Jiří Paroubek: Kmotři, politická domina, premiér v Trapezuntě

obrazek
14.6.2013 16:21
Říkal jsem si před pár dny, že je v české politice nezvyklý klid. Všechno směřovalo ke klidnému letu a ničím nerušené dovolené. Bylo to silně podezřelé. Najednou přišel blesk z čistého nebe. Byl tedy klid před bouří. Objevil se skandál monumentálních rozměrů, který zasahuje bezprostřední okolí premiéra Nečase a lidi, kteří byli známí tím, že se "starali" o finance ODS a které M. Topolánek kdysi označil za kmotry. Byl to mistrný bonmot, patrně jediná duchaplná věc, která po něm navždy zůstane.

Žádný premiér nemůže politicky přežít takový úder ve svém bezprostředním okolí. Šéfka sekretariátu Nagyová přece pro něj nebyla jen výkonnou úřednicí, která "dře jako kůň" (ve dne v noci, pochopitelně), ale byla také jeho životní partnerkou. Nemůže jí prostě hodit přes palubu, zapřít a zapudit, jako by to mohl udělat u člověka, ke kterému nemá žádný osobní vztah. 

Kdyby to nebylo tak smutné, tak by to bylo přímo k popukání. Premiér "vlády boje proti korupci..." a "pan Čistý" bojující (alespoň podle médií) neúnavně s kmotry je s nimi jedna ruka. Když ne sám, pak tedy určitě prostřednictvím paní Nagyové požívající veškerou jeho důvěru...

Před sněmovními volbami před třemi lety P. Nečas patřil k těm čelným politikům pravice, kteří se nejaktivněji zapojili do lživých kampaní o boji proti kmotrům, proti mafiánství všeho druhu, proti dinosaurům. Přitom média jaksi velkoryse přehlédla, že ve sněmovně sedí P. Nečas již bezmála dvě desítky let a že o politickém panictví tak nemůže být ani řeč. Byl-li někdo reálný dinosaurus v české politice, byl to právě P. Nečas. 

Přesto z něj pravice a média udělaly antitezi M. Topolánka. A celá česká pravice a v první řadě virtuální "pan Čistý" šířili lži o tom, že nám hrozí v případě volebního vítězství levice řecká cesta. A tak se po ní neomylně vydali. Po třech letech Nečasovy vlády dosáhne pokles českého hospodářství 3 %, máme přes milion nezaměstnaných, klesá životní úroveň širokých vrstev lidí. 

Řízený antiparoubkismus a antikomunismus byly v předvolební kampani v roce 2010 velmi účinné. Stratégové pravice (a přizvaný americký volební expert Finkelstein) po zkušenostech z výsledků českých voleb v letech 2006 až 2008 věděli, že nesmějí ve volební kampani připustit věcnou debatu. Proto přišly vajíčkové útoky, guerillové útoky na mítinky ČSSD (a ne komunistů), nekonečné osobní útoky na mě a mou rodinu. Proto vznikly a byly kmotry ODS podpořeny volební projekty stran Věci veřejné a Zemanovci. 

A teď to máme! Skandál, který nemá v demokratickém světě obdoby. Pravice, dlouhodobě krytá médii, zavlekla zemi do prasečího chlíva plného hnoje. 

A jak řešit aktuální situaci? Pravice již zřejmě promeškala tu správnou chvíli, aby se pokusila obnovit vládu v čele s jiným premiérem (Schwarzenbergem či Kubou). A tak nejreálnějším východiskem z politické krize budou mimořádné volby. Otázkou jen je, kdy budou a kdo bude předsedou vlády, která zemi do voleb dovede. 

Za pozornost ovšem stojí také role policie a státního zastupitelství. Nechápu, proč bylo nutné k zatýkání, šťárám v úřadech a k domovním prohlídkám přistoupit za černé noci. Mám v paměti, jak před sněmovními volbami v roce 2006 ÚOOZ teatrálně zatýkal a obviňoval v kauze Biolíh (ukázalo se po čase, že všichni tito lidé byli nevinní). Před sněmovními volbami tentýž útvar ÚOOZ zveřejnil tzv. Kubiceho zprávu, která byla směsí drbů a lží, a kterou vydával - spolu s ODS - za pravdivější, nežli pravdu. Na podzim 2006, tentokrát před komunálními volbami, ÚOOZ teatrálně zatýkal v kauze Budišov exponenty soc. dem., vč. Věry Jourové. Držel je protiprávně ve vazbě,aby i u těchto lidí bylo zjištěno, že jsou zcela nevinní. Opravdu, opilecké řeči nejsou důvodem k tomu, poslat někoho do tepláků.

Dnes se policie s arogancí a hloupostí sobě vlastní snaží tvářit, že nikomu není nic do toho, proč byla zatčena zhruba desítka vysokých státních úředníků a bývalých politiků ODS. Ona bazickou informaci ale podat musí. Říci: byli zatčeni ti a ti. Tito další lidé jsou toho času na cestách (na útěku). A takové jsou - v obecné rovině - skutkové podstaty. Kdo jen to asi řídí z pozadí? Kam jen vedou všechny nitky. 

Čekají nás smutné týdny. Nečasův konec nebude hezký. Ale hezký pro někoho nebude ani blížící se proces s D. Rathem a také s bývalým vicehejtmanem v Ústeckém kraji Koudou. 

Hrozí vedle oslabení anebo dokonce pád celé současné politické třídy země. Otázkou je, co bude potom...

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

schlimbach

Pane Paroubku, píšete ... "Nechápu, proč bylo nutné k zatýkání, šťárám v úřadech a k domovním prohlídkám přistoupit za černé noci" ...

Nemusíte to chápat, také to třeba ne zcela chápu, ale podstatné je, že je třeba to respektovat, protože státní zástupce jasně řekl (má na to právo a je to dokonce i jeho povinnost), že nebude sdělovat všechny informace předem - je to nyní jeho hra, jeho odpovědnost. Je třeba jasně mít na mysli - nikdy by se to nestalo, pokud by policii někdo nezavdal příčinu k její "akci".

Jako politik byste měl respektovat dělbu moci a ušetřit občany svých vývodů, opřených o informace, které nemáte a mít nemůžete. Bylo by fajn, kdybyste přijal teze pana doktora Němce z vlastní strany a policii a UOOZ důvěřoval.  Myslím si, že navenek by se politici vůbec k této kauze stran policie neměli vyjadřovat, pokud ji nepodporují. Pokud máte poznatky, které podporu policii vylučují - vytvořte na půdě Poslanecké sněmovny vyšetřovací komisi a najděte "pravdu". To, co pouštíte mezi lidi, co pouští mezi lidi Nečas i Kalousek - je velmi hloupé, podkopává to akceschopnost policie v ohledu "padni komu padni" a navíc to bude "rozehřívat" nálady občanů, volajících po  nestandardním řešení - kdo to pak zastaví?

Myslím, že by bylo fajn, uvědomit si, že dnes není doba, kdy se dá povídat cokoliv s ohledem na politický kalkul - na to skutečně již není čas - nyní jde o víc než jen o body pro Lva nebo kohokoliv jiného - myslím, že člověk se strategickým myšlením, kterému jde o blaho národa jako celku, by to měl vědět.