Jiří Paroubek: Nenávist ani lži nejsou program!

obrazek
28.2.2012 11:06
Minulý týden jsem si přečetl na jednom ze serverů vyjádření 1. místopředsedy ČSSD M. Haška, že prý to, co říkám k prezidentské volbě, je poznamenáno mou nenávistí k sociální demokracii. Prý tato má údajná nenávist plyne z mých zmařených prezidentských ambicí a zejména z údajného úplného propadáku strany národních socialistů, kterou jsem v závěru minulého roku založil.

Poté, co jsem odešel zcela dobrovolně a z vlastního rozhodnutí z vedení ČSSD, jsem už od mých bývalých kolegů ve vedení této strany nečekal vůbec nic. Je to společenství naprosto predátorsky se chovajících jedinců a myslím, že postačí, když s nimi udělá – pokud jde o konkrétní podporu při prezidentské volbě – zkušenost jiný bývalý úspěšný premiér a předseda ČSSD, M. Zeman. Já podobné ambice jako on v prezidentské volbě nemám. Ostatně ani tomu, co mně s vážnou tváří soc. dem. predátoři před mým odchodem z této strany nabízeli, tedy dělat v roce 2014 lídra této strany ve volbách do Evropského parlamentu, jsem nebral vůbec vážně. Nehledám v politice trafiky a kromě toho jsem svým bývalým kolegům z vedení již nevěřil ani vlastní pozdravení. Myslím, že i občané, kteří tuto stranu chtějí volit, by se měli ptát, jestli je v ní vše v pořádku, když její bývalí úspěšní (jak to o mě řekl sám M. Hašek) lídři odcházejí a jsou ještě předtím ostouzeni a po odchodu také.

Pokud jde o národní socialisty, M. Hašek jen ukazuje, že přání je u něj otcem myšlenky. Je to ostatně projekt, jehož podpora nemá kulminovat po několika týdnech od jeho vzniku, ale za dva a čtvrt roku v termínu řádných voleb do sněmovny. Ostatně, pokud je to tak lichý projekt, jak M. Hašek říká, proč se jím vůbec ještě zabývá? Proč se jím tak intenzivně zabývají jeho lidé – piáristka Mrencová anebo známé profláknuté duo Houska – Vaňhová v Ústeckém kraji?

Ze sociální demokracie jsem odešel, protože jsem neviděl již žádný prostor pro politiku, kterou jsem roky dělal a díky které se mi podařilo dostat sociální demokracii z pozice vysmívané strany (duben 2005) do pozice nejsilnější strany v zemi. Uvedu jen tři příklady postupu této strany v závažném rozporu s jejím programem z poslední doby:

  • přestože má ČSSD ve svém programu deklarovánu všestrannou (tedy i finanční) podporu sportu, tak její senátoři před Vánocemi změnili zákon o loteriích a sázkových hrách a spolu s ministrem financí Kalouskem připravili sport nejméně o 1,2 mld. Kč. Nejméně proto, že nakládání s dalšími 800 mil. Kč z výnosu ze sázkových her a kasin spravuje nyní ministerstvo financí a nic nenasvědčuje tomu, že z těchto peněz sportovci uvidí nějaké větší sumy;
  • pokud jde o slovní pyrotechniku vůči zákonu o církevních restitucích, pak musím konstatovat, že ČSSD vyčerpala celý arzenál zbraní a celou škálu útoků. Ale mou výzvu, aby se zavázala, že po svém nástupu do vlády sníží výši každoročně po následujících třicet let ze státního rozpočtu církvím českým státem vyplácených reparací (ty se budou souhrnně blížit 100 miliardám), na úroveň vycházející z reálných možností země, B. Sobotka vůbec nereagoval. Předáci ČSSD tak verbálně sice na nepopulární církevní restituce útočí, v zákulisí však katolické preláty ujišťují, že ponechají po volbách všechno beze změny. To je vrcholné pokrytectví a cynismus;
  • a třetím momentem, který mě šokuje, je postoj ČSSD k zákonu o ovzduší. Při projednávání tohoto zákona ve sněmovně jsem navrhoval v jasném pozměňovacím návrhu pokračování dosavadní praxe poplatků za znečištění ovzduší. Dosavadní zákon umožňuje zpoplatnit vypuštění exhalací průmyslových závodů do ovzduší. Zákon o ovzduší, který pomohla před třemi týdny svými hlasy schválit ČSSD (vč. jejího předsedy B. Sobotky), znamená však zrušení těchto poplatků od roku 2015, resp. v plném rozsahu od roku 2021. Největší problémy s kvalitou ovzduší mají pravidelně Moravskoslezský a Ústecký kraj, tedy kraje, v nichž ČSSD byla v posledních volbách do sněmovny nejúspěšnější. Chce snad ČSSD „odměnit“ voliče těchto krajů za svou podporu zhoršujícím se ovzduším? Zákon o ovzduší bez sankcí je jen papírový tygr a ve svém důsledku povede ke zhoršení ovzduší během několika let. Teď bude ČSSD v senátu a možná i ve sněmovně pokrytecky předstírat, že se jen zmýlila a že chce věc změnit…

