Asad stále ještě kontroluje území s 12–15 miliony obyvatel Sýrie, kteří s ním více nebo méně spojují svůj osud.

Západ by měl konečně začít vnímat realitu. Měl by, jak říká L. Zaorálek, řešit příčiny imigrace do Evropy na místě, kde problém vznikl. Ale v první řadě by tyto problémy neměl sám vytvářet.

V Sýrii má Západ na výběr. Buďto se skřípěním zubů podpoří Asada, třeba s dohodnutými politickými koncesemi pro syrskou sekulární opozici (a její účast ve vládě), anebo otevře dveře do Damašku, Latákie a na středomořské pobřeží Islámskému státu. Vítězství IS bude ovšem doprovázeno nevídanou krvavou lázní a miliony nezastavitelných uprchlíků valících se na všechny strany s konečnou stanicí v Evropě.

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.
Klíčová slova: analýza

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

josefmikov

"Pokud Západ nebude v Sýrii oslabovat režim B. Adada, nemusí k vítězství IS dojít a nemusí dojít ani k pohybu milionů lidí ze Sýrie. Je ovšem Západ realistické politiky vůči Sýrii schopen?"

nepochybne. ale to je realisticka politika, zalezi prece na tom, ceho ma  byt dosazeno.

"Jen naivka si přitom mohl myslet, že po pádu Kaddáfího bude v této zemi nastolena demokracie, věčný mír a prosperita."

on si to nekdo myslel? nekdo z tech , kteri rozhoduji?

Pavel Jan

IS je náhradní řešení, jak odstranit B. Asada. To bylo patrné i z velké vlažnosti deklarovaného boje SSA proti IS. SSA se ocitly v nepříjemné situaci. Pod tlakem světové veřejnosti měly předvést jak zničí to, co zničit vlastně nechtěly. Naopak potřebují aby IS za ně vykonal špinavou práci. Ne nadarmo do něj investovaly.

jiri-paroubek

Můj názor je, pane Štingle, v článku vysloven jasně. Pokud Západ nebude v Sýrii oslabovat režim B. Adada, nemusí k vítězství IS dojít a nemusí dojít ani k pohybu milionů lidí ze Sýrie. Je ovšem Západ realistické politiky vůči Sýrii schopen? Je schopen napříkald ovlivnit konzervativní arabské státy a Turecko, aby již islamisty nepodporovaly?

Pokud Západ nechá Asada nad IS vyhrát, nebudeme zde v Evropě mít miliony uprchlíků. Pokud vyhrade IS, nikdo uprchlíky (miliony uprchlíků) neudrží.

Vladimír Štingl

Pane Paroubku, tak jaký je vlastně Váš názor na "konečné řešení...."? Budeme si "skladovat" uprchlíky v rámci tzv. "humanity a lidskosti" mj. na území ČR, nebo je JEDINÉ MOŽNÉ ŘEŠENÍ TAM, KDE TO klika zfašizovaných agresivních mutantů zdevastovala? Domnívám se, že to "jediné řešení" z těch zparchantělých ignorantů NIKDO NENAVRHNE a s absolutním "klidem" budou směrovat "těch pár stovek", nyní u Vás už milióny zoufalých lidí - uprchlíků - do Evropy, potažmo i ČR.....

"Geniální" až do okamžiku, kdy se budeme my stěhovat do Afriky..... Jen tak mimochodem, v dějinách lidstva šly "zastavit i jiné" akce, takže, když se ptáte PROČ nejsou napadány vojenské kolony IS (kde se vzaly, kdo to organizuje, kdo je vyzbrojuje, kdo je platí, když IS dává doslova na pr.... i tzv. civilizovaným "armádám" - logisticky řízenými zámořskými barbary a vrahy.....?).

Hraje se hra a stále se přitvrzuje. ALE ZÁSADNĚ NA NÁŠ ÚČET A PROTI NÁM. Ale naštěstí vše má svůj začátek i svůj konec.

Za 25 let si místní politická sebranka neporadila a nevyřešila otázku cikánského etnika a stále rostoucího počtu "vyděděnců", nedala jim ani sebemenší šanci, REÁLNOU MOŽNOST a jen je na úkor řadových občanů "balzamuje" do stále horšího stavu...... Bohužel to souvisí  nejen se zaměstnaností, vzdělaností, ale i rovným a spravedlivým vynucováním práva..... Ale nevím jakého, protože jak řekla jedna "realistická a geniální představitelka spravedlnosti" - k soudu se nechodí pro spravedlnost, ale pro rozsudek......

A tak bych uvítal, kdybyste ve smyslu předchozí věty nevynášel "soudy" jak mají občané ČR přijímat "uprchlíky"... a ještě navíc po rozhodování, které má znaky diktátu v dimenzích "protektorátu B.... u.....M".... Nemusíte přece "být v hlavním proudu" - dle Vašich slov..... Ale faktem je též, že názor je někdy též "názor".....