Jiří Paroubek: Krym je ruský?!

17.3.2014 13:28
Byl to po dlouhé době víkend nabitý zajímavými událostmi, které mají tak nebo onak velký vliv na naši vnitropolitickou situaci. Jednak to bylo první kolo slovenských prezidentských voleb a zvláště pak referendum na Krymu.

Výsledek I. kola prezidentských voleb na Slovensku

Ukazuje se, že i na Slovensku, mezi významnou částí slovenské veřejnosti, zavládlo přesvědčení, že již bylo dost politických stran. Je to v zásadě důsledek působení dvou faktorů:

  1. absolutní většina Smeru R. Fica ve slovenském parlamentu, jako důsledek vynikajícího vítězství této strany ve volbách před dvěma lety. Zdá se, viděno dnešníma očima (a tento názor jsem měl od počátku), že i když Směr v parlamentu získal absolutní většinu mandátů, měl se pokusit vytvořit koaliční vládu s účastí KDH. To se ovšem nestalo, byť sondáže probíhaly.
  2. Roztříštěnost a zřejmě nepřekonatelná řevnivost lídrů slovenské pravice, přecházející až k nenávisti, která způsobuje to, že nejsou ve vztahu k R. Ficovi a Smeru rovnocennou alternativou.

Oba dva tyto faktory ve svých důsledcích nakypřily půdu pro kandidaturu slovenského A. Babiše, selfmademana, miliardáře a filantropa Kisku. V jeho případě je to, že je altruista a idealista mnohem uvěřitelnější nežli u A. Babiše. Naopak A. Babiš vlastní nejvýznamnější média v zemi, a to Kiska ne.

Výsledné skóre I. kola Fico vs. Kiska 28:24% dává již na první pohled pro II. kolo voleb, jež proběhne za čtrnáct dní, vynikající výchozí pozici pro nezávislého kandidáta Kisku. Do volebního výsledku ovšem v I. kole zasáhla až překvapivě vysoká volební neúčast hraničící s nezájmem.

Krymské referendum

Západní mocnosti – USA, Francie, V. Británie i EU - odmítly výsledky krymského referenda. Nechci si z toho dělat legraci, ani mě to nemohlo překvapit. Ale na jedné straně je prý zcela legitimní současná ukrajinská vláda. Prezident Ukrajiny Janukovyč – jakkoliv možná opovrženíhodný – ani neabdikoval, ani nezemřel (byť tyto pokusy byly před jeho útěkem z Kyjeva zřejmě činěny), ba ani nebyl odvolán podle platné ústavy. Zůstává tedy de iure prezidentem, byť jeho možnosti na Ukrajině cokoliv ovlivňovat jsou dnes nulové.

Pokračujme dál. Premiéra v ústavním systému Ukrajiny jmenuje prezident a ne nikdo jiný. A prezident Janukovyč současného premiéra nejmenoval. Premiér Jaceňuk je tedy slušně řečeno revoluční premiér, natvrdo řečeno je nelegitimním předsedou vlády.

Na druhé straně je zde jednoznačné rozhodnutí krymských občanů v referendu o připojení Krymu k Rusku. Připomenu, že předtím o tomtéž rozhodl zdrcující většinou již regionální krymský parlament, který vyhlásil referendum.

Je to rozhodně demokratičtější procedura (plebiscit) a také méně násilná nežli ta, která předcházela např. oddělení Kosova od Srbska (masivní mnohatýdenní bombardování vojenských i civilních cílů v Srbsku; na Krymu se násilí zatím zkoncentrovalo jen na vyhození dvou ukrajinských důstojníků z jejich bytů).

Kosovo i Krym ovšem představují porušení mezinárodního práva, to je nepochybné. Chce to jen nemít dvojí metr.

Nenávist a jednostrannost českých médií

Dívat se v neděli na veřejnoprávní televizi, na stanici ČT 24, v průběhu referenda na Krymu a po něm, to byl vcelku ztracený čas. Jednostranné vyjadřování všech komentátorů bez výjimky, zvláště vydařené byly řeči dvou „odborníků“ na Ukrajinu z ÚSTR, a štvaní vůči Rusku a Putinovi byly do nebe volající.

Vyčítat Rusům, že prý nepřipouští opoziční názory v Rusku i na Krymu a přitom za celý den nepřipustit v české veřejnoprávní televizi jediný oponentní názor, je přitom zcela skandální.

