Jestliže má být trestní sankce za korupci účinná, je třeba razantně sáhnout zločincům na majetek

obrazek
12.9.2012 08:26
Neustále čteme či slýcháme prohlášení různých politiků o tom, že bojují, nebo hodlají bojovat s korupcí, ale když pak můžeme sledovat konkrétní kauzy, které se odhalených a v některých výjimečných případech poté i souzených případů týkají, nestačíme se divit.

Když se poté můžeme seznámit s detaily některých případů, skoro to vypadá tak, že snad řada lidí jde do politiky právě proto, aby se tam mohla lehce obohatit, resp. aby ten jejich podpis něco znamenal a poté v různých odpovědných funkcích i „inkasoval“.

Základní problém je v tom, že řada politiků je dosazována do funkcí, na které nemají takřka žádnou kvalifikaci, oboru, který mají řídit nerozumí a místo toho, aby měli potřebnou odbornost alespoň jejich náměstci, jsou to vlastně politici rovněž. Jestliže si pak i tito náměstci dosazují postupně do funkcí příslušných ředitelů odborů také „svoje lidi“, nerozumí vlastně řízenému oboru, mimo těch nejníže postavených úředníků, takřka nikdo. A to je jedna příčina možného korupčního prostředí. Příkladů je i v našich sdělovacích prostředcích celá řada.

Druhou příčinou záměrného vytváření korupčního prostředí je pak skutečnost, že mateřské politické strany, které nominují politiky do vrcholných funkcí, potřebují na svůj chod stále více a více peněz a buď přímo či nepřímo nutí nominované funkcionáře k jejich získávání, často i pod hrozbou výměny konkrétního ministra nebo jiného funkcionáře, který tyto úplatkářské praktiky dostatečně nechápe, či se do nich nechce sám zapojit a tudíž své mateřské straně, za svoji vysokou nominaci, nic nevrací. I těchto případů je v tisku, rozhlase i v televizi mnoho.

Když pak někteří, i ti původně slušní politici, zvažují „pro“ i „proti“ a vidí, že zhruba 90 procent úplatkářských případů není nikdy odhaleno, neboť trestný je nejen ten, kdo si o úplatek řekne či jej převezme, ale i ten, kdo uplácel, a chtějí si udržet lukrativní a dobře placené funkce na výsluní, většinou se do úplatkářského koloběhu dříve či později zapojí a následně se snaží o to, aby případ nebyl nikdy odhalen. Pokud je případ odhalen, snaží se zabránit tomu, aby nebyl důsledně vyšetřen, a je-li i přesto důsledně vyšetřen, aby nebyl odsouzen, aby byl odložen, po česku „vyšuměl“ či vyzněl do ztracena. Nevyzní-li pak případ do ztracena, řada zasvěcených dělá vše pro to, aby uložený trest byl co nejnižší, aby se předmětné peníze nikdy nenašly a aby si je ostatní aktéři (spolupachatelé, organizátoři, návodci, pomocníci a jiná pakáž), kteří nebyli prozrazeni, mohli užívat, případně finančně podporovat odsouzeného a jeho rodinu. Takže zde, po dvaadvaceti letech demokracie po česku, máme vlastně vybudovaný celý důmyslný systém, do kterého jsou bohužel zataženy i některá státní zastupitelství a některé soudy, které zločincům v nejvyšších funkcích a jejich přisluhovačům, zaručuje takřka beztrestnost.

Kdyby tomu tak nebylo, dávno by byly vyšetřeny všechny korupční případy nákupu vojenské techniky, prodeje lukrativních podniků, jejich očividné tunelování a další a další zločinné kauzy, které doslova a do písmene ožebračují celý český národ a nikdy bychom se nemohli v tisku dočíst, že ženě, která si sama prodloužila neschopenku o dva dny, hrozí tři roky odnětí svobody, zatímco pan senátor a bývalý starosta A. N. (ODS) dostal dvouletý podmíněný trest a pětimilionovou pokutu za přijetí úplatku ve výši přes 40 milionů korun. Zajímalo vůbec při vynášení rozsudku soud, kde je oněch 40 milionů korun z úplatku a když z nich pan senátor zaplatí pokutu 5 milionů a zbyde mu ještě více než 35 milionů, že vlastně nejde o žádný trest, ale o velmi výnosný obchod, který onoho pana senátora a celou jeho rodinu zabezpečil do konce života jeho vnoučat? A naskýtá se oprávněná otázka, proč vlastně soud takto rozhodl a kolik to stálo? Vskutku podivné praktiky, které však očividně nikoho nevzrušují. Ve statistice trestné činnosti jde o jeden případ, o jednu čárku, a když pak „chytíme“ nějakého pitomce, který majíce hlad, protože tato slavná demokracie mu vzala práci, „něco“ odcizil, máme stejnou čárku do statistiky a zřejmě i stejný podmíněný trest.

