Jiří Paroubek: Národní socialisté v Poslanecké sněmovně předloží novelu tzv. důchodové reformy

obrazek
15.11.2012 15:20
Vládní koalice v minulém týdnu svou pochybně nabytou většinou, opřenou o hlasy nepravomocně odsouzených poslanců mimo jiné za korupci, schválila technickou právní normu umožňující fakticky zahájit důchodovou reformu. Opírajíc se o nově nabytou většinu pravicová koaliční vláda přijala i tzv. církevní restituce či zdražovací balíček zejména daňového charakteru. Národní socialisté ve sněmovně nepodpořili žádný z těchto zákonů. Dlouhodobě národní socialisté také upozorňují na závažné nedostatky vládou navrhované tzv. důchodové reformy.

Současná tzv. důchodová reforma byla vypracována pouze jednou stranou politického spektra a akceptovala vlastně stoprocentně návrh lobbistů penzijních fondů seskupených v tzv. Bezděkově komisi č. 2. Rozhodně nenaplňuje tolik potřebnou podmínku široké společenské a politické shody. I proto nemá velkou šanci na to, aby fungovala déle, než do konce jednoho volebního období. A do příchodu nové vládní administrativy.

Nerozporujeme, že důchodová reforma je potřebná. Ale nesmí být provedena v pojetí diktátu penzijních fondů.

V současném vládním pojetí důchodové reformy, které spočívá zejména v oslabení průběžného pilíře vyvedením tří procent objemu peněz na účty soukromých penzijních fondů, důchodovou reformu ovšem chce jen málokdo. Taková reforma není ve prospěch občanů, ale ve prospěch soukromých penzijních fondů a jejich majitelů. Dnes se dokonce ukazuje, že takovou reformu nechtějí ani některé soukromé penzijní fondy, které již avizovaly neúčast v novém penzijním systému prosazeném Nečasovou vládou. Nebude to jistě náhlým prozřením např. bývalého předsedy Asociace penzijních fondů Jiřího Rusnoka, který dlouhá léta takovou formu penzijní reformy prosazoval, ale spíše zahraničních vlastníků fondů, kteří se poučili z nepovedených reforem v jiných státech střední Evropy, jejichž vyvrcholením bylo vyvlastňování ze strany maďarské Orbánovy vlády.

Hlavní výhrady národních socialistů k prosazené tzv. důchodové reformě jsou:

Nikdo z vládních činitelů neříká, z čeho se zaplatí náklady této reformy. Údajným zdrojem k úhradě nákladů reformy mělo být ještě před rokem navýšení DPH. Dnes už všichni tušíme, že to byla naprostá lež. DPH totiž zatím došlo k nižšímu výběru daní. A kromě toho vyšší výnos z DPH má být použit ke krytí děr ve státním rozpočtu. Tak se také v souvislosti s navýšením sazby DPH přestalo o důchodové reformě hovořit. Zdroj financování dopadu opt-outu z důchodové reformy je tedy stále nejasný!

Ona tři procenta (plus dvě procenta podpory od státu), která zmizí z průběžného pilíře financování důchodového systému, představují přibližně 15 miliard korun ročně, a ty bude potřeba ve veřejných rozpočtech pokrýt. Tato částka platí za předpokladu, že se nového systému, tzv. druhého pilíře, zúčastní milion lidí!

Tato důchodová reforma nepřinese ani udržitelnost, ani stabilizaci důchodového systému. Ani významně nezvýší udržitelnost důchodů. Budoucí důchodci budou tak i tak rozhodující měrou závislí na průběžném způsobu financování důchodů. Současná tzv. důchodová reforma jim přinese pouze málo. Vzhledem k výpadkům z průběžného pilíře navíc nedojde ani ke stabilizaci výdajů státu.

Dále se prohloubí nerovnost ve společnosti. Systém je totiž výhodný jen pro účastníky s nadprůměrnými příjmy, kterých je ve společnosti menšina (tak do 10 %).

