Jiří Müller již žádný článek nenapíše

obrazek
22.2.2012 10:42
Prakticky celou dobu, co vycházel měsíčník Trend, se na jeho stránkách čtenáři setkávali s články publicisty Jiřího Müllera. Při veškerém respektu ke všem dalším autorům je třeba přiznat, že patřily k těm nejzajímavějším a čtenáři nejvíce oceňovaným. Dlužno podotknout, že oprávněně. Kolega Müller v nich uplatňoval svůj mimořádný přehled v zahraničně-politických otázkách, které byly celá léta jeho doménou.

Po druhé světové válce jako novinář začínal v Československém rozhlasu. Brzy ovšem spojil svůj novinářský talent s vydavatelstvím národních socialistů Melantrich. Sám mnohokrát připomínal, jakou školou mu bylo tehdejší působení v týdeníku Svobodný zítřek. Vůbec při tom nerozlišoval mezi vlastní novinářskou prací a takovými redakčními úkoly, jako bylo přinášet články od Edvarda Beneše, který v týdeníku pod jiným jménem publikoval. Už v Zítřku sice směřoval k zahraniční tématice, ale až v dalších letech v redakci Svobodného slova Jiří Müller v zahraničně-politické rubrice mohl uplatnit svůj největší zájem. Třeba ovšem také připomenout, že výbornou znalost zejména angličtiny a francouzštiny.

V druhé polovině padesátých let ovšem na Melantrich a Svobodné slovo dopadlo kladivo tehdejší moci a kolega Müller patřil mezi ty, kteří byli z redakce odejiti. Na několik let potom našel uplatnění ve výstavnictví. Později, když začaly tát ledy tuhého komunistického režimu, se vrátil k novinářské práci a nastoupil do Československé tiskové kanceláře. Nepatřil sice jako člen socialistické strany k vyvoleným, ale přece jen se dostal jako zpravodaj na kratší dobu do Velké Británie a až v osmdesátých letech na několik let do Alžíru.

Listopadové události 1989 zastihly Jiřího Müllera ovšem v ČTK opět v postavení, kdy stranická legitimace, ovšem ne socialistické strany, byla více než schopnosti. V nových časech se ale alespoň na nějakou dobu stal náměstkem generálního ředitele. Nicméně to již bylo v době důchodového věku.

Na konci devadesátých let Jiří Müller publikoval několik desítek článků, pro které zaslouží nemalou úctu. Navzdory „oficiální“ propagandě psal objektivně o vývoji na Balkáně a zejména v tehdejší Jugoslávii a provincii Kosovo. Tam se v roce 1998 i vypravil, aby na místě poznal skutečný stav věcí. A s touto znalostí se postavil proti agresi nespravedlivé agresi proti Bělehradu a bombardování Srbska silami NATO. Možná to byl důvod, také vedle kritiky přílišného eurohujerství, proč poté ztratil řadu publikačních možností.

Přesto každodenně usedal ke svému počítači a pročítal každý den několik desítek článků, pravda, někdy s neskrývaným zklamáním, že velice zajímavé a často fundamentální informace zahraničních médií se nedostávají k českému čtenáři. Nasbíraná fakta se tak snažil alespoň předat dál mezi přátele a známé jako typy k dalšímu využití.

V posledních měsících se Jiří Müller rozhodl využít nabídky Jiřího Paroubka, aby publikoval na stránkách portálu Vaše věc a tak navázal na dřívější spolupráci s měsíčníkem Trend. Začal připravovat sérii materiálů o válce v Afghánistánu a sbíral materiály o americkém systému protiraketové obrany. S politováním je ale třeba říct, že na rozvinutí tohoto záměru nedošlo a už nedojde. Jiří Müller totiž ve věku 89 let zemřel.

Jiří, díky nejen za ty články o Jugoslávii, díky za všechno.

 

Texty Jiřího Müllera pro Vaši věc naleznete ZDE.

stanislav-kliment
Výkonný redaktor dnes již neexistujícího časopisu Trend

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

kosina

Sice jsem pana Müllera neznal osobně, ale četl jsem několik jeho zajímavých článků. Čest jeho památce.