A poučení? Chceme-li, aby tomu tak nebylo, aby k případům úplatkářství nedocházelo, a když už k nim dojde, aby tyto případy byly náležitě odhaleny a potrestány, je třeba precizovat platné zákony, zejména trestní zákon a trestní řád, podstatně zpřísnit trestní sankce a tak zajistit, aby se trestná činnost přestala skutečně vyplácet. A to bude jedině tehdy, jestliže sáhneme zločincům na jejich majetek, ale nejen na ten, který získali trestnou činností, ale i na jejich původní majetek, což je jediná účinná metoda, která spolehlivě zaručí to, že se zločin přestane zločincům vyplácet a uložené a zveřejněné tresty mohou mít i preventivní a výchovný účinek na ostatní, kteří by snad o podobné formě zbohatnutí uvažovali.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

klokan

   Tak jako na Balkáně se stala zločineckou enklávou tak zvaná nezávislá republika Kosovo, na jejímž území úspěšně probíhá, respektive probíhalo, zejména nelegální obchodování s drogami a lidskými orgány, privitaziční postupy řeznice madam M. Albrightové, raději ani nekomentuji,  tak si i z vývojových tendencí  můžeme dovodit, že vlastně zločineckou enklávou ve střední Evropě, se stává  totálně zkorumpovaná ČR. Současná vládnoucí garnitura připomíná ony pověstné zběsilce, pobíhající kolem proděravělé nádoby s vodou. Nepodařilo se jim zaplátovat korupční díry, jimiž proudí  peníze do nepříslušných kapes a v průběhu času  se zvětšily například otvory, kterými do kapes zločinců,  plynou příjmy z nestoudného obchodování s lidským zdravím. Nyní například stranou pozornosti vládě poplatných médií, která nyní pějí chvalozpěvy na razantní postupy, vůči nelegálním paličům, zůstávají  jaksi stranou daňové úniky, proudící  stále děravou  nadstandartovou legislativou, rovněž stále cedníkovou legislativou ohledně obchodování s pohonnými hmotami, vždyť se  se zde nepančuje toliko konzumační  líh. Nastolená v ČR mafiánská odnož neoliberálního kapitalismu, evidentně musela  systémově selhat. V článku pana Němce pojednávaná nutnost zpřísnění sankcí za pachání hospodářské trestné  činnosti se skutečně jeví  jako nanejvýš potřebná. Stejně potřebný se však jeví i celý komplex opatření, které by zamezily další mafianizaci v Čezké kotlině. Jednalo by se například o zajištění skutečné nezávislosti policie a justice na vládních maňáscích a jejich  capo de tutti hybatelích. Ostatně si myslím, že pan Němec má již komplex těchto účinných opatření v konceptu.

Vladimír Štingl

Pane Němec, dobrý večer. Nelze než jednoznačně souhlasit. A epilog Vašeho blogu je naprosto dokonalý a jednoznačný. Dovolte jedno doplnění. Na majetek bych nesahal, ale neodvolatelně zabavoval a to až do II. kolena - vč. majetku manželek, milenek a všech dětí s odpovídající DNA ....

Důvod? Když začíná hon na nezletilé děti "obyčejných" zoufalců z davu, které mají platit dluhy svých rodičů - viz neuvěřitelné zvěrstvo exekucí vůči nezletilým pozůstalým - tak doufám, že politici budou za svá zvěrstva, zlodějny a podvody odpovídat stejně - dluhy za ně budou platit třeba jejich vnuci.... Ale takovému Kalouskovi, Drábkovi a spol. by to stejně asi bylo fuk...

Velice podnětný blog. Ale budí nadměrnou tvorbu adrenalínu. Příjemný zbytek večera. Zdravím Vás.