Musím říci, že pokud kritizuji (a často velmi ostře) vládní koalici za její přehmaty, nikdo mě z jejích řad neobviňuje z nízké osobní motivace. M. Hašek a další lidé ze sociální demokracie se budou muset smířit s tím, že budu kritizovat také sociální demokracii. Zejména v těch záležitostech, ve kterých se tato strana odklání významně od svého programu nebo od zásad zdravého rozumu. Je to úplně normální. Je to pro mě dnes konkurenční strana. Jejich argument o mé nenávisti vůči nim je asi tak stejně pravdivý, jako mé údajné spojení s kmotry ODS, o němž blábolili sociální demokraté ještě před pár týdny. A jež se pochopitelně neprokázalo.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.
Klíčová slova: ČSSD

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Vladimír Štingl

Díky za tu "brzdu" v podobě Vašeho komentáře - byla - je zajímavá a tak jsem obratem reagoval. Jinak, nemám co bych k Vašemu doplnění dodal. Pouze to, že jsem identického názoru. Bez osobnosti Vůdce, a nemyslím to pejorativně, který má charisma a přímé vystupování, s razantním a přitom kultivovaným projevem nebude žádna "strana" stravitelná.

Ještě mimo téma. Jedna věc, kterou v politických projevech, vyhlášení, proklamacích atd. postrádám je přímé oslovení lidí z tzv. "ulice", a neváhal bych "nadhazovat jim míček na smeč" - tam, kde je jasné, že mám řešení. Nic takového se zde neděje. Všichni a stále mají otevřená úniková vrátka, vrata, aby vždy mohli "zakličkovat". Skutečnou výjimkou, a osobně jsem přesvědčený, že to bylo unáhlené, byla rezignace Jiřího Paroubka po VYHRANÝCH VOLBÁCH. A v čem byl problém..??? Je to naprosto jednoznačné, ale na tyto stránky to nepatří. Takže jsem udělal další kávu a jdu v pohodě opět za prací. Večer juknu, zda opět "nezaštěbetáme". Mějte se.

Martin Konečný

Dobrý den, pane Štingl, mrzí mě, že jsem Vás tak přibrzdil :-))). Chtěl jsem jen poukázat na to, že dnešní politická elita a pojmu to průřezem všemi vládními stranami je opravdu elita. Politika totiž nejde dělat bez silné osobnosti v čele. Nemusíme k němu vzhlížet jako veverky na Guru. Nemusíme s ním ani souhlasit. Ale musíme si ho vážit jako osobnosti i když s jinými idejemi a viděním světa. Bohužel v dnešní vládě si není koho vážit, protože osobnosti jaksi nejsou. Mám dojem, že tato vláda je sestavena z kluků co si  zbyli. Tohle přeci není elita národa. Chci mít prostě premiéra a ministry co mají alespoň malé kuličky. :-)))) Ona i ta opozice ČSSD nemůže být kdovíjaká, jestliže vládne Sobotka, Hašek. Tam mi ty kuličky taky chybí :-)))

 

Vladimír Štingl

Pane Konečný, dobrý den. Už jsem mizel za užitečnou činností, ale Váš komentář mě vyděsil. Čtyři roky vydržet, nic víc??? To je pro mne zdrcující a zničující jen pomyšlení, natož v tom žít.... Naštěstí je to o trošičku méně.... Zcela určitě máte pravdu, že ti vyjmenovaní kašpaři nejsou schopni koordinovat ani činnost svého fyzična s duševnem, natož s někým druhým. Ale pud sebezáchovy, žrádla - to už Pavlov vysvětlil, pokud si pamatuji ze školních lavic. To přece nelze opustit, pokud je od "mističek" nevykopeme. A mezi "svoloč" patří, BOHUŽEL, i celá řada rádoby sociáldemokratů.... Nemá cenu jmenovat, protože se rozviřuje bláto na vlastním hřišti... Ale ti musí také jít a volby jakékoliv význam mají, mít budou, ale za podmínek, které snad také někdy dokážeme nastavit.

