Jiří Paroubek: Co Václav Klaus ve svém projevu opomněl říci?

obrazek
2.1.2013 09:20
Poslední novoroční projev V. Klause, coby prezidenta republiky, byl zřejmě nejlidštějším a nejstřízlivějším z jeho deseti novoročních projevů. Snad poprvé za dobu svého prezidentství V. Klaus vystoupil s poselstvím majícím parametry státníka. Bylo by jistě velmi žádoucí, aby takto smířlivým tónem vystupoval také v předchozích deseti letech.

Prezident mluvil o nestabilní vládě a negativistické opozici. Opomněl pochopitelně říci, že před dva a půl rokem plně podpořil vládní program a základní politické cíle Nečasovy vlády. V. Klaus měl přitom dostatek informací o tom, kdo jsou a jaké zájmy reprezentují například Věci veřejné. Jeho politická zkušenost mu měla napovědět, jak jejich vládní angažmá poznamená českou politiku a politickou kulturu v zemi. V. Klaus také musel vědět, že uplatnění záměrů Nečasovy vlády přivede široké vrstvy občanů z nízkopříjmových a středních vrstev do tíživé sociální situace. 

Prezident prakticky vůbec ve svém projevu nezmínil morální marasmus a korupčnost, která gradovala v posledních letech, tedy za vlády strany, kterou před více než dvaceti lety vytvořil. Možná, že je to výrazem jeho úplné rezignace na řešení této skutečnosti. 

Pozitivní je určitě oznámení prezidenta Klause o částečné amnestii, čímž vlastně uzavřel toto téma pro populistické licitace prezidentských kandidátů v závěru prezidentské volební kampaně. Prezidentova výzva k návratu ke starým dobrým hodnotám a tradicím je povzdychnutím nad tím, co už dnes není a možná ani nebude.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

paysan

Celkově se novoroční projev prezidenta republiky kladně hodnotit nedá. Je plný pokryteckých vyjádření, některé jeho pasáže si přímo protiřečí. Nemíním ho zevrubně analyzovat. Proč taky. Každý si může a má udělat názor sám. Nejvíce mi vadila ta část, hlásající, že tak dobře, jak se máme nyní (asi se myslí za vlády pravice) jsme se nikdy neměli a kdo tak nesmýšlý je nějak divný a s demokracií to rozhodně dobře nemyslí. Naopak souhlasím s jeho kritikou kritiků parlamemntní demokracie. Nabízená řešení jsou velmi naivní. Nejde ani tak o to, že všechny strany tyto kroky posílají do zapomění, jako o to, že byť jsem pro přímou demokracii a vím, že i náhodný výběr občanů této země nemůže být s odpuštěním hloupější, než poslanci a senátoři dohromady (budou v průměru hloupí stejně), přesto si myslím, že by měl tento typ demokracie dál fungovat. Neznamená to, že není nutná korekce, zejména směrem k osobní a v některých případech i trestní odpovědnosti volených zástupců v parlamentních lavicích, či ve vládě.