Národní socialisté v průběhu 1. pololetí příštího roku předloží v Poslanecké sněmovně novelu zákona o důchodovém zabezpečení postavenou na těchto základních principech. Pokud vzniknou návrhy na zrušení vládou prosazeného systému penzí, které budou přicházet v průběhu té doby, tak je samozřejmě podpoří.

Svou legislativní iniciativou chceme napravit zejména následující nedostatky tzv. důchodové reformy:

Budeme prosazovat, aby byla zajištěna garance 100 % vkladů s minimálním zhodnocením na úrovni technické úrokové míry po celou dobu spoření. Garance těchto vkladů dnes v tzv. důchodové reformě není!

Proč? Je potřeba připomenout, že z penzijních fondů v dosavadním třetím pilíři penzijního připojištění, jich za posledních sedmnáct let tiše zbankrotovalo nejméně deset. Klienti těchto zkrachovalých fondů dostali 20 až 80 % svého vkladu. Garance vkladů je tedy nezbytnou součástí důchodové reformy.

Budeme dále prosazovat, aby účastník systému měl možnost výběru, zda chce v závěru spoření doživotní rentu nebo kapitálovou výplatu, kterou sdělí při ukončení spoření.

Naše novela bude zároveň po penzijních fondech požadovat určení závazné výše doživotní renty nebo kapitálové výplaty již při podpisu smlouvy. Dobré soukromé a solidně finančně zajištěné penzijní fondy to umějí. Každý účastník systému by měl vědět, kolik na konci spoření dostane peněz.

Cílem novely z naší dílny bude také chránit účastníky proti inflaci volitelnou indexací a garantovaným každoročním navyšováním případné renty či výplaty.

V neposlední řadě chceme také prosadit možnost výplaty veškerých vkladů a výnosů pozůstalým klienta v případě jeho úmrtí v průběhu trvání smlouvy.

Národní socialisté chtějí jít cestou ochranou zájmů českých občanů, nikoli ochranou zájmů majitelů soukromých penzijních fondů, jak to učinila Nečasova vláda.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Vladimír Štingl

Dobrý večer. Vaše po sobě jdoucí blogy týkající se DŮCHODOVÉ  DEFORMY - o reformě nelze v pravém slova smyslu zásadně hovořit. Chcete snad dát důchodovému systému jako výchozí základnu jiné principy než je SOLIDARITA, SOUNÁLEŽITOST a MEZIGENERAČNÍ PÉČE o ty, kteří již zaplatili, své důchody zcela jistě a ještě přispívali...???

1. Toto ještě nikde a nikdo neuvedl na správnou míru a tak, jak je realizován SKUTEČNÝ tok financí mezi daňovým poplatníkem - tzv. STÁTEM (šmejdů typu rusnáčků, kalousů, kočárkářů, tlusťochů......protože STÁT, to jsou konkrétní individua plně odpovědná svým voličům nebo prostřednictvím "volitelů" opět voličům - jinak VLÁDA...) - vers. "soukromník", téměř vždy banky, pojišťovny, zajišťovny, finanční "instituce", někdy i kominíci...... jde o jediné - změnu "toku a finančního efektu - zisku" vždy a ve prospěch pouze  článku na konci tohoto řetězce - tzv. "soukromníka".

 2. POKUD "STÁT" NAŘÍDÍ DAŇOVÉMU POPLATNÍKOVI - nejlépe a nejčastěji odíraným tzv. zaměstnancům, popř. OSVČ a "někdy dokonce i jiným", že JE ZE ZÁKONA POVINEN PLATIT ODVODY, DANĚ, POJISTNÉ nebo jak to nazýváme, DO STÁTNÍHO ROZPOČTU, NEBO DOKONCE  N E U V Ě Ř I T E L N É   Z V Ě R S T V O  PŘÍMO "SOUKROMNÍKŮM" A TI JSOU NÁSLEDNĚ ZE ZÁKONA PARTNEREM daňového poplatníka ve vztahu tržním, tzn. již naprosto mimo původní zákonnou normu, TAK JDE O CO.........???????    VŽDY A POUZE A JENOM O ZISK. Neznám případ, kdy by platící "mamlas", s prominutím, byl skutečně chráněn, ochráněn a "nedejbože" měl zisk ze svých financí "uložených" u "NEBOHÉHO A OBĚTAVÉHO SOUKROMNÍČKA...." , což mu NAŘÍDIL "STÁT"..... termín "POJIŠTĚNÍ" je oblíbenou "šifrou" pro miliardová"odklánění"........