Takže, díky, pane Konečný, protože jste mi promluvil z duše. Zdravím

Martin Konečný

Pane Filipe, myslím, že opravdu mohla popletená babička chtít složenku zaplatit. Samozřejmě ji na poště nevzali.

Nevím jestli není populismus, věřit tomu, že pravice se nějakým způsobem spojila, myslím, že naopak.  Pravice, bohužel nemá osobnosti, které by byly schopné jednotlivé strany profilovat. Nezlobte se na mne, ale chcete mi snad tvrdit, že pan John, Nečas, či Schwarzenberg jsou nějací tahouni a draci. Jeden doma po jednání usne a u dalších dvou mám pocit, že brečí doma ženě na ramenou, že mu tam ubližují. Stejně je to i s panem Sobotkou. Pak se nedivím, že působí na některé, kteří toto neprohlédli, jako spojenci. Uvidíte před volbami čeho se dočkáme. Prostě jen chtějí čtyři roky vydržet, nic víc.

A nevím jak jste došel k závěru, že krajské volby jsou pro voliče o ničem. V Ústeckém kraji rozhodně ne.  

pudlikmaxik

Pane Paroubku, příp. další -  ČLOVĚK - OBČAN JE NA PRVNÍM MÍSTĚ - TO JE MOJE ŽIVOTNÍ KRÉDO.  PAK DLOUHO NIC ..... a pak to další....

Nemám samozřejmě nic proti kritice toho špatného v ČSSD, ale můj příspěvek je OBECNÉHO a širokého charakteru a už vůbec nic neříkám o držení úst.....A když jsme u té kritiky volebních programů - osobně bych se zaměřil na programy vládnoucích partají a to bych jim "mlátil o ústa" v médiích den co den........"když ptáčka (voliče) lapali, pěkně mu zpívali".....a místo toho prosazují něco jiného.

Osobně jsem toho názoru, že rozdrobování politické levice nepřispěje ničemu dobrému. Naopak - Kalouskové a Nečasové se vnitřně uspokojují a říkají si, "konečně se nám podařilo tu levici zašlapat a rozdrolit............"

Proto si myslím, že hlavní úsilí by mělo být proti opačné straně politického spektra, proti asociálům a arogantům z TOP 09, ODS či iných. Tam bych nasměroval "hlavní směr útoku". Jenže to bych dělal až v případě VOLEB, které budou skutečně rozhodovat o dalším směrování státu, a nikoliv již nyní......Krajské volby jsou pro občany o ničem.....budou jen určitým "barometrem", zda-li malé či nové vzniklé partaje se uchytí a zda-li budou volitelné při velkých volbách.

 Ještě dodám pro p. Kulíka - budete se divit, ale v podstatě s vámi souhlasím.

Hezký den všem, jaro je na cestě.....

Martin Konečný

Problém ČSSD je ten, že nemá silně vyprofilované osobnosti v jejím vedení. Je to problém i dnešní ODS a to je prapůvod dnešní politické situace. Kde jsou doby kdy ČSSD vedl Miloš Zeman, Jiří Paroubek. Nejistota, kterou vedení ČSSD dnes předvádí je směšná. Dělat politiku a nebýt si jistý zda zítra svůj dnešní postoj nezměním se prostě nedá. A není li si jisto vedení ČSSD samo sebou, není si ani jisté postoji, které má v politice prosazovat.

rku

Pane Paroubku,

už se těším jak se po volbách které vyhraje levice a LEV 21 se dostane do parlamentu a uzavře koalici s ČSSD, budete s Haškem, Škromachem  a Sobotkou držet kolem ramen a David bube zpívat "Jsme jeden Tým" Jen nevím jakou budete mít šálu.

rku

Pane Filipe,

ani nejpopletejnější babička nebo dědeček nemohli složenku zaplatit, na žádné poště by ji nevzali.

Vladimír Štingl

Dobrý den. S panem Filipem lze jednoznačně souhlasit, že bez vnější, alespoň formální jednoty na levé straně politického spektra, pokud tam skutečně ještě nějaká strana zůstala, není  reálné zamést s "odpovědnými pravicovými zrádci - promiňte, vládci". ČSSD vyhrála pod Vaším vedením volby a jenom díky perfektnímu scénáři a přeskupení na pravé straně - vznik "topinek" a "veverek" - naivitě určité části voličů to dopadlo de facto porážkou, protože ČSSD nebyla schopna ani s tichou podporou KSČM sestavit vládu. Ale to je obecně známé. Jak jsou některé věci relativní, až tragikomické.....