L. Zaorálek a ČSSD pokračují v nevybalancovaném postoji

L. Zaorálek zřejmě vůbec nevnímá situaci mezi českými levicovými voliči, a to je devět týdnů před volbami do EP vážné. Významná menšina (možná většina) levicových voličů chce vybalancovat politiku české vlády vůči Rusku a Ukrajině. Připomínám si v této souvislosti slavný výrok Napoleona Bonaparta: „S hloupostí rakouských generálů můžete počítat jako s konstantou“. L. Zaorálek bude pokračovat ve svém jednostranném přístupu vůči Rusku a Ukrajině až do voleb do EP, i po nich. A upřímně, volby do EP, a jejich výsledek, budou ovlivněny krizovou situací na Krymu, o tom nelze pochybovat. Velmi pravděpodobně budou nakonec tím tématem hlavním, které překryje témata jiná.

Jiří Paroubek, předseda strany LEV 21 a kandidát do EP

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

stanislav-kliment

Paní Kateřino, díky za pozornost, již opraveno.

stvan

Zamyšlení Jiřího Paroubka by mělo vést všechny, nad jejichž prací se zamyslel, k vážnému zamyšlení.

antoninsebek

Nemám důvod uvádět k oběma tématům něco polemického, jenom takové doplňky.

1/Byl jsem docela mile překvapen, že řada prezidentských kandidátů na Slovensku byla na velmi dobré úrovni. Já bych zmínil jediného z nich, a to toho, který nakonec kandidaturu vzdal. Je to pan Osuský, odborník celý život pracující ve zdravotnictví. Velmi mě oslovil jeho názor, že i na Slovensku by se dalo vyjít s prostředky, které jsou na zdravotnictví vyčleněny. Pokud chce jistý pan Babiš opravdu šetřit i v oblasti této bezedné studně, měl by se poučit nejen u tamních kontrolních pokladen či policejní kobry, ale věnovat se i celoživotním zkušenostem jmenovaného prezidentského kandidáta.

2/K Ukrajině přidám také jenom malou poznámku. Dnes na tiskovce s premiérem zástupkyně Českého rozhlasu tlumočila snahu Čechů, žijících na Volyni, vrátit se do své vlasti. Když si člověk uvědomí, co všechno tito stateční a pracovití lidé zažili (dvě války, Stalinský hladomor, komunistické kolchozničení atd.) a přitom mohou být vzorem pro tamní zemědělství, tak jejich požadavek je na pováženou. Já bych radil to vůbec nepodceňovat. Na západu Ukrajiny je to nepochybně daleko složitější, než nám to lakuje Naše Veřejnoprávní TV. Potěšilo by mě, kdyby řešení této problematiky uložil premiér dvěma největším mektalům a všeználkům: Dienstbierovi mladšímu a Zvorálkovi.  

videnak
Krym byl po 300 letech v Ruském držení předán komunistyckými zákony, aniž by se na to někdo ptal lidí darován Ukrajině. A nyní, už neplatí co bylo ukradeno, musí se vrátit??? Lidé si přejí, lidem se má vyhovět, Anglie agresí a silou si přivlastnily Falklandy, drogová mafie po humanitárním bombardováni škol a nemocnic má Kosovo. No kde je právo, proč náhle referendum je špatný způsob řešení problémů, ztratil Zaorálek už zcela rozum? Malé země mají nabízet kompromisy né si hrát na velmoci. Přeji hezký večer.
amiourful

Díky, jen upozorńuji na nutnost opravy, pomotoal jte větu: "Premiér v ústavním systému Ukrajiny jmenuje prezidenta a ne nikdo jiný." - to má být zcela zřejmě obráceně. 

paysan

Nedělám to často, ale souhlasím s panem Paroubkem. K vidění situace na Slovensku bych jen dodal, že podle mého tam jde nyní o to, že i jinde si oligarchové řekli proč platit loutky z politického spektra, levnější bude, když budeme i politicky vládnout sami.

K Ukrajině  a Krymu. Měří se dvojím metrem. Veřejnost to dokonale chápe a nelíbí se jí to. Čelní představitelé ČSSD, zejména pan Zaorálek, to nevidí. Doplatí na to. Hodně ošklivě. Jinak je velice trapné popírat nejdemokratičtjší rozhodování veřejnosti, jakým je referendum! A je trapné, že tak činí i politici ČSSD.