Příklady: tzv. povinné ručení ("srdceryvný pláč" pojišťoven jak "prodělávají" a jak nás zmaclance "dotují"....a přitom se stačí podívat na jejich zisky....), zdravotní pojištění (kolik zdravotních pojišťoven, v podstatě "prostředník" s několika tisíci zaměstnanci, je vlastně "státních" - NEZISKOVÝCH.....????), sociální a důchodové pojištění (kolik soukromých organizací je nesmyslně "dotováno", parazituje na různých "programech" ala Skarta, evidence vozidel, státní maturity apod.... PODVOD NA PODVOD, nebo se mýlím?

Takže nyní k tomu, co je uvedeno ve Vašem blogu. Domníváte se, že je "potřebná reforma"? Tzn., že je někde "chybička", ale v čem? To že se prodlužuje věk obyvatel České kotliny a Moravských zemí a přitom po 50. roku věku jsou z lidí děláni dementi neschopní jakékoliv práce vykonávané do tohoto věku, pouze proto, že o nějaké "politice zaměstnanosti" VŠICHNI pouze žvaní? Ne, a ani Vy to neuvádíte. Je to v naprosté devastaci a systémovém "rozkrádání" finančních prostředků vybraných např. na důchodové pojištění...?? Vy sám jste uváděl, že nebyl problém....? Nebo se mýlím? A co M.Zeman, když napadl Kočárníka a nadčlověka z Hradu, že "někde" rozpustili cca 50-60 miliard na důchody kolem roku 95. min. století? Pletu se?

Neexistuje lepší forma důchodového pojištění a zajištění těch, kteří společnosti odvedli nejen duševní, ale i fyzické síly a zdraví než je důchodové, státem garantované pojištění (MYŠLENO KOREKTNÍ - nikoliv kalouskovo....) s tím, že kdo na to "má", ať využije naprosto soukromého zdroje "přilepšení" k STÁTNÍMU DŮCHODU. MUSEL BY TO však BÝT TOTÁLNÍ IDIOT A TROTL, ABY např. 30 LET  "spořil" do "fondu"  10.000,-- MĚSÍČNĚ A ČEKAL, ŽE BUDE MÍT O 9.000,-- MĚSÍČNĚ LEPŠÍ DŮCHOD po těch 30ti letech "usilovné péče majitelů fondu", aby se měl KLIENT v důchodu dobře.....  Jsme cíleně a systémově drceni goebelsovskou propagandou jak nás "stát" chudák, nechá za 30-40 let "pochcípat na ulicích"...... Nás ne, my už jsme i s těmi katastrofálními důchody ve vztahu k spotřebnímu koši a inflaci - ZA VODOU..... Ale já se ptám za své, za NAŠE DĚTI A VNUKY!! Parta imbecilů prodlužuje paušálně věk odchodu do důchodu, jezdit s MHD se 70ti letým staříkem řidičem a to i za 20-30 let, všem hlubokou soustrast, montážníkem, programátorem možná, ale pracovník soc. úřadu apod.??? - a neptá se co je a není reálné a to i za 20-30 let, kdy Kalousek a spolek mutantů....věří, že už si ho nikdo nebude pamatovat, POKUD SE TOHO DOŽIJE, -Í..... Za 6 měsíců "NAPLÁNUJÍ" našim dětem a vnukům budoucnost, ABY MOHLI CO NEJRYCHLEJI DNES, ZÍTRA A CO NEJDÉLE - KRÁST.

