Jiří Paroubek: Jan Švejnar a průzkumy

obrazek
13.9.2012 09:10
Jan Švejnar for president - Nejzajímavější zprávou posledních dvou dnů je ta, že se Jan Švejnar nezařadí do pelotonu prezidentských kandidátů. Je to škoda. Byl by to zřejmě nejlepší kandidát. Kvalifikovaný, kultivovaný člověk s mezinárodním rozhledem a skvělou akademickou dráhou na vynikající americké univerzitě. Byl by skvělým kandidátem středových a umírněných levicových voličů.

V pondělí jsem Janu Švejnarovi shodou okolností volal. Snažil jsem se mu vysvětlit, že by byl nejlepším nadstranickým kandidátem k jehož podpoře by se přidali kromě jiných i národní socialisté. Nabídl jsem mu, že mu národní socialisté v čase zbývajícím do krajských a senátních voleb na svých dobře navštěvovaných mítincích pomohou zajistit podpisy potřebné k podpoře jeho prezidentské kandidatury. V té době, kdy jsme spolu hovořili, byl zřejmě již rozhodnut. Teď už všechny další alternativy prezidentské volby jsou buď jen špatné anebo jen méně špatné.

Myslím, že pokud lidé jako je M. Komárek z MFD roní krokodýli slzy nad tím, že J. Švejnar nebude kandidovat, měli by sami zpytovat své svědomí. Právě vlivná média způsobila, že česká politika je v takovém úpadku, že je ve vleku vlivných podnikatelských skupin a na to J. Švejnar prostě nemá žaludek.

Kartel fandí velkým stranám

Celostátní průzkum SANEPu, zveřejněný včera, proběhl zcela bez zájmu českých médií. Národní socialisté v něm poprvé překročili hranici 4%. Dovoluji si tvrdit na základě této informace, že by ve volbách do sněmovny již dnes byli schopni se přehoupnout přes 5%. Ale je to zcela v rozporu s výsledky, jak je agentury pro výzkum veřejného mínění zveřejňují v jednotlivých krajích. V řadě z nich mají národní socialisté podporu dokonce pod 2%. K dokonalosti dnes celou věc dovedl STEM, kdy v průzkumu národním socialistům přisuzuje zisk "do jednoho procenta"... Není to podivné?

Spíše jde o to, že kartel výzkumných agentur, zejména STEM a SC&C (Factum je ještě navíc pod vlivem M. Šloufa), pracuje jaksi ve prospěch velkých stran a agilní média jejich čísla přeochotně a dennodenně opakují. Takže kartel tisk + agentury pro výzkum veřejného mínění se snaží formovat veřejné mínění a konečný volební výsledek. A pokud se objeví jiná informace, která je v rozporu s tím, co říká kartel, jako je ta z průzkumu SANEPu, tak je cynicky potlačena.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.
Klíčová slova: média, prezidentská volba

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Cituji z tohoto článku: "...člověk s mezinárodním rozhledem a skvělou akademickou dráhou na vynikající americké univerzitě...."

Nejsem stejného názoru na pana profesora s malým "p" - tj. běžného vysokoškolského učitele, kterým se říká pane profesore. A mám dvě řečnické otázky - tj. takové, na které se nečeká odpověď:

1/Proč jej tedy nevybrala ČSSD (nebo dokonce celá levice) jako svého kandidáta? Právě soc.dem. dobrými ekonomy zrovna neoplývá.

2/Proč člověk s takovýmto rozhledem a dlouhodobým pobytem v USA neavizoval blížící se finanční krizi?