K tomu podstatnému a to je, že máte pravdu i Vy, jelikož nelze mlčet k tomu, co předvádí ČSSD po Vašem odchodu a ještě ti, co na Vás při vynořování ČSSD z vody v r. 2005 byli přisátí jako pijavice a hujeři na Vás útočí. Proto má ČSSD stále stejné preference, přestože situace "na ulici" je za hranou "rozhořčení" nebo "studentského neklidu". Pane Paroubku, nedovolil bych si radit Vám, nebo komukoliv, tak chytrý ani zkušený nejsem. Jen si někdy říkám, zda taková individua jako je Hašek, naprostá většina novinářských jidášů stojí za úsilí a hlavně čas, který jim věnujete. Chápu samozřejmě proč, ale převažující část "ulice" to vůbec nezajímá. Nahodil jsem obdobným způsobem jako pan Filip zde téma "jednoty" téma "exekuce" v komentáři k blogu pana Maška, aniž bych zaznamenal reakci - ne pro osobní ješitnost, ale je to téma, na které lidé slyší a nikdo se jich razantně nezastane, nikdo se neujal razantním způsobem možností útoku proti důchodové, daňové, zdravotní, sociální atd. "deformě", proti absurdnímu vracení majetku a platbě výpalného církvím - mj. stanovisko NS-LEV je jasné, ale této zemi a občanům to nepomůže a valná část to bere jako loupež za bílého dne.

To  pouze ve zkratce. Každopádně, s prominutím, držet hubu a krok asi zúčastnění na VaVě vesměs znají jako složku modelu  pro vládnutí nejen z minulosti, ale i dnešní doby....  Na VaVě si sice můžeme ulevovat do aleluja, ale nemáme příliš dalších možností nad úroveň názorové diskuze... Doba a stav této země vyžadují okamžitou a maximálně tvrdou kritiku nejen bezohledných darebáků vpravo, ale toho co předvádí valná většina "hošanů" z ČSSD, a Hašek je jedním z největších protagonistů levicové "bídy" současnosti... A to nejen jako politik, ale hlavně jako člověk. Zdravím.

jiri-paroubek

Nechápu, proč bych neměl kritizovat to, když ČSSD evidentně neplní svůj program. Jednota nespočívá v držení úst a v přehlížení chyb levicových stran a tedy ve lhaní voličům.

Co jiného by to bylo nežli lhaní, kdybych neupozornil veřejnost, že ČSSD kašle na volební sliby, které občanům před volbami dala. Ostatně, často jsem tyto programové cíle formulovaĺ, tak je znám. Např. v církevních restitucích, v oblasti životního prostředí, ale také v oblasti sportu. To by pak ČSSD byla vlastně jen soft formou pravice.

Národní socialisté budou stále připomínat sociálním demokratům další a další programové cíle, které by snad ČSSD chtěla opustit (nebezpečné kaly v Ústeckém kraji, pronájmy krajských nemocnic soukromým firmám atd.).

pudlikmaxik

Jsem toho názoru, že pokud chce levice vyhrát volby, nemůže se neustále napadat - mám tím na mysli různé půtky mezi ČSSD, Lev21, Zemanovci apod. Víte - česká pravice dlouhou dobu se také handrkovala a napadala, až najednou pochopila v letech 2009-2010, že se nesměj napadat - a proto nakonec i vyhrála, byť mnoho voličů podvedla svými programy - nezvyšovat DpH, nezvyšovat daně , a hlavně kolosální Kalouskův podvod na důchodce se svými složenkami - víte kolik babiček, dědečků podlehlo tomu, že musejí něco zaplatit ?! Je nepochopitelné, že žádný soud toto neodsoudil jako vrcholnou podlost a podvod na občanech státu. Takže Jiří Paroubku-Bohuslave Sobotko-Miloši Zemane-možná i Vojtěchu Filipe či Jano Bobošíková - stmelte se a bojujte za skutečný demokratický a sociální stát, občané tohoto státu si to zaslouží po letech poroby a neustálého šikonování ze strany Rakousko-Uherska, kapitalismu volné Masarykovské soutěže, ze strany fašismu, a socialismu (v tom hlavně Gottwaldův režim) a opět ze strany arogantního, asociálního, fízlokratického kapitalismu, jehož vládní deformy mají možná znaky genocidy obyvatelstva.