Nedožiji se toho, ale chtěl bych vidět, kolik "DŮCHODOVÝCH FONDŮ" bude za pouhých 20 let ještě "fungovat".... Asi se smějí i méně chápaví......

KDYŽ CHCI REFORMOVAT (naprosto odporné slovo, protože to je slovo pro křiváky a synonymum výslovného okrádání nebo přinejmenším poškozování spoluobčanů...)....měl bych říci:

CO CHCI REFORMOVAT......měl bych říci:

JAK TO CHCI REFORMOVAT...měl bych říci:

CO NEFUNGUJE..... měl bych říci:

PROČ TO NEFUNGUJE.... měl bych říci:

....a kdo je viníkem.....obyčejní lidé, nebo ti, kteří jim mají SLOUŽIT...??? A co dál: PŘESNÝ POPIS REALIZACE - současné návrhy "novelizovat" je zcestné, jde pouze o jiný způsob "odklonění" financí z kapes daňového poplatníka přes tzv. STÁT  do kapes "soukromníků" - v "3. fázi" jde totiž již o podnikání - čili zisk z nařízení státu!!!!! A protože to řeší trh, tak vždy zisk a za jakoukoliv cenu, i životů.....

KONKRÉTNĚ:  1. zvýšení odvodů na důchodové (jakékoliv) pojištění     2. progresivní odvody          3. soustřeďování prostředků pojistného na veřejně kontrolovatelném důchodovém účtu     4. neodvedení pojištění - trestný čin - sazba.... obstavení majetku.... exekuce..... vždy fyzické osoby, majitel firmy, akcionář apod....    5. použití "státního fondu" na.......   6. mimořádné příspěvky do fondu........ 7. kapitalizace pohledávek za dlužníky...... velkými..... 8. vyberte si další, nejsem fundovaný "makroekonom"..... 9......... kolegové komentátoři - doplňujte, prosím,...........

3. ZÁKLADEM JE ZÁSADNÍ ODMÍTNUTÍ 2., 3., 150. PILÍŘE jako ze zákona POVINNÉHO, NA VĚČNÉ ČASY, NEVRATNÉHO, NESMRTELNÉHO odklánění obrovských finančních prostředků do soukromých kapes - okrádání daňových poplatníků, mých i Vašich dětí a vnuků - žádná "INOVACE", STÁLE PŮJDE O PODVOD...... Dobrovolně, ANO - tam dát popř. lepší podmínky  s omezeními státu do hranice lichvy a podvodu a řešit to, k čemu jsme se po několika staletích dopracovali -K LIDSKÉ SOUNÁLEŽITOSTI, SOUCÍTĚNÍ, OCENĚNÍ, SOCIÁLNÍ SOLIDARITĚ.... nebo se máme změnit ve feudálně otrokářskou Českou kotlinu a Moravské země..... Kalousků, Trautenbergů apod. s pomocí církví a novodobé inkvizice....coby úlitby za pomoc při vykrádání této země??

Původně jsem zvažoval jít bod po bodu, řádek po řádku, slovo od slova, ale ono to ztrácí smysl, protože, kdo chce pochopit, ten vždy pochopí, kdo chce být okrádán, bohužel, ať je, ale neměli by být okrádáni lidé v dobré víře, že zde máme stát, který je OCHRÁNÍ PŘED NEJHRUBŠÍ, NEJZÁKEŘNĚJŠÍ A ASOCIÁLNÍ SUPERZLODĚJNOU. A to nejen již dnes díky Kalouskům, Nečasům, Pospíšilům, Bendům, jsou jich tisíce, ale řádných občanů v tomto "státě" milióny....., ale především NAŠICH NÁSLEDNÍKŮ....  Takže, vše pouze v hrubých konturách, náznacích a na pár "příkladech". Je to věcí odborníků, ale ne takových, kteří se "podepsali" pod EXEKUCE a mnoho dalších doslova zločinných zákonů ..... Zdravím Vás.