Jiří Paroubek: Klimatická konference OSN

summit klima osn
25.9.2019 15:20
Situace v klimatu po celém světě je vážnější, nežli si zřejmě lidstvo a naprostá většina jeho politických představitelů dokáže představit. Většina politiků se cítí omezena časovým rozsahem svého mandátu, který vzniká z voleb. Jak to kdysi krásně řekla okouzlující milenka francouzského krále Ludvíka XV. madame Pompadour: „Po nás potopa“. Pokud soudný člověk čte noviny nebo dokonce odborněji pojatý tisk či jiná média, musí si připustit, že v oblasti životního prostředí existuje vážné nebezpečí, které skutečně ohrožuje budoucnost lidstva. Ne snad zrovna v této generaci, ale zcela nepochybně v těch následujících.

 A tak se čekalo na Klimatickou konferenci OSN, na kterou se do sídla OSN dostavili desítky šéfů vlád a hlav států, jako na něco, co může být mezníkem v boji proti změnám klimatu. Jako vždy očekávání bylo větší, nežli co mohla přinést realita. Někteří šéfové vlád či států se ale na konferenci nedostavili, a to právě představitelé řady  klíčových zemí.  A je tedy otázka, zda pro místo konání konference byla budova OSN v New Yorku tím nejsprávnějším místem. Za dané situace napjatých vztahů USA a Číny a USA a Ruska, nejvyšší  představitelé těchto států do New Yorku nepřiletěli. 

Zdá se, že nejrozumnějším hlasem na konferenci bylo vystoupení německé kancléřky Merkelové, která přislíbila jménem Německa navýšit příspěvek do Zeleného klimatického fondu OSN na boj proti změnám klimatu z původních  2 mld. eur na 4 mld. eur. A její vyjádření v poněkud menší míře následovali i představitelé Francie, Británie a některých dalších zemí. Ještě lepší  by ovšem bylo, kdyby například americký prezident Donald Trump a představitelé Západu sdělili světu, že pro příští rok namísto navýšení výdajů na zbrojení tyto výdaje například o 10% sníží a dají tak získané peníze k dispozici právě  Zelenému klimatickému fondu.

 Donald Trump ovšem nezklamal svým poněkud cynickým projevem ve stylu „America First!“. Je opravdu zvláštní, že tento projev oceňuje i řada rozumných lidí u nás.Patriotismus v jeho pojetí není totiž  ničím jiným. nežli sobectvím. A globalizace v jeho pojetí  není globalizací, ale jen jakýmsi  jiným vyjádřením  solidarity,  jež Trumpa dráždí. Prostě USA podle něho vidí jenom své zájmy. A svým spojencům umožní v rámci této své politiky jen utrácet velké objemy peněz na zbrojení.

A tak se pro řadu státníků stalo největším politikem na konferenci projev poněkud exaltované, ale idealistické ekologické aktivistky Gréty. Nemyslím, že je vkusné tuto šestnáctiletou dívku, která má samozřejmě  trému, pokud předstupuje před tak prestižní politické fórum, tak že se neubránila emocím, zlehčovat. Jsem ale přesvědčen, že Gréta slouží správné věci, i když asi ne vždy je ovlivňována těmi nejlepšími lidmi. Ale to se mladým idealistům, kteří jsou bez životních zkušeností prostě stává. Ve vyjádřeních řady politiků bylo vidět, jak mnoho je jejich svět praktické politiky vzdálen od vnímání potřeb  světa mladými lidmi. Na druhé straně má do jisté míry pravdu i prezident Zeman, když říká, že by studenti za potřebné ekologické změny měli manifestovat nejlépe ve svém volnu, tedy třeba v sobotu.

 

Jiří Paroubek

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Přestože se mi nelíbila emotivní a blouznivá výzva Grety Thunbergové, tak musím přiznat, že udělala svůj kus práce při zviditelňování problému vypouštění CO2 a souvisejícího nebo nesouvisejícího globálního oteplování. S údivem jsem sledoval, že se ji bojí i hlavy států a buď z přesvědčení nebo ze slušnosti ji respektují. Budu trochu drsný a připomenu středověkou dětskou křižáckou výpravu, která pravděpodobně skončila tak, že téměř všechny děti zahynuly nebo skončily v otroctví. Protože sama přiznala, že má černobílé vidění, tak si dovedu představit nemožnost rozumné diskuse s takovou celebritou.

Shodou okolností na ČT24 včera vystupoval meteorolog a klimatolog Žák a jeho výroky byly velmi opatrné. Ostatně dobře víme, že současné předpovědi počasí jsou vysoce pravděpodobné pouze na následujících osmačtyřicet hodin. Dnes hovořil jiný klimatolog Alexander Ač a ten upozornil na to, že pravděpodobně slábne Golfský proud a v řádu desítek až stovek let se můžeme dočkat citelného ochlazení. Dále mne zaujal výrok expertky, která v New Yorku prohlásila, že už jsme za bodem zlomu a ani razantní snížení emisí to nemůže změnit. Důležitá je také informace, že polovinu CO2 pohltí moře a oceány.

Pokud slyším, že 99% vědců něco tvrdí, tak mi automaticky naskočí 99% pro kandidáty Národní fronty. Věřím, že skoro všechna pozorování a měření jsou přesná a v souladu se stavem dnešního vědění, ale stále zůstává nekonečné množství nezodpovězených otázek. Nehostinné pustiny tady byly dávno před člověkem a naopak člověk svou činností zúrodňuje pouště, zakládá lesy, buduje rybníky, fontány, průplavy, to jenom namátkou a to jsou jevy, které evidentně působí pozitivně.  Nevěřím, že jsme už dnes schopni oddělit přirozené vlivy oteplování od těch, které způsobuje člověk. Všechny obavy jsou ve stádiu hypotéz a hypotetické problémy se většinou řeší obtížně nebo vůbec.

Ostatně tohle není první klimatická móda, kterou zažíváme. Jaksi nám časem zapomněli hlásit průběžný výsledek zápasu s ozónovou dírou. 

 

schlimbach

Co plyne z tohotro článku? Je to jako v té pohádce o chytré horákyni - ani obuta ani bosa ani oděta ani nahá ano na voze ani pěšky ...

Gréta - líbí se mi vyjádření izraelského ex šéfa rozvědky NATIV Jakoba Kedmiho - to, co se děje okolo Gréty je politická pedofilie a ti, kdo ji využívají by měli stát před soudem!!!

Dokud nezačneme nazývat jevy pravými jmény, nic se nezlepší, potáhneme jen za dalšími dementy do